Stwierdzenie nabycia spadku w praktyce

2 min czytania

Nabycie spadku musi odbyć się z potwierdzeniem jego nabycia zgodnie z przepisami prawnymi. Samo prawo do spadku nie oznacza jeszcze, że spadek został nabyty. Jednocześnie postanowienie sądu dotyczące stwierdzenia spadku wcale nie musi dotyczyć rzeczywistego stanu rzeczy co wynika między innymi z braku otworzenia testamentu gdy stwierdzenie spadku jest stwierdzane przez sąd.

Stwierdzenie nabycia spadku w praktyce

Wybranie odpowiedniej metody stwierdzenia nabycia spadku wpływa bezpośrednio na to, jakie będą koszty stwierdzenia nabycia spadku. Warto zatem zapoznać się z tym jak można uzyskać potwierdzenia nabycia spadku. Wybrać można również taką formę stwierdzenia nabycia spadku, która będzie również wygodniejsza pod kątem formalności.

Jednocześnie w kontekście stwierdzenia nabycia spadku trzeba brać pod uwagę, że samo otwarcie spadku następuje zawsze w momencie śmieci spadkodawcy. Natomiast samo stwierdzenie nabycia spadku jest postanowieniem sądu. Istotne jest również to, że sąd przy stwierdzaniu nabycia spadku nie zawsze określa rzeczywisty stan.

Jest to jedynie wskazanie uprawnionych spadkobierców.

Dokument uznający spadkobierców

Istotne jest z punktu widzenia obrotu prawnego by przygotowany został dokument, który dokładnie stwierdza te osoby, które mają prawo do spadkobrania. Osoby wskazane w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku mogą być uważane przez inne osoby oraz organy państwowe za osoby uprawnione do dziedziczenia po danej osobie. Zimowa pożyczka

Z punktu widzenia prawnego samo stwierdzenie nabycia spadku jest jedynie czynnością o charakterze legitymacyjnym. Dokument wydany przy stwierdzeniu nabycia spadku oznacza potwierdzenie faktu dziedziczenia.

Jednocześnie trzeba brać pod uwagę, że nie ma przepisów wskazujących, że niezbędne jest uzyskanie postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Spadkobranie jest dziedziczeniem co odbywa się z mocy prawa, a więc moc wydanego przed sąd postanowienia nie jest tutaj decydująca. W ten sposób zdarza się, że przez wiele lat spadkobiercy nie uzyskują stwierdzenia nabycia spadku a mimo tego władają posiadanym spadkiem jako spadkobierca.

Jednak konieczność uzyskania dokumentu w formie dokumentu stwierdzającego przez sąd nabycia spadku pojawia się gdy trzeba wykazać wobec innych osób, że jest się właścicielem danego przedmiotu czy praw do danego przedmiotu. Dotyczy to między innymi takich sytuacji, jak konieczność wypłacenia środków finansowych gromadzonych w banku przez spadkodawcę.

Kiedy stwierdzenie nabycia spadku jest konieczne?

Stwierdzenie nabycia spadku jest bardzo ważne w ramach obrotu prawnego. W przypadku gdy spadkobierca zamierza sprzedać nieruchomość czy rzecz ruchomą wówczas posiadanie potwierdzenia do spadku jest niezbędne.

Nabywca nieruchomości będzie wymagała wykazania praw do spadku, które może podlegać sprzedaży i obrotowi prawnemu. Dotyczy to również szczególnie bardziej cennych przedmiotów w formie ruchomości jak samochód.

Jednocześnie posiadanie potwierdzenia nabycia spadku jest ważne w przypadku czynności urzędowych jak zmiana danych w księgach wieczystych czy wyrejestrowanie samochodu. Zimowa pożyczka