Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Problemy ze spłatą pożyczki – nie chowaj głowy w piasek!

Problemy ze spłatą pożyczki – nie chowaj głowy w piasek!

 

Gdy ma się problemy finansowe a jednocześnie pożyczyło się pieniądze w formie pożyczki warto jest podejmować działania z odpowiednim wyprzedzeniem.

Nie warto decydować się na unikanie spłacania pożyczki bez kontaktu z firmą, w której pożyczyło się pieniądze. Jest to bardzo ważne przede wszystkim z punktu widzenie unikania sytuacji, w której brak spłaty pożyczki będzie prowadził do windykacji należności.

Jeśli zaczyna się mieć problemy finansowe i nie będzie się miało możliwości spłacania pożyczki warto jest dokładnie ocenić swoją sytuację finansową. Problemy finansowe mogą być czasowe, co wynikać może z jakiś nagłych sytuacji życiowych, nagłych wydatków.

Jednocześnie problemy mogą być znacznie bardziej długotrwałe, choćby w przypadku utraty pracy. Jeśli oceni się sytuację finansową wówczas można zdecydować się na kontakt z firmą, w której pożyczyło się pieniądze. Pozwala to na podjęcie negocjacji w kontekście możliwych rozwiązań zaistniałej sytuacji braku możliwości spłaty pożyczki.

Negocjacje z firmami pożyczkowymi

Należy brać pod uwagę, że firmy udzielające pożyczek nie są zainteresowane stratą pieniędzy pożyczonych osobom, które wpadają w problemy finansowe. Oczywiście im większa może być strata tym takie firmy są bardziej zainteresowane do podejmowania negocjacji z klientami mającymi czasowe problemy finansowe.

Trzeba brać pod uwagę, że zarówno windykacja a także ściąganie długów jest kosztowne, więc firmy starają się unikać takich sytuacji. Nie zawsze można liczyć na to, że firma będzie chętna do zawieszenia spłaty pożyczki na określony czas. Jednak zdarzają się sytuacje, że firmy decydują się na takie rozwiązanie, co pozwala na zawieszenie spłaty pożyczki choćby na kilka miesięcy.

Zmniejszenie rat

Jednym z rozwiązań, które może być pomocne przy spłacaniu pożyczki jest zmniejszenie stałej raty choćby na określony czas. Pozwala to na zmniejszenie comiesięcznych spłat. Jeśli problemy finansowe są czasowe lub wynikają z nagłej sytuacji życiowej może to być pomocne rozwiązanie.

Innym rozwiązaniem może być wydłużenie czasu spłacanie pożyczki. Takie rozwiązanie również pozwala na zmniejszenie miesięcznej raty nawet kilkukrotnie. Wszystko zależy od tego na jakie ustępstwa zdecyduje się firma pożyczkowa.

Zawieszenie naliczania odsetek

Nawet jeśli nie można spłacać rat to problemem przy pojawiającym się długu mogą być odsetki, które mogą znacząco zwiększać kwotę do spłacenia. Po pewnym czasie może okazać się, że spłacenie pożyczki staje się bardzo trudne, gdy suma znacząco urośnie. Warto jest próbować choćby na zawieszenie naliczania odsetek od niespłaconych sum. Wówczas można w momencie odzyskania płynności finansowej spłacać jedyne raty pożyczkowe.

Przy mniejszych ratach można spłacać dwie raty miesięcznie czy też zdecydować się na spłacenie większej kwoty jednorazowo. Jest to rozwiązanie dla osób, które choćby straciły pracę. Po znalezieniu nowej pracy można mieć znacznie łatwiej spłacić powstały dług w wyniku niespłacenie kilku lat miesięcznych gdy dług nie został powiększony o wysokie odsetki.

Ten wpis znajduje się w kategorii