Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Uważaj na phishing!

Uważaj na phishing!

Korzystanie z internetu w celu załatwiania spraw finansowych jest związane z ryzykiem phishingu. Aktualnie jest to jeden z dość popularnych sposobów na wyłudzenie danych oraz pieniędzy on-line. Jak rozpoznać phishing oraz jak się przed nim ustrzec?

Internet daje nam szerokie możliwości – teraz on-line możemy między innymi zaciągać pożyczki, możemy też zlecać przelewy czy robić zakupy. Korzystanie z sieci pozwala nam na oszczędzanie czasu oraz pieniędzy. Jeżeli jednak nie będziemy znali podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po sieci, wtedy możemy utracić nasze oszczędności. Aktualnie dużym zagrożeniem jest phishing.

Czym jest phishing?

Jest to jedna z nowszych metod oszustwa, która polega na tym, że przestępca podszywa się pod instytucję czy inną osobę, aby wyłudzić określone informacje. Najczęściej to szczegóły karty kredytowej, dane logowania do banku, różnego rodzaju hasła, ale również phishing może polegać na nakłonieniu ofiary do innych działań. Jednak kradzież danych nie jest tu jedynym zagrożeniem – również możemy narazić się na pobranie na nasz komputer oprogramowania szpiegowskiego, trojana czy keyloggera, który zbierze też inne informacje i przekaże je dalej.

Najczęściej phishing ma formę wiadomości e-mailowych. Są one stylizowane na powiadomienia z banków, operatorów płatności internetowych, od firm kurierskich czy poczty. Wiadomość zwykle zwiera prośbę o przekazanie poufnych danych w trybie pilnym, przykładowo wskutek zablokowania konta, awarii systemu, nieodebrania paczki. We wiadomości znajduje się link, który kieruje do podrobionej strony WWW, na której mamy podać dane.

Jak postępować w przypadku phishingu?

Jeżeli otrzymamy informację w powyższym schemacie, przede wszystkim powinniśmy dobrze się jej przyjrzeć. Pamiętajmy o tym, że banki oraz operatorzy płatności nie proszą swoich klientów przez e-maile o przekazanie wrażliwych danych. Wiadomości phishingowe możemy też rozpoznać po dziwnym adresie, z którego je wysłano – zwykle nie przypomina on adresu firmy. Ponadto w treści wiadomości znajdziemy wiele błędów, ale nie jest to regułą.

Tak czy inaczej, gdy dostaniemy wiadomość z prośbą o przekazanie danych, nie powinniśmy na nią reagować. Należy ją od razu wyrzucić do kosza i nie otwierać znajdujących się w niej linków.

Na co jeszcze powinniśmy uważać?

Warto też wskazać, że w celu ochrony przed niebezpieczeństwem w internecie powinniśmy posiadać aktualny program antywirusowy, który będzie chronił nas przed różnymi zagrożeniami z sieci. Także powinniśmy aktualizować przeglądarki internetowe, ponieważ i one podatne są na różne błędy. Nie powinniśmy też wchodzić na podejrzane strony internetowe oraz pobierać oprogramowania z nieznanych nam stron.

Nic jednak nie ochroni nas tak dobrze, jak nasza świadomość dotycząca bezpieczeństwa w sieci. Pamiętajmy nie tylko o swojej edukacji w tym kierunku, ale również o przekazywaniu informacji na ten temat naszym bliskim, szczególnie seniorom, którzy w internecie wykazują się większym zaufaniem i mogą być w ten sposób bardziej narażeni na wykradzenie danych czy pieniędzy.

Ten wpis znajduje się w kategorii