Wybierz filtr do wody zamiast wody butelkowanej
3 min czytaniaW domu zużywasz dużo wody butelkowanej, ponieważ ta z kranu niezbyt nadaje się do picia? W takim przypadku na pewno wiesz, jak dużo pieniędzy może kosztować regularne kupowanie wody w butelkach. Czy w takiej sytuacji dobrą alternatywą będzie skorzystanie z filtra wody?
Spis treści
Woda kranowa dostarczana przez wodociągi jest wcześniej odpowiednio przygotowywana – filtrowana, oczyszczana, dezynfekowana. W związku z tym po dojściu do odbiorcy powinna być świeża, czysta i zdrowa. Niestety, nie zawsze tak jest. Dużo zależy od sieci przesyłowych, ponieważ czasami są one dość stare. Nie zawsze woda jest też przyjemna w smaku i może mieć zapach chloru.
W takiej sytuacji wiele osób przechodzi na wodę butelkową do użytku w kuchni, ale mamy jeszcze jedno rozwiązanie, a mianowicie korzystanie z domowych filtrów wody. Co będzie lepszym zakupem?
Woda butelkowa – droga i mało ekologiczna
Chociaż woda butelkowa może być zdrowa – mówimy tu w szczególności o tej średnio i wysoko zmineralizowanej, która pochodzi z dobrych źródeł, to jednak jest droga i mało ekologiczna. Woda dostarczana jest w plastikowych butelkach, których zużycie już teraz jest ogromne. Zatem korzystanie z wody w butelkach nie jest ekologiczne i może kosztować nas nawet około 100-200 złotych w ciągu jednego miesiąca!
Oczywiście, pozostają tutaj do rozpatrzenia jeszcze inne kwestie – woda butelkowa jest trudna w przenoszeniu i może sprawiać trudności wielu osobom w transporcie ze sklepu do domu. Trzeba też znaleźć na nią miejsce, gdy kupujemy większy zapas. Zatem nawet wtedy, gdy wybieramy najtańszą, nisko zmineralizowaną wodę, korzystanie z niej jest dość drogie, nieekologicznie i niewygodne.
Domowy filtr do wody – oszczędność od pierwszego dnia
Dzisiaj coraz więcej osób interesuje się filtrami do wody. Są doskonałą alternatywą dla wody butelkowej pod paroma względami. Przede wszystkim pozwalają na dokładne filtrowanie wody i usunięcie z nie szkodliwych związków – niektóre filtry mogą nawet wzbogacać wodę w magnez. To także bardziej opłacalne rozwiązanie – filtrujemy wodę kranową, więc mamy niższe koszty i nie musimy męczyć się z noszeniem butelek.
Najprostszym sposobem na czystą wodę jest korzystanie z dzbanka do filtrowania. W sklepach takie dzbanki kupimy w cenie już od około 30-50 złotych zależnie od pojemności. Do dzbanka potrzebujemy też filtrów – jeden filtr to wydatek od 10 do 20 złotych i wystarcza zwykle na około 1-2 miesiące zależnie od intensywności używania.
W sprzedaży znajdziemy również filtry montowane na stałe
– najczęściej umieszczane są one w piwnicy albo pod zlewozmywakiem. W tym przypadku ceny zakupu urządzenia będą już droższe, ale plusem jest wygoda, ponieważ czysta, przefiltrowana woda leci bezpośrednio z kranu i nie musimy czekać na to, aż za każdym razem przefiltruje się w dzbanku.
Jeśli chcesz zacząć oszczędzać rozpocznij od dzbanka i zobacz, jaką różnicę możesz uzyskać dzięki jego używaniu – to niewielki wydatek, który pomoże ci zaoszczędzić znacznie więcej!
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej