Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Pożyczka – ukryte koszty

Pożyczka – ukryte koszty

Przy wyborze odpowiedniej pożyczki gotówkowej zawsze powinniśmy zwracać uwagę na kompletne koszty – nie tylko te związane z oprocentowaniem. Niekiedy okazuje się, że są one tak wysokie, że nawet niskooprocentowana pożyczka jest droższa od tej z wyższymi odsetkami.

Banki i firmy pozabankowe zarabiają na pożyczaniu pieniędzy. Pożyczają je na określonych zasadach i za wskazaną opłatą, na którą składa się oprocentowanie dające odsetki, prowizja za udzielenie pożyczki, a także dodatkowe opłaty, na przykład przygotowawcze. Duże rozbieżności pomiędzy różnymi pożyczkami wynikają wobec tego ze zróżnicowania powyższych kosztów. Gdy zależy nam na tym, aby wziąć pożyczkę bezpiecznie, zawsze dokładnie sprawdźmy, z jakimi wydatkami będziemy musieli się liczyć.

Jednak oprócz tych kosztów mogą pojawić się też dodatkowe, ukryte, o których pożyczkodawca w ogóle nie wspomina. Na co powinniśmy uważać?

Jakie ukryte koszty znajdziemy w pożyczkach?

Każda firma pożyczkowa czy bank mają swoje własne zasady, na których oferują pożyczki gotówkowe, także innego rodzaju produkty. Najczęściej wtedy, gdy oglądamy reklamy takich pożyczek, możemy zapoznać się tylko z wybranymi opłatami – głównie jest to oprocentowanie, które wtedy, gdy jest niskie, może kusić do wzięcia pożyczki. Oczywiście, dopiero wtedy, gdy zagłębimy się w umowę oraz tabele opłat, możemy przekonać się, że oprocentowanie nie jest tutaj jedynym wydatkiem, z którym musimy się liczyć.

Oprócz wspomnianych opłat, w tym prowizji oraz opłaty przygotowawczej, mogą pojawić się też takie koszty jak: opłata za ubezpieczenie pożyczki, opłata weryfikacyjna – stosowana w przypadku pożyczek on-line. Także wtedy, gdy nie spłacimy pożyczki w terminie, pożyczkodawca może zacząć naliczać opłaty za wezwanie do zapłaty rat, w tym za monity telefoniczne i listowne, a nawet za e-maile oraz SMS-y, a także za wizytę windykatorów w związku z brakiem spłaty rat.

To jednak jeszcze nie wszystkie koszty dodatkowe, które mogą pojawić się w związku z pożyczką. Możemy narazić się na nie głównie wtedy, gdy skorzystamy z ofert nierzetelnych firm pożyczkowych. Wtedy pożyczkodawca może wymagać od nas sporej opłaty za rozpatrzenie wniosku, na przykład jako wysokopłatny SMS. Ponadto problemem są pożyczki hipoteczne, które wymagają poniesienia opłat notarialnych – do takich ofert pozabankowych powinniśmy podchodzić ze szczególną ostrożnością.

Wybierz bezpieczną pożyczkę bez ukrytych kosztów

Jeżeli zależy ci na tym, aby wziąć pożyczkę bezpiecznie i nie narażać się na żadne ukryte koszty, w takiej sytuacji zawsze dobrze sprawdzaj zapisy w umowie oraz dodatkowe dokumenty, na przykład regulaminy czy tabele opłat. Korzystaj tylko z usług firm pożyczkowych i banków mających pozytywne opinie.

Gdy interesuje cię szybka i wygodna pożyczka ratalna, w Aasa Polska przygotowaliśmy dla naszych klientów atrakcyjną ofertę – to pożyczka w kwocie do 10 000 złotych na okres 24 miesięcy. Jest doskonałym wyborem dla każdego, kto potrzebuje dodatkowego zastrzyku finansowego. U nas pożyczkę weźmiesz na jasnych warunkach – koszty możesz już teraz sprawdzić w naszym kalkulatorze na stronie głównej. Zapraszamy!

Ten wpis znajduje się w kategorii