Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Zwolniono mnie z pracy. Co dalej?

Zwolniono mnie z pracy. Co dalej?

Każdego roku w Polsce pracę traci około 500 tysięcy osób. W większości przypadków nie jest to przyjemna perspektywa i oznacza konieczność rozpoczęcia poszukiwań nowego zajęcia. Powinniśmy jeszcze pamiętać o kilku kluczowych sprawach, aby czas pomiędzy jedną a drugą pracą nie był dla nas stresujący. Co zrobić wtedy, gdy zostaliśmy zwolnieni z pracy?

Na zwolnienie z pracy powinniśmy być przygotowani w każdym momencie. Oczywiście, gdy praca nam odpowiada, zwolnienie to nic łatwego. Nie dość, że pojawia się wtedy zdenerwowanie i pytania, co zrobić dalej, to jeszcze zdenerwowanie wzmaga perspektywa braku pieniędzy. To szczególnie dotkliwe wtedy, gdy mamy różne pożyczki i kredyty, które musimy regularnie spłacać.

Kiedy zwolnienie z pracy jest skuteczne?

Najlepiej, aby wypowiedzenie zostało wręczone pracownikowi osobiście – wtedy uznawane jest za skuteczne doręczenie wypowiedzenia. Pamiętajmy o tym, że wypowiedzenie powinno mieć formę pisemną, chociaż w niektórych przypadkach pracownik może być powiadomiony o zwolnieniu ustnie.

Poza tym nie zawsze możliwe jest przekazanie wypowiedzenia osobiście. Wówczas pracodawca może dostarczyć wypowiedzenie do domu pracownika czy listownie.

Pamiętajmy również o tym, że nie musimy godzić się na zwolnienie z pracy. Gdy mamy wątpliwości, możemy poradzić się prawnika lub innej osoby znającej się na prawie pracy.

Co po zwolnieniu?

Jeżeli okazało się, że zostaliśmy zwolnieni, przede wszystkim nie powinniśmy panikować. Zachowanie spokoju to kluczowa rzecz. Strata pracy może być jedną z przyczyny wystąpienia depresji, wobec tego powinniśmy podejść do sprawy na chłodno.

Gdy zwolnienie jest już przesądzone, musimy pamiętać o dwóch kluczowych sprawach – pieniądzach oraz znalezieniu nowej pracy. W przypadku zwolnienia osoby na umowie o pracy mamy jeszcze okres wypowiedzenia, wobec tego możemy wtedy odłożyć ostatnie pieniądze. W przeciwnym razie warto okroić swoje wydatki.

Pamiętajmy o tym, że najlepiej mieć wcześniejsze oszczędności – poduszkę finansową wynoszącą kilka naszych comiesięcznych pensji. Dzięki niej nie będziemy musieli obawiać się, że po zwolnieniu nie zostanie nam wystarczająca ilość pieniędzy. To może być także okazja do przejrzenia swoich rzeczy w domu i sprzedaży tych, z których nie korzystamy.

Poszukiwanie pracy i rejestracja w urzędzie pracy

Dzisiaj poszukiwanie pracy rozpoczyna się najczęściej przez internet. W sieci możemy znaleźć mnóstwo ogłoszeń on-line, więc warto zabrać się za ich przeszukiwanie. Jednak ogłoszenia o pracę nie są jedynym sposobem na jej znalezienie. Również możemy zapytać rodzinę i znajomych, czy mogą pomóc nam w poszukiwaniu pracy – szerokie znajomości to nadal jeden ze skuteczniejszych sposobów na znalezienie zatrudnienia.

Warto również pomyśleć o zarejestrowaniu się w urzędzie pracy. Dzięki temu uzyskamy zabezpieczenie w przypadku problemów zdrowotnych, a także będziemy mogli skorzystać z dostępnych w urzędzie ogłoszeń o pracę. Ponadto urzędy organizują także różnego rodzaju szkolenia dla zarejestrowanych, pozwalają na uzyskanie dofinansowań, na przykład na założenie własnej działalności gospodarczej.

Ten wpis znajduje się w kategorii