Działka ROD: co to jest, jak kupić, ile kosztuje?

Działka ROD: co to jest, jak kupić, ile kosztuje?

Działki ROD już od zeszłego roku cieszą się sporą popularnością. Działkowcami nie są już tylko seniorzy, ale na dzierżawę takiego ogródka decydują się coraz częściej młodzi ludzie. Ile kosztuje działka ROD, na jakich zasadach można z niej korzystać oraz czy można postawić na niej domek? Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania!

Działka ROD zyskuje na popularności. Trudno się temu dziwić – taki kawałek zieleni daje swobodę i niezależność, szczególnie mieszkańcom betonowej dżungli. Nie trzeba daleko wyjeżdżać, aby móc uprawiać warzywa i owoce, zorganizować grilla z przyjaciółmi, rozkoszować się zapachem własnych kwiatów czy czytać książkę na hamaku. Kto wie, może odkryjesz, że bycie ogrodnikiem czy uprawa ziół to Twoja pasja! Ogródki działkowe są zazwyczaj tak położone, że dojazd tam autem nie powinien zająć Ci więcej niż kilkanaście minut.

Działka ROD – co to znaczy?

ROD to skrót od Rodzinnych Ogródków Działkowych. W ich skład wchodzą odrębne działki, z których korzystają osoby prywatne oraz teren wspólny do dyspozycji wszystkich działkowców, na którym znajduje się np. studnia z wodą do podlewania i śmietnik. Każda działka ROD należy do Polskiego Związku Działkowców.

Jak kupić działkę ROD?

W związku z tym, że wszystkie działki ROD są własnością PZD to nie można ich kupić. Możliwa jest tylko dzierżawa na ściśle określonych warunkach. Własnością działkowca są wyłącznie elementy, które znajdują się na danym terenie, czyli domki na działkach oraz nasadzenia.

Po pierwsze, trzeba być obywatelem Polski i mieszkać na jej terenie (w niektórych przypadkach wydawana jest również zgoda obcokrajowcom, którzy mogą wylegitymować się kartą stałego pobytu), a po drugie mieć ukończone 18 lat. wiosenna-pozyczka

Domyślnie właścicielem ogródka jest tylko jedna osoba. Dwie osoby są akceptowane tylko wtedy, jeżeli są małżeństwem. Nie można więc dzierżawić wspólnie działki np. z partnerem czy rodzeństwem.

A jak uzyskać prawo do użytkowania ogródka? Są na to trzy sposoby:

 • przenieść prawo do działki na siebie z innego działkowca – jest to transakcja odpłatna, która musi być udokumentowana umową w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi,
 • podpisać umowę dzierżawy z zarządem ROD – jest to możliwe tylko wtedy, gdy w ramach danego ogrodu są dostępne wolne działki,
 • przejąć prawo do dzierżawy po zmarłym działkowcu – co prawda nie podlega ono dziedziczeniu, ale bliscy zmarłego mają pierwszeństwo w przejęciu ogródka.

Jeśli chcesz kupić działkę ROD, to najpierw skontaktuj się z zarządem terenu, który Cię interesuje i zapytaj, czy są dostępne wolne parcele. Dane kontaktowe znajdziesz przy wejściu do ROD. Jednak ze względu na to, że działki są teraz naprawdę popularne, trudno trafić na taką okazję.

Dużo częściej udaje się przenieść prawo użytkowania z innej osoby. Ogłoszenia tego typu są publikowane na portalach ogłoszeniowych albo na lokalnych grupach tematycznych. Przez internet więc najłatwiej i najszybciej można znaleźć wolną działkę.

Działka ROD – ile kosztuje i czy warto ją kupić?

Ile kosztuje taki ogródek? Tak naprawdę zależy to od wielu czynników – od jego lokalizacji, wielkości, czy stoi na nim domek drewniany na działkę, jak bardzo jest ona zadbana, czy są tam posadzone atrakcyjne drzewa i krzewy.

Przeczytaj też: Jak tanio stworzyć ładny ogród? wiosenna-pozyczka

W przypadku przeniesienia prawa do użytkowania trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli jednak znalazłeś wolną działkę, kontaktując się z zarządem ROD, to cena będzie o wiele niższa. Na początku trzeba zapłacić wpisowe w wysokości kilkuset złotych i co roku składkę członkowską, która jest zależna od powierzchni działki, ale w większości przypadków nie przekracza kilkudziesięciu złotych rocznie.

Czy warto dzierżawić działkę ROD? Ma to swoje plusy i minusy.

