Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Zmiana opodatkowania przy wynajmie mieszkań

Zmiana opodatkowania przy wynajmie mieszkań

Zmiana opodatkowania 8,5% ryczałt na 19% liniowy przy wynajmie mieszkań powyżej 100 000 złotych rocznie.

Ministerstwo Finansów wprowadza nowe przepisy dotyczące opodatkowania przy wynajmie mieszkań i domów – od początku 2019 roku podatnicy wynajmujący te nieruchomości mieliby płacić zryczałtowany podatek wynoszący 8,5% tylko wtedy, gdy ich przychody z poprzedniego roku nie będą wyższe ustawowego limitu.

Wynajmowanie mieszkań oraz domów jest dobrym pomysłem na regularne dochody. Wiele osób decyduje się na inwestycję w nieruchomości właśnie w tym celu. Zakupienie nieruchomości w dogodnej lokalizacji pozwala na uzyskanie sporych zysków w konsekwencji nawet kilkudziesięciu lat.

Opodatkowanie wynajmu dzisiaj

Osoby decydujące się na wynajmowanie mieszkań i domów powinny zgodnie z przepisami zgłosić osiągane w ten sposób dochody, które podlegają opodatkowaniu. Zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym dochody z najmu uzyskane przez osoby fizyczne poza działalnością gospodarczą podlegają opodatkowaniu według stawek 18% oraz 32% zgodnie ze skalą ustawy o PIT. Planowane są jednak zmiany.

Przychody te mogą być również opodatkowane zgodnie z Ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne zryczałtowanym podatkiem zgodnie ze stawką 8,5%. Podatnicy często decydują się na takie rozwiązanie, ponieważ na ogół jest ono dla nich korzystniejsze od PIT, szczególnie w przypadku tych właścicieli nieruchomości, którzy nie osiągają sporych kosztów dotyczących wynajmowanych nieruchomości.

Plany Ministerstwa Finansów

Ministerstwo planuje zabrać możliwość opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym według stawki 8,5% przychodów z tak zwanego najmu prywatnego, czyli prowadzonego poza działalnością gospodarczą tym podatnikom, których przychody z tego tytułu byłyby większe w poprzednim roku od sumy 100 000 złotych. Zamiast niego możliwe byłoby jedynie opodatkowanie 19% podatkiem liniowym.

Propozycja pojawiła się w projekcie ustawy o zmianie Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zmiana ta miałaby wejść w życie na początku 2019 roku. W związku z tym o opodatkowaniu ryczałtem najmu prywatnego w 2019 roku decydowałaby suma przychodów osiągnięta w roku 2018.

Według Ministerstwa Finansów wprowadzenie limitu wynoszącego 100 000 złotych na rok, czyli miesięcznie około 8 333 złotych dla przychodów z najmu, poniżej którego będzie można korzystać ze zryczałtowanej formy opodatkowania, pozwoli na ograniczenie wykorzystywania tej formy opodatkowania jedynie do podatników, którzy tego typu zarobki traktują jako dodatkowe źródło swoich dochodów.

Warto przy tym wskazać, że nowy limit przychodów w wysokości 100 000 złotych na rok dotyczyć ma łącznie małżonków mających wspólność majątkową.

Warto przy tym zaznaczyć, że zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów średni deklarowany roczny przychód z najmu w 2015 roku wyniósł 18 240 złotych. Na razie nie mamy jednak dokładnych informacji o tym, czy ta zmiana, która podwyższy obciążenia podatkowe dla wielu wynajmujących, wejdzie w życie.

Ten wpis znajduje się w kategorii