Odkryj jesień pełną inspiracji! Zacznij ją z pełnym portfelem!

Sprawdź!

Smog – jak walczyć ze smogiem w domu?

jak walczyć ze smogiem w domu?

Co roku, gdy nadchodzi sezon zimowy, pojawia się temat smogu. Powietrze w Polsce zalicza się do jednych z najgorszych w całej Unii Europejskiej i szacuje się, że jest powodem kilkudziesięciu tysięcy zgonów w ciągu roku. Jak możemy walczyć ze smogiem w swoim domu?

Smog zagraża naszemu zdrowiu i jest przyczyną wielu chorób układu oddechowego oraz układu krwionośnego, astmy, alergii. Przebywanie w miejscach, które są mocno zanieczyszczone powoduje skrócenie życia. Niestety, w Polsce powietrze jest bardzo złej jakości – możemy sprawdzić to na dostępnych przez internet mapach, które na bieżąco podają odczyty ze stacji monitorujących rozmieszczonych w różnych miastach.

Walka ze smogiem nie jest możliwa bez kompleksowych rozwiązań, między innymi w zakresie wymiany pieców na nowe, zablokowanie sprzedaży złej jakości opału, karnie osób, które palą w piecach śmieciami oraz innymi nieprzeznaczonymi do tego przedmiotami. Tutaj mamy jeszcze dużo do zrobienia. Skupmy się jednak na powietrzu w domu. Czy możemy zabezpieczyć się przed smogiem?

Oczyszczanie powietrza w domu

Powietrze w domu również narażone jest na zanieczyszczenie. Otwieranie okien oraz szczeliny w stolarce wpuszczają do wnętrza szkodliwe pyły, które określane są jako PM2.5 oraz PM10. Pyły te zawierają rakotwórcze substancje, które wdychane są przez nas i mogą przedostawać się również do naszych narządów, ponieważ im mniejszy pył, tym łatwiej przekracza barierę krew – mózg.

Do oczyszczania powietrza możemy podejść dwojako – możemy zakupić specjalne oczyszczacze albo możemy kupić rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze. Oczywiście, możemy zastosować każdą z tych metod. jesienna-pozyczka

Domowe oczyszczacze powietrza

Urządzenia te są coraz popularniejsze w związku z dużym zanieczyszczeniem powietrza w Polsce. Oczyszczacze zbudowane są z wentylatora zasysającego powietrze i filtrów, które zatrzymują znajdujące się w nim zanieczyszczenia, w tym te najmniejsze pyłki PM2.5 dzięki filtrom HEPA. Niektóre oczyszczacze wyposażone są też w filtry węglowe wyłapujące zapachy, filtry jonowe, lampy UV, które zabijają drobnoustroje, nawilżacze powietrza.

Oczyszczacz powietrza nie jest niskim wydatkiem – za dobrej klasy urządzenie do pomieszczenia o metrażu do 21 metrów kwadratowych zapłacimy około 500-700 złotych. Gdy chcemy kupić oczyszczacz do większych pomieszczeń, będziemy musieli zapłacić nawet około 2 000 złotych. Zwróćmy też uwagę, jak części będziemy musieli wymieniać filtry – to dodatkowy koszt.

Rośliny oczyszczające powietrze

Nie każdy z nas wie, że jakość powietrza w domu możemy również poprawić dzięki zastosowaniu odpowiednich roślin. Naukowcy dowodzą, że już kilka kwiatów doniczkowych odpowiedniego gatunku jest w stanie zmniejszyć stężenie szkodliwych substancji w powietrzu.

Do roślin najbardziej skutecznych w oczyszczaniu powietrza zaliczają się palma kencja, dracena, skrzydłokwiat, nefrolepis oraz pipremnum złociste (scindapsus). Uważajmy, ponieważ niektóre z tych roślin są toksyczne dla człowieka i dla zwierząt, dlatego najlepiej trzymać je w trudnodostępnym miejscu.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 000,00 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 74,08%. Rata miesięczna od 245,30 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa zmienna) 9,5%. Całkowity koszt pożyczki: 4 617,56 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 627,56 zł, prowizja 3 990,00 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 8 617,56 zł. Stan na dzień 05.11.2021 r.

Aasa Standard z Pakietem Korzyści - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 5 700,00 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 68,26%. Rata miesięczna od 335,30 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa zmienna) 9,5%. Całkowity koszt pożyczki: 6 081,00 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 894, zł, prowizja 5 187,60 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 11 781,00 zł. Stan na dzień 23.11.2021 r. Pożyczka z dobrowolnym ubezpieczeniem na życie. Składka dobrowolnego ubezpieczenia na życie: 1 641,60 zł. Składka jest kredytowana i opłacana jednorazowo.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy MetLife Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie i Reasekuracji Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Przemysłowej 26, 00-450 Warszawa, wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy, XII Wydział Gospodarczy, pod numerem KRS 0000028131, REGON 010928125, NIP 526-030-50-06, wysokość kapitału zakładowego 21.490.000,00 zł.