Ile dać na wesele 2020? Podpowiadamy!

Ile dać na wesele 2020? Podpowiadamy!

Od 250 do 300 złotych – tyle wypada dać na wesele w 2020 roku, jeśli idziemy na nie sami. Jeśli wybieramy się na uroczystość z osobą towarzyszącą, w kopercie powinno znaleźć się 500-700 złotych. Minimalna kwota, jaką możemy sprezentować nowożeńcom, wynosi około 100-200 złotych. Ile dać na wesele i od czego to zależy? Przeczytaj!

Co mi gościu dasz…

To, ile dać na wesele, to wciąż sporny temat. Kwota, którą włożymy do koperty zależy m.in. od tego, jak huczna jest sama impreza czy wesele odbywa się wraz z poprawinami, czy wybieramy się na uroczystość sami, czy też z partnerem lub partnerką. Istotny jest także stan naszego portfela i stopień pokrewieństwa z młodą parą. W dobrym tonie jest włożenie do koperty tyle, by nowożeńcom przynajmniej „zwrócił się” koszt „talerzyka”.

Nie sposób zaprzeczyć temu, że weselne trendy się zmieniają. Dotyczy to również prezentów. Takie podarunki jak żelazko, pościel, komplet kieliszków czy elegancka zastawa, która na stole znajdzie się jedynie „od święta” powoli odchodzą do lamusa. Chociaż wciąż można spotkać się z listą prezentów, którą nowożeńcy (lub ich rodzice) przekazują przyszłym gościom, to najczęściej wręczanym (i najchętniej przez młodą parę widzianym) prezentem jest gotówka.

Koperta, poza dylematem dotyczącym tego, ile dać na wesele, ma sporo zalet. Po pierwsze, unikamy ryzyka związanego z tym, że nie trafimy w gust obdarowanych (i że ktoś kupi im taki sam prezent jak my). Po drugie, nie musimy zastanawiać się nad tym, co kupić i czy przyszli małżonkowie już czegoś takiego w gospodarstwie domowym nie mają. I po trzecie, nie tylko nie musimy głowić się nad wyborem prezentu, lecz również unikniemy kłopotów związanych z jego przewożeniem czy dostarczeniem do kościoła.

Porada!

Jeśli nowożeńcy przygotowali listę prezentów, a nie chcesz wręczać koperty, możesz wybrać z takiej listy prezent, na którego kupno Cię stać. Albo złożyć się na niego z kimś innym. O ile młodzi nie zaznaczyli, że w grę wchodzi jedynie „koperta” zdecyduj się na niedrogi, ale gustowny i oryginalny upominek, dzięki któremu wyróżnisz się z tłumu, a który finansowo Cię nie zrujnuje. wiosenna-pozyczka

Wręczenie koperty jak już wspomnieliśmy rodzi jednak zasadniczy problem: Ile dać na wesele? O tym, jaką kwotę włożymy do koperty decyduje kilka kwestii. Zastanawiając się nad tym, ile dać na wesele, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, ile na samą imprezę wydadzą młodzi. Im większa i droższa impreza, tym więcej gotówki powinno znaleźć się w kopercie. Zaproszenie jednego gościa to koszt około 250-300 złotych i właśnie tyle gotówki powinniśmy wręczyć młodej parze, jeśli na imprezę wybieramy się sami. Jeśli idziemy na wesele z osobą towarzyszącą – włóżmy do koperty około 500-700 złotych.

Pamiętajmy, że im większe miasto, im bardziej oblegany termin uroczystości (dotyczy to przede wszystkim wesel, które odbywają się latem) i im bardziej wystawny lokal, tym droższy będzie całkowity koszt uroczystości. Ogółem 100-200 złotych to minimalna kwota, jaka „może” znaleźć się w kopercie. Jeśli jeszcze studiujemy albo dopiero zaczynamy swoją drogą zawodową, bądź też zmagamy się z kłopotami finansowymi, włóżmy do koperty właśnie tyle. Pewnym sposobem na „wybrnięcie” z tej sytuacji może być „dołożenie się” do koperty, którą wręczą nowożeńcom inni (np. grupa znajomych z uczelni).

Warto jednak wiedzieć, że to, ile dać na wesele, zmienia się wówczas, gdy impreza organizowana jest wraz z poprawinami. Wówczas, do samych kosztów wesela należy doliczyć to, ile wyniosą przyszłych małżonków poprawiny. Związane z nimi wydatki również powinny się (dzięki hojności weselnych gości) zwrócić.

Ile dać na wesele? Zwróć uwagę na stopień pokrewieństwa

Kwestia związana z tym, ile dać na wesele, powinna uwzględniać również to, czy jesteśmy spokrewnieni z młodą parą (i jak bliski jest to stopień pokrewieństwa). Najwięcej do koperty powinni włożyć rodzice przyszłych małżonków. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której to właśnie rodzice pokrywają koszty wesela. Wówczas mogą włożyć do koperty mniej, w ogóle zrezygnować z jej wręczenia lub zastąpić ją drobnym upominkiem.

Wesele to spory wydatek nie tylko dla nowożeńców i ich rodziców, lecz również dla chrzestnych. W odniesieniu do nich wkładane do koperty kwoty zaczynają się od około 1000 złotych. Do tego, należy również doliczyć prezent, gdyż jego wręczenie, także jest mile widziane. W przypadku dalszej rodziny tj. rodzeństwa czy dziadków wystarczy „tylko” 500 złotych. Ostatecznie o tym, ile dać na wesele, decyduje to czy wspomniani krewni wybierają się na wesele sami, z osobą towarzyszącą czy też całą rodziną.

A co z dalszymi krewni i przyjaciółmi? Ci pierwsi, jeśli zostali zaproszeni na wesele, powinni włożyć do koperty około 300-400 złotych. Taka kwota powinna być wystarczająca i pokryć koszt tzw. talerzyka. W odniesieniu do przyjaciół młodych 300 złotych w kopercie w przypadku pojedynczego gościa nie powinno być nietaktem. wiosenna-pozyczka

Porada!

Jeśli wybierasz się tylko na ślub zamiast koperty, możesz wręczyć kwiaty lub niedrogi upominek. Zwróć jednak uwagę na to, czy nowożeńcy nie zaznaczyli, że np. nie chcą bukietów. Coraz więcej par zamiast kwiatów prosi gości o kupony lotto, wsparcie schroniska czy domu dziecka. Nawet jeśli nie stać Cię na wręczenie koperty, dostosuj się do prośby przyszłych małżonków. Zignorowanie jej to o wiele większy nietakt niż „chudsza” koperta czy jej brak.

Ile dać na wesele? Mierz siły na zamiary

Chociaż wyjaśniliśmy już to, ile wypada dać na wesele, to warto podkreślić, że w tej kwestii powinny decydować nie tyle obowiązujące trendy, ile zdrowy rozsądek. Upraszczając: na wesele powinniśmy dać tyle, na ile nas stać. Wymienione w artykule kwoty mają jedynie orientacyjny charakter. Jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić, to nic nie stoi na przeszkodzie temu, by włożyć do koperty więcej, niż tradycja nakazuje. Ci mniej zamożni goście, mogą sprezentować młodej parze „chudszą” kopertę. Nowożeńcy nie powinny się za to obrazić, wszak zaprosili nas na wesele z sympatii, a nie dla wystawnych prezentów.

Rada na koniec? Jeśli nie stać Cię na wręczenie koperty, nie masz pomysłu na prezent lub nowożeńcy nie chcą upominków, zapytaj, czy nie możesz pomóc w organizacji uroczystości. Może układasz piękne kompozycje z kwiatów albo robisz świetne zdjęcia? Jesteś właścicielem zabytkowego samochodu, którym młodzi mogliby pojechać na ślub? Pieczesz najlepsze na świecie ciasta? Każda z tych umiejętności może się przydać. Porozmawiaj z młodą parą o swojej sytuacji i zapytaj w czym (i jak) możesz pomóc. Pamiętaj, że to, ile dać na wesele, to nie „bilet wstępu” na imprezę, a Twoja sytuacja materialna nie powinna przesądzić o tym, czy dołączysz do zaproszonych gości.

Nie wiesz, ile pieniędzy dać na 18 urodziny? Zajrzyj tutaj!

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Inspektorem ochrony danych jest Agnieszka Rzycka-Osiej, e-mail: iod@aasapolska.pl

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 2500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,57%. Rata miesięczna od 121,47 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 1791,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 794,48 zł, prowizja 997,50 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 4291,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r.                                                                     

Aasa z Pakietem Gold - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 8600 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 417,83 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 6164,75 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2733,35 zł, prowizja 3431,40 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 14764,75 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 2400 zł.                                        

Aasa z Pakietem Premium - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 7900 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 383,82 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 5662,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2510,88 zł, prowizja 3152,10 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 13562,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Językowym. Opłata za dobrowolny Pakiet Językowy: 2400 zł.       

Aasa z Pakietem Biznes - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 10800 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 524,71 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7741,87 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3432,67 zł, prowizja 4309,20 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 18541,87 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 3200 zł.                                

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 200 000 zł. 
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy również Privee Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001029112, NIP: 7011138042, REGON: 524943799, kapitał zakładowy w wysokości: 5 000,00 zł, wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13282, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Kurs językowy dla Klientów Aasa Polska S.A. realizowany jest przez Tele-Nauka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Piękna 24/26 A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000762801, NIP: 5842779937, o kapitale zakładowym w wysokości 100 000 zł.