Ile kosztuje naprawa zalanego telefonu?
3 min czytaniaZ pewnością każdemu z nas zdarzyło się zachlapać swój telefon komórkowy lub też pozostawić go na mokrym miejscu. Wówczas istniało jednak małe prawdopodobieństwo uszkodzenia telefonu, gdyż obudowa jest na tyle odporna, że poradzi sobie w takiej sytuacji. Co jednak w przypadku, gdy telefon komórkowy zostaje całkowicie zalany?
Zdarza się, że zostawimy telefon w miejscu, gdzie istnieje duże ryzyko zalania. Najczęściej jednak udaje nam się uniknąć takich krytycznych sytuacji. Czasem jednak telefon wpadnie do szklanki, zostaje całkowicie zalany napojem lub też nawet w przypadku dużej nieostrożności,
ląduje w toalecie. Dzieje się tak w przypadku, gdy pozostawimy sprzęt na pralce, która akurat jest włączona i znajduje się blisko toalety. W pochmurne dni telefony komórkowe młodzieży często lądują w kałużach, a sprzęty kelnerek i innych osób pracujących w gastronomii zostają zalane zupą lub innymi potrawami. Wówczas musimy szybko reagować.
Szybka reakcja to podstawa
Chcąc uratować swój telefon, należy postępować bardzo szybko w przypadku zalania. Pod żadnym jednak pozorem nie należy wystawiać go na słońce, kłaść na kaloryfer oraz suszyć suszarką. Zabronione jest także wkładanie telefonu do ryżu, który ma wchłonąć nadmiar wilgoci.
Przede wszystkim należy jak najprędzej wyciągnąć telefon z wody lub innej cieczy. Im dłużej w niej pozostaje, tym uszkodzenia są większe i możemy już nigdy nie odzyskać naszego sprzętu. Kiedy już wyciągniemy telefon, należy jak najszybciej go wyłączyć i rozebrać go na najmniejsze możliwe części.
Wyjąć wszystko na ręcznik, najlepiej w okolicach grzejnika i pozostawić go do wysuszenia. Tak osuszony sprzęt należy pozostawić na kilka godzin, aby rzeczywiście pozbył się on na dobre resztek wilgoci.
Dopiero po tym czasie możemy znowu złożyć telefon i spróbować go włączyć. Jeżeli reakcja była szybka, a telefon długo nie pozostawał w mokrym miejscu, wszystko powinno działać jak należy. Jeżeli jednak tak się nie stanie, konieczna jest jego naprawa w serwisie.
Koszty naprawy zalanego telefonu
Jeżeli nasz telefon nie daje się włączyć, koniecznie trzeba jak najszybciej oddać go do serwisu. Należy liczyć się z tym, że koszt naprawy zalanego smartfona będzie uzależniony od rodzaju tych uszkodzeń.
Może się okazać, że trzeba go tylko osuszyć w odpowiedni sposób i na nowo zacznie spełniać swoje zadania. Koszty takiego suszenia w profesjonalnym serwisie to około 50-100 zł.
Jeżeli jednak wdała się korozja na skutek zalania, to trzeba będzie taki telefon wyczyścić przy użyciu specjalnych środków, a wówczas koszt takiego zabiegu wzrasta do nawet 400 zł. Najczarniejszym scenariuszem jest z pewnością uszkodzenie płyty głównej przez zalanie.
Wówczas koszty są bardzo wysokie i mogą sięgać nawet tysiąca złotych. Warto też zaznaczyć, że zalanie telefonu nie jest zdarzeniem objętym gwarancją, dlatego też nie możemy liczyć na darmową naprawę w takim właśnie przypadku. Najlepszym rozwiązaniem jest więc trzymanie telefonu z dala od wilgotnych miejsc i odpowiednie jego zabezpieczenie przed zalaniem, gdyż może nas to drogo kosztować.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej