Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Co oznacza niższy wiek emerytalny?

Co oznacza niższy wiek emerytalny?

Od września 2017 roku Polacy mogą wcześniej przechodzić na emerytury w związku z wejściem w życie przepisów dotyczących obniżonego wieku emerytalnego. Kobiety mogą być emerytkami już w wieku 60 lat, mężczyźni z kolei w wieku 65 lat. Co dokładnie oznacza dla przyszłych emerytów niższy wiek emerytalny?

We współczesnych krajach, w których systemach zakłada się istnienie emerytury, ważnym czynnikiem w jej uzyskaniu jest osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego. Istotną kwestią jest jednak to, że osoby osiągające ten właśnie wiek nie są zniedołężniałe, ale często przeciwnie – nadal funkcjonują normalnie.

Obecnie, w większości krajów europejskich, wiek emerytalny zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn wynosi 65, 66 lub 67 lat. Wiek ten jest wyższy niż przed laty, co wynika głównie z faktu, że jako społeczeństwo żyjemy dłużej. W Polsce jednak rząd postanowił pójść w odwrotną stronę, czyli obniżyć wiek emerytalny czy też przywrócić go do stanu sprzed reformy.

60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn

Ustawa zakłada, że po zmianach wiek emerytalny dla kobiet będzie wynosił 60 lat, z kolei dla mężczyzn będzie on o 5 lat dłuższy, czyli wyniesie 65 lat. Poprzedni wiek emerytalny zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn wynosił 67 lat i podnoszony był stopniowo.

W związku z tym kobiety będą mogły przechodzić na emeryturę aż o 7 lat wcześniej niż zakładano, natomiast dla mężczyzn wiek ten skróci się tylko o 2 lata. Oczywiście, przedstawiciele niektórych zawodów także mogą przechodzić na emerytury wcześniej.

Zalety i wady niższego wieku emerytalnego

Niższy wiek emerytalny ma zarówno określone zalety, jak i wady. Warto przy tym zaznaczyć, że niższy wiek emerytalny nie oznacza automatycznie, że musimy z niego skorzystać. Można pracować również po jego osiągnięciu, niemniej eksperci szacują, że w związku ze zmianami wiele osób zdecyduje się na przejście na emeryturę tak szybko, jak to tylko możliwe.

Zwolennicy wskazują przede wszystkim na fakt, że możemy po prostu krócej pracować i przez dłuższy czas cieszyć się wolnym na emeryturze. Również osoby starsze mają więcej problemów ze znalezieniem dla siebie zatrudnienia, co powoduje, że wcześniejsze przejście na emeryturę może poprawić ich sytuację.

Z drugiej strony nie można zapominać o tym, że niższy wiek emerytalny jest poważnym problemem dla samego systemu emerytalnego oraz dla samych emerytów. Wcześniejsze przejście na emeryturę oznacza również mniej odłożonych pieniędzy, co z kolei przekłada się na niższe świadczenie emerytalne.

Problem ten dotknie przede wszystkim kobiet, które będą pracowały krócej i mają dłuższy prognozowany czas życia, dlatego nawet przy tej samej sumie co mężczyźni będą miały niższą emeryturę – wysokość zebranej kwoty dzielona jest wtedy na większą liczbę miesięcy.

Także niższy wiek emerytalny oznacza większe obciążenia dla osób, które obecnie pracują. ZUS będzie musiał pobierać większą sumę od obecnie zatrudnionych, aby przeznaczyć ją na aktualne emerytury. To może prowadzić w dłuższej perspektywie do poważnych trudności finansowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ten wpis znajduje się w kategorii