Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Wiarygodność kredytowa – jak ją poprawić?

Wiarygodność kredytowa – jak ją poprawić?

Szanse na pozyskanie kredytu rosną przy większej wiarygodność kredytowej. Na wiarygodność kredytową wpływa przede wszystkim historia regulowania zobowiązań. Rzetelne spłacanie kredytów, limitów w rachunkach i na kartach kredytowych pozwala na znaczne zwiększenie wiarygodności kredytowej.

Im lepsza jest historia kredytowa tym większa wiarygodność kredytobiorcy. Wiarygodność przekłada się na warunki kredytowania. Liczyć można na uzyskanie znacznie lepszych warunków kredytowania w zakresie niższego oprocentowania. Jednocześnie można uzyskać możliwość pożyczenia znacznie większych sum pieniędzy w formie kredytu.

Dobra wiarygodność to niskie ryzyko dla banków

Dbanie o dobrą historię kredytową przekłada się na zwiększanie wiarygodności dla banków. Im większa jest wiarygodność tym klient oceniany jest jako znacznie mniej ryzykowny dla banku przy udzielaniu kredytów. Najczęściej przekłada się to na możliwość uzyskania znacznie bardziej korzystnych warunków cenowych przy różnego rodzaju zobowiązaniach kredytowych.

Dotyczy to nie tylko oprocentowania, ale również dodatkowych kosztów kredytowania jak prowizje. Nie tylko niekorzystna historia kredytowa, ale również brak historii kredytowej przekłada się zmniejszenie wiarygodności kredytowej. Dobrym rozwiązaniem przy braku historii kredytowej, ale także niekorzystnej historii kredytowej jest zdecydowanie się na korzystanie z kraty kredytowej. Wiarygodność w postaci oceny ryzyka kredytowego można sprawdzić przy wykorzystaniu raportów z Biur Informacji Kredytowej.

W raportach można sprawdzić również informacje prezentowane przez kredytodawców. Nie zawsze są to rzetelne informacje, które można korygować co przekłada się na znaczne uproszczenie formalności przy staraniu się o kredyty.

Wiarygodność w różnych bankach

Trzeba brać pod uwagę również, że w poszczególnych bankach można mieć odmienną wiarygodność. Nawet jeśli nie uzyska się kredytu w danym banku zawsze można próbować starać się o kredyt w innym banku.

W poszczególnych bankach odmiennie może być oceniana wiarygodność kredytowa. Jednocześnie banki w różnych okresach mogą realizować odmienne akcje kredytowe. Przekłada się to na udzielanie kredytów w różnej skali klientom o różnej wiarygodności.

Zmniejszanie ryzyka kredytowego dla banku

Gdy chce się pozyskać kredyt dobrze jest zmniejszyć ryzyko kredytowe, które jest w stanie wyliczyć bank. Wszelkiego rodzaju zobowiązania finansowe, które się posiada zwiększają ryzyko kredytowe dla banku. Dobrze jest pozbyć się zbędnych obciążeń. Jest to szczególnie ważne przy staraniu się o kredyty w większych kwotach oraz na dłuższe okresy.

Można między innymi zrezygnować z korzystania z limitów w rachunkach bankowych czy kart kredytowych. Wiele osób posiada kilka rachunków bankowych z limitami w rachunkach oraz wiele kart kredytowych co można znacznie zmniejszyć wiarygodność kredytową. Zrezygnowanie nawet z części takich produktów pozwala na zapewnienie lepszej wiarygodności. Jednocześnie przy posiadaniu innych kredytów warto jest konsolidować.

Ten wpis znajduje się w kategorii