Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Ile pieniędzy dać na 18 urodziny?

Ile pieniędzy dać na 18 urodziny?

 

Wybierasz się na osiemnaste urodziny do swojego chrześniaka albo innej młodej osoby w rodzinie i zastanawiasz się, co podarować jej w prezencie? Sprawdź z nami, ile najczęściej wręczamy na tę okazję!

Osiemnaste urodziny są jedyne w swoim rodzaju, ponieważ wtedy solenizant wkracza w dorosłość. W związku z tym prezent z tej okazji także powinien być specjalny. Jednym z najczęściej wręczanych upominków z okazji osiemnastki jest koperta z pieniędzmi. To dobry wybór zarówno dla obdarowującego, jak i dla osoby, która otrzymuje taki prezent – pieniądze może wtedy wydać na dowolny cel, więc nie ma problemu z kupnem upominku, który nie będzie się jej podobać.

Często jednak w związku z podarowaniem gotówki pojawia się problem – ile tak naprawdę powinniśmy wręczyć? Ile pieniędzy warto podarować, będąc rodzicem, chrzestnym czy też osobą z dalszej rodziny?

Ile najczęściej dajemy w kopercie?

Rodzice najczęściej dają największe prezenty – nie zawsze jednak musi być to koperta. Dzisiaj coraz więcej rodziców sponsoruje swoim dzieciom imprezy urodzinowe w modnym lokalu, a to często wydatek ponad tysiąca złotych w zależności od tego, ile osób ma brać udział w imprezie.

Osiemnastkowe prezenty od rodziców zwykle są dość spore, ale wszystko zależy od tego, jakie ma się zdolności finansowe. Niekiedy rodzice wręczają dziecku po 1 000 złotych, innym razem po 200 złotych, dlatego nie ma tutaj żadnej minimalnej sumy.

W przypadku chrzestnych także oczekuje się, że prezent będzie dość atrakcyjny. Zwykle suma wręczana przez chrzestnych także oscyluje wokoło 500 – 1 000 złotych, niemniej jednak także dużo zależy od tego, ile chrzestny zarabia i jaka jest jego sytuacja finansowa.

Mniejsze sumy rzędu 50-200 złotych wręczają osoby z dalszej rodziny, zatem nie musimy przeznaczać wtedy na upominek bardzo wysokiej kwoty – takiej, jakiej oczekuje się od najbliższej rodziny.

Zatem trudno wskazać jednoznacznie, jaka suma będzie najlepsza – każdy z nas ma inne dochody i nie ma sensu zaciąganie dużej pożyczki na to, aby wręczyć upominek w postaci koperty. Taki upominek nie powinien być znacznym uszczupleniem naszego domowego budżetu i nie powinniśmy poddawać się presji wręczania jak największych kwot, ponieważ inni włożyli takie do koperty.

Co zamiast koperty?

Jeśli nie zamierzamy wręczać koperty albo chcemy podarować coś innego na osiemnaste urodziny, możemy zdecydować się na różne interesujące propozycje dla wkraczającej w dorosłość osoby.

Dobrym pomysłem może być karta upominkowa do wybranego sklepu – z odzieżą, księgarni, do sklepu z wyposażeniem wnętrz, do sklepu z elektroniką w zależności od zainteresowań solenizanta. Możemy też podarować takie upominki jak książka, śmieszna koszulka, jakiś elektroniczny gadżet.

Uniwersalnym upominkiem są też różne słodkości – zamiast zwykłej czekolady czy bombonierki możemy wybrać jednak coś bardziej oryginalnego, na przykład kosz z różnymi słodyczami, słodycze dostępne w innych krajach, czekoladę zrobioną na zamówienie czy też słodycze w spersonalizowanej puszce.

Ten wpis znajduje się w kategorii