Upubliczniasz swoje dane? Możesz tego żałować!
Nie każdy z nas w pełni zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie mają nasze dane. Dzisiaj, w dobie internetu, są one szczególnie narażone na wykorzystanie niezgodnie z naszą wolą. Publikowanie danych na serwisach społecznościowych czy forach, gdzie mogą zobaczyć je nieznajome osoby, jest poważnym zagrożeniem!
W internecie wielu ludzi chętnie dzieli się swoimi danymi. To nie tylko zdjęcia i informacje o tym, co robimy i jakie mamy plany, ale również szereg innych informacji. Zdarza się, że w internecie publikujemy też nasze dowody tożsamości, na przykład wtedy, gdy dopiero odebraliśmy taki dokument i chcemy się nim pochwalić. Na takiej samej zasadzie wklejamy zdjęcia kart płatniczych i kredytowych, prawa jazdy czy paszportu. Wiele z tych danych może dostać się do oszustów, którzy następnie mogą wykorzystać je wbrew naszej woli.
Czym może skutkować opublikowanie danych on-line?
Przede wszystkim nasze dane z dowodu osobistego mogą być użyte do zawierania różnych umów. Najczęściej są to różne pożyczki internetowe, które można uzyskać na mniejsze sumy, ale w razie braku spłaty ich wysokość może osiągnąć spore wartości. Także dane z dowodu mogą być użyte do zawierania umów na abonament czy też do kupienia czegoś na raty w sklepie internetowym. Z kolei dane z karty płatniczej i kredytowej, a dokładnie nasze imię i nazwisko, numer karty, jej data ważności i kod z tyłu mogą posłużyć do wykonania zakupów w sieci.
Jednak na niebezpieczeństwo możemy narazić się nie tylko wtedy, gdy opublikujemy nasze dokumenty. Także ryzyko powstaje wtedy, gdy w sieci umieszczamy umowy, które podpisaliśmy bez zasłonięcia naszych danych. Nierzadko takie umowy możemy zobaczyć na forach internetowych poświęconych finansom, gdy użytkownicy chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat zawartych w nim zapisów.
Jak zabezpieczyć się przed przejęciem danych?
Jeśli nie chcesz narazić się na przejęcie swoich wrażliwych danych, przede wszystkim musisz samodzielnie o nie zadbać. Nie podawaj swoich danych w sieci, a rób to tylko wtedy, gdy ufasz danej stronie internetowej – sprawdź też, czy jest ona szyfrowana, czyli czy ma zieloną kłódkę przy adresie. Nie publikuj żadnych zdjęć swoich dokumentów czy umów zawierających swoje dane. W przypadku umów możesz zamazać swoje dane osobowe.
Także pamiętaj o tym, aby nie klikać w żadne podejrzane linki, na przykład z prośbą o przekazanie danych, wysłanie skanu dowodu, ponieważ udało nam się wygrać dużą nagrodę lub dostaliśmy pracę. Korzystaj też tylko z aktualnego oprogramowania – aktualizuj przeglądarkę internetową i system operacyjny, stosuj program antywirusowy.
Takie same zasady bezpieczeństwa powinniśmy też stosować w przypadku korzystania z telefonu. Tutaj także jesteśmy narażeni na różne niebezpieczeństwa. Nie pobierajmy żadnych aplikacji, które nie znajdują się w oficjalnych sklepach, także nie klikajmy w reklamy, ponieważ mogą one ściągnąć na nasze telefon wirusy i inne złośliwe oprogramowanie. Aktualizujmy aplikacje, szczególnie te bankowe.