Zaletą jest to, że taki teren znajduje się zazwyczaj w obrębie lub w okolicach miasta. Łatwo i szybko więc dojedziesz z domu na swoją działkę. Można ją wykorzystać, aby uprawiać własne warzywa i owoce, spotykać się z rodziną i znajomymi na łonie natury, odpoczywać czy urządzić dzieciom plac zabaw. Koszty utrzymania działki ROD są naprawdę niskie, a zarząd zapewnia Ci wodę w ramach składki członkowskiej.

Wadą ogródka jest często ograniczona swoboda. Tereny są relatywnie małe, a sąsiedztwo w niewielkiej odległości. Na działce nie można również nocować, więc musi znajdować się niedaleko Twojego miejsca zamieszkania. Często zdarza się również, że ogródki są okradane, bo nie ma jak odpowiednio ich zabezpieczyć. Nie opłaca się więc inwestować w drogie domki na działkę z pełnym wyposażeniem, bo wystarczy jedna noc i wszystko może zostać zniszczone albo skradzione. Ze względu na to dłuższe przebywanie na ROD nigdy nie będzie komfortowe, bo lepiej nie wydawać dużych sum na wygodną, nowoczesną toaletę czy miejsce do gotowania.

Zasady korzystania z działki ROD

Zasady korzystania z działki ROD są ściśle określone. Można oczywiście robić wszystko to, co służy rekreacji czy uprawianiu roślin na własne potrzeby, nie niszczy terenu i nie jest uciążliwe dla sąsiadów. Jest jednak kilka zasad, których każdy działkowiec powinien przestrzegać:

 • nie można nocować,
 • nie można prowadzić działalności gospodarczej ani innej działalności zarobkowej, co w praktyce oznacza, że nie można pracować tam zdalnie,
 • nie można rozpalać ognisk (także w celu utylizacji odpadów),
 • nie można wybudować murowanego grilla,
 • nie można postawić wolnostojącej toalety,
 • nie można budować bramy ani furtki w ogrodzeniu zewnętrznym (jeśli więc Twoja działka jest skrajna i chcesz szybciej się do niej dostać, to nie możesz i musisz wchodzić głównym wejściem),
 • nie można budować uli,
 • nie można uprawiać roślin w celach zarobkowych.

Jak zbudować domek na działce ogrodniczej?

Chcesz kupić domek na działkę ROD? Sprawa nie jest wcale taka prosta. W tej kwestii zarząd również narzuca warunki, których trzeba przestrzegać. Dom, postawiony na wydzierżawionej działce, nie może być większy niż 35 mkw i wyższy niż 5 m.

Drewniane domki na działkę są więc niezwykle popularne. Jednak dużo częściej kupuje się gotowe niż buduje od podstaw. Ich koszt to od kilkunastu do nawet 30 tys. zł. Nie opłaca się jednak tyle wydawać, bo przypomnijmy, że na działce ROD nie można zamieszkiwać.

Lepiej więc postawić na altankę albo mały domek, który będzie służył do przechowywania akcesoriów i mebli ogrodowych i da schronienie w czasie deszczu. Przebywając na działce i tak zazwyczaj jesteśmy na świeżym powietrzu, więc niepotrzebne nam w pełni wykończone wnętrze. Koszt domku na działkę ROD to około 5000 złotych. Można postawić go samemu, a drewno trzeba tylko zaimpregnować.

Aby sfinansować dzierżawę działki i ją później zagospodarować (domek, nasadzenia, meble i narzędzia ogrodowe), potrzebujesz więc około 20 tys. zł. Możesz tę kwotę zaoszczędzić albo zdecydować się na pożyczkę przez internet jeśli potrzebujesz pieniędzy teraz, masz już upatrzoną działkę i chcesz na niej spędzić lato.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Inspektorem ochrony danych jest Agnieszka Rzycka-Osiej, e-mail: iod@aasapolska.pl

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 2500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,57%. Rata miesięczna od 121,47 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 1791,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 794,48 zł, prowizja 997,50 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 4291,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r.                                                                     

Aasa z Pakietem Gold - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 8600 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 417,83 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 6164,75 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2733,35 zł, prowizja 3431,40 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 14764,75 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 2400 zł.                                        

Aasa z Pakietem Premium - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 7900 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 383,82 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 5662,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2510,88 zł, prowizja 3152,10 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 13562,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Językowym. Opłata za dobrowolny Pakiet Językowy: 2400 zł.       

Aasa z Pakietem Biznes - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 10800 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 524,71 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7741,87 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3432,67 zł, prowizja 4309,20 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 18541,87 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 3200 zł.                                

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 200 000 zł. 
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy również Privee Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001029112, NIP: 7011138042, REGON: 524943799, kapitał zakładowy w wysokości: 5 000,00 zł, wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13282, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Kurs językowy dla Klientów Aasa Polska S.A. realizowany jest przez Tele-Nauka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Piękna 24/26 A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000762801, NIP: 5842779937, o kapitale zakładowym w wysokości 100 000 zł.