Termin spłaty – kiedy zapłacić ratę pożyczki?
Gdy zaciągamy pożyczkę w banku czy pozabankowo, powinniśmy też spłacić ją w terminie. Dokładne informacje o tym, kiedy mamy oddać środki, znajdziemy w umowie. Nie każdy pożyczkobiorca jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak interpretować termin spłaty pożyczki.

Spłata chwilówki odbywa się zwykle w jednej racie, z kolei pożyczka ratalna spłacana jest w kilku czy kilkudziesięciu ratach w zależności od wybranego okresu spłaty. Gdy chcemy pożyczyć pieniądze, wówczas zwykle sami mamy możliwość określenia okresu spłaty – to także możliwe w Aasa Polska na naszym kalkulatorze zamieszczonym na stronie głównej. Wybieramy wtedy potrzebną nam kwotę i określamy czas spłaty, aby uzyskać ratę, która zmieści się bez problemu w naszym budżecie.
Gdy podpisujemy umowę pożyczkową, w niej znajdziemy wszystkie informacje dotyczące sposobu i terminu spłaty. To konto, na które mamy przekazywać pieniądze, a także harmonogram spłat z określaniem wysokości raty oraz czasu jej spłaty. Często jednak w związku z terminem pojawia się pytanie – czy możemy spłacić zadłużenie ostatniego dnia? A co wtedy, gdy termin przypada na weekend czy święto? Gdy także szukasz odpowiedzi, zapraszamy do dalszej lektury.
Spłata pożyczki – nie czekaj do ostatniego dnia
Jeśli chcesz mieć pewność, że pieniądze dojdą na czas, powinniśmy wykonać przelew na konto pożyczkodawcy przed terminem spłaty. Jak wcześnie? Tutaj wszystko zależy od tego, w którym banku ma konto pożyczkodawca, ponieważ samo wykonanie dyspozycji przelewu nie oznacza jeszcze, że pieniądze od razu będą u celu i tym samym zmieścimy się w terminie spłaty.
Gdy przykładowo mamy spłacić pożyczkę do 15. dnia każdego miesiąca, środki powinny być na koncie pożyczkodawcy do 23:59 15. dnia. Gdy wobec tego wykonany przelew międzybankowy właśnie 15. dnia, może on być zaksięgowany dopiero dnia następnego, a tym samym przekroczymy już termin spłaty. Wprawdzie wtedy, gdy przelew wykonany wcześnie rano, istnieje prawdopodobieństwo, że zostanie on zaksięgowany jeszcze tego samego dnia, ale nie mamy takiej pewności. Dlatego najlepiej wykonać przelew przynajmniej jeden dzień wcześniej, by mieć pewność, że środki dojdą na czas.
Co jednak wtedy, gdy termin spłaty pożyczki przypada na dzień wolny od pracy? Jeśli w umowie pożyczkowej nie zastrzeżono inaczej, wtedy zastosowanie mają tutaj przepisy Kodeksu cywilnego. Mówią one, że jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego. Wobec tego wtedy, gdy pożyczkę mamy spłacić w sobotę, niedzielę czy w święto, wtedy termin przesuwa się na najbliższy dzień wolny od pracy.
Odsetki za zwłokę w spłacie
Jeżeli nie spłacimy naszej raty pożyczki w terminie, w takim przypadku będziemy musieli przygotować się na naliczenie dodatkowych odsetek za zwłokę. Są to głównie odsetki ustawowe od spóźnienia, które nie są jednak bardzo wysokie. Liczone są one każdego dnia, więc codziennie będą się powiększały. Ponadto firma pożyczkowa czy bank mogą też naliczyć swoje własne kary – informacje na ich temat znajdziemy w umowie.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej

Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej

W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej