Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Zalany telefon komórkowy – co zrobić?

Zalany telefon komórkowy – co zrobić?

Z pewnością każdemu z nas zdarzyło się zachlapać swój telefon komórkowy lub też pozostawić go na mokrym miejscu. Wówczas istniało jednak małe prawdopodobieństwo uszkodzenia telefonu, gdyż obudowa jest na tyle odporna, że poradzi sobie w takiej sytuacji. Co jednak w przypadku, gdy telefon komórkowy zostaje całkowicie zalany?

Zdarza się, że zostawimy telefon w miejscu, gdzie istnieje duże ryzyko zalania. Najczęściej jednak udaje nam się uniknąć takich krytycznych sytuacji. Czasem jednak telefon wpadnie do szklanki, zostaje całkowicie zalany napojem lub też nawet w przypadku dużej nieostrożności,

ląduje w toalecie. Dzieje się tak w przypadku, gdy pozostawimy sprzęt na pralce, która akurat jest włączona i znajduje się blisko toalety. W pochmurne dni telefony komórkowe młodzieży często lądują w kałużach, a sprzęty kelnerek i innych osób pracujących w gastronomii zostają zalane zupą lub innymi potrawami. Wówczas musimy szybko reagować.

Szybka reakcja to podstawa

Chcąc uratować swój telefon, należy postępować bardzo szybko w przypadku zalania. Pod żadnym jednak pozorem nie należy wystawiać go na słońce, kłaść na kaloryfer oraz suszyć suszarką. Zabronione jest także wkładanie telefonu do ryżu, który ma wchłonąć nadmiar wilgoci.

Przede wszystkim należy jak najprędzej wyciągnąć telefon z wody lub innej cieczy. Im dłużej w niej pozostaje, tym uszkodzenia są większe i możemy już nigdy nie odzyskać naszego sprzętu. Kiedy już wyciągniemy telefon, należy jak najszybciej go wyłączyć i rozebrać go na najmniejsze możliwe części.

Wyjąć wszystko na ręcznik, najlepiej w okolicach grzejnika i pozostawić go do wysuszenia. Tak osuszony sprzęt należy pozostawić na kilka godzin, aby rzeczywiście pozbył się on na dobre resztek wilgoci.

Dopiero po tym czasie możemy znowu złożyć telefon i spróbować go włączyć. Jeżeli reakcja była szybka, a telefon długo nie pozostawał w mokrym miejscu, wszystko powinno działać jak należy. Jeżeli jednak tak się nie stanie, konieczna jest jego naprawa w serwisie.

Koszty naprawy zalanego telefonu

Jeżeli nasz telefon nie daje się włączyć, koniecznie trzeba jak najszybciej oddać go do serwisu. Należy liczyć się z tym, że koszt naprawy zalanego smartfona będzie uzależniony od rodzaju tych uszkodzeń.

Może się okazać, że trzeba go tylko osuszyć w odpowiedni sposób i na nowo zacznie spełniać swoje zadania. Koszty takiego suszenia w profesjonalnym serwisie to około 50-100zł.

Jeżeli jednak wdała się korozja na skutek zalania, to trzeba będzie taki telefon wyczyścić przy użyciu specjalnych środków, a wówczas koszt takiego zabiegu wzrasta do nawet 400zł. Najczarniejszym scenariuszem jest z pewnością uszkodzenie płyty głównej przez zalanie.

Wówczas koszty są bardzo wysokie i mogą sięgać nawet tysiąca złotych. Warto też zaznaczyć, że zalanie telefonu nie jest zdarzeniem objętym gwarancją, dlatego też nie możemy liczyć na darmową naprawę w takim właśnie przypadku. Najlepszym rozwiązaniem jest więc trzymanie telefonu z dala od wilgotnych miejsc i odpowiednie jego zabezpieczenie przed zalaniem, gdyż może nas to drogo kosztować.

Ten wpis znajduje się w kategorii