Scoring BIK – co wpływa na ocenę punktową?
Informacje ja nasz temat są tam wyrażane w punktach. Na czym dokładnie polega scoring BIK, czyli ocena punktowa?
Przed udzieleniem pożyczki albo kredytu instytucje bankowe i pozabankowe poszukują informacji na temat swojego klienta, aby dowiedzieć się, czy jest on godny zaufania. Główną bazą, z której pozyskują informacje, jest baza Biura Informacji Kredytowej.
To nie tylko lista dłużników, jak niektórzy nazywają BIK, ale w bazach znajdziemy również informacje pozytywne, które działają na naszą korzyść. Jeśli w przeszłości mieliśmy pożyczkę czy kredyt i spłaciliśmy nasze zobowiązanie bez problemów, wtedy informacje na ten temat są dostępne w BIK. Gdy będziemy chcieli wziąć pożyczkę po raz kolejny, wtedy bank czy firma pożyczkowa na bazie historii spłaty naszych poprzednich zobowiązań mogą wydać nam decyzję pozytywną – nawet bez potrzeby dostarczania żadnych dokumentów.
Na czym polega ocena punktowa w BIK?
Aby korzystające z bazy BIK banki i firmy pozabankowe mogły łatwiej uzyskać informacje o klientach ubiegających się o pożyczki i kredyty, stosuje się specjalną ocenę punktową, czyli scoring. Zasadniczo, im więcej punktów zgromadzimy, tym łatwiej będzie nam o kolejne pożyczki i kredyty.
Ocena punktowa w BIK pozwala na uzyskanie od 192 do 631 punktów. Dodatkowo, dla lepszego zobrazowania wyniku, stosuje się gwiazdki.
Liczba punktów a gwiazdki w BIK:
• od 192 do 279 punktów – 1 gwiazdka
• od 280 do 367 punktów – 2 gwiazdki
• od 368 do 455 punktów – 3 gwiazdki
• od 456 do 543 punktów – 4 gwiazdki
• od 544 do 631 punktów – 5 gwiazdek
Co wpływa na liczbę punktów w BIK?
Zależność jest tutaj prosta – im bardziej rzetelnym pożyczkobiorcą lub kredytobiorcą jesteśmy, tym więcej punktów mamy. Zatem scoring pozwala na ocenę naszego ryzyka kredytowego.
Zaczynamy jednak z zerową liczbą punktów. Właśnie dlatego na początku możemy mieć problem z uzyskaniem pożyczki albo kredytu na wyższą sumę. Zaleca się wtedy wzięcie mniejszej pożyczki i jej spłacenie, aby w BIK znalazły się informacje na nasz temat.
Punkty zdobywamy wtedy, gdy zaciągamy pożyczki i kredyty i spłacamy je terminowo. Im więcej takich pożyczek i kredytów mieliśmy, tym więcej gwiazdek będziemy posiadali. Są jednak też czynniki, które obniżają ocenę punktową BIK.
Ocenę punktową w BIK obniżają:
• opóźnienie w spłacie zobowiązania – znaczenie ma długość opóźnienia, czas od ostatniego opóźnienia w spłacie, wysokość zaległości w spłacie
• wykorzystanie limitu kredytowego – przekroczenie tego limitu oraz wysoki poziom jego wykorzystania, ponieważ wtedy nie będziemy mogli zaciągać kolejnych pożyczek i kredytów
• duża aktywność kredytowa – dużo kredytów i pożyczek zaciągniętych w ostatnim czasie, duża liczba złożonych wniosków, krótki czas od złożenia ostatniego wniosku o pożyczkę lub kredyt
Liczbę swoich punktów możemy sprawdzić także samodzielnie – zrobimy to na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej po dokonaniu rejestracji.