Jak działa wpłatomat? Sprawdź sam!

Jak działa wpłatomat? Sprawdź sam!

Nie wiesz, jak działa wpłatomat? Zastanawiasz się nad tym, ile kosztuje skorzystanie z wpłatomatu? Nie jesteś pewny, czy można wpłacić pieniądze we wpłatomacie „obcego” banku? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na swoje pytania!

Jak korzystać z wpłatomatu? Instrukcja obsługi krok po kroku

Wpłatomat to bardzo przydatne urządzenie, dzięki któremu możemy wpłacić gotówkę w szybki i prosty sposób na swoje konto. Co ważne, nie musimy w tym celu znać swojego numeru rachunku bankowego. Wystarczy, że włożymy do urządzenia kartę i podamy numer PIN, a system automatycznie nas rozpozna. Co to oznacza w praktyce? To, że urządzenie „będzie wiedzieć” na jakie konto mają trafić wpłacone przez nas środki. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy cenny czas, który normalnie musielibyśmy przeznaczyć na podanie swojego numeru konta, lecz również unikniemy związanych z tym pomyłek. A zatem…jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu? Poniżej krótka instrukcja:

Przygotuj gotówkę

Uważnie przelicz pieniądze, zadbaj o to, by banknoty nie były podarte ani pogniecione (wówczas wpłatomat może ich „nie przyjąć”). Pamiętaj także, że banknoty nie mogą być spięte, ani w żaden inny sposób ze sobą połączone. Weź pod uwagę to, że podobnie jak z bankomatu nie wypłacisz monet, tak i wpłatomat ich nie przyjmie. Tutaj ważne są również kwestie techniczne. Większość maszyn ma ograniczenie odnoszące się do tego, ile banknotów może przyjąć. Najczęściej jest to od 50 do 100 banknotów, niezależnie od ich wartości nominalnej. Pamiętaj jednak, że wspomniane ograniczenie dotyczy tylko pojedynczej transakcji. To zaś oznacza, że jeśli chcesz wpłacić większą kwotę, wystarczy, że ponowisz całą operację i skorzystasz z wpłatomatu ponownie.

Przygotuj kartę płatniczą

Przygotuj swoją kartę (jest to ta sama karta, którą „normalnie” wkładasz do bankomatu), wpisz PIN i poczekaj na autoryzację. Jeśli chcesz skorzystać z urządzenia, które pełni jednocześnie funkcję wpłatomatu i bankomatu, wybierz na ekranie opcję związaną z wpłatą gotówki. Jeśli zamiast karty, korzystasz z płatności telefonem, wybierz na monitorze „Wpłatę BLIK”, a w kolejnym kroku wpisz kod, który otrzymałeś w aplikacji mobilnej.

Dokonaj wpłaty

Włóż gotówkę do urządzenia, poczekaj aż maszyna „ją przyjmie” i upewnij się, czy zgadza się zarówno wpłacona kwota, jak i liczba banknotów. Pamiętaj, by banknoty umieścić w specjalnie przeznaczonym do tego „podajniku”. Gdy system je „zobaczy”, „podajnik” się zamknie, a maszyna „zajmie się” liczeniem banknotów.

Jeśli wszystko jest w porządku, zatwierdź wykonaną właśnie operację i wydrukuj jej potwierdzenie. Możesz również włożyć do wpłatomatu kolejną „porcję” banknotów, jeśli nie dokonałeś jeszcze całej wpłaty. Pamiętaj, że jeśli cokolwiek się nie zgadza, możesz anulować transakcję. Wówczas urządzenie odda Ci całą wpłaconą kwotę lub taką sumę, której wpłaty jeszcze nie zatwierdziłeś.

Dobrą praktyką jest podzielenie wpłaconej kwoty na kilka części. Dzięki temu w przypadku np. awarii urządzenia łatwiej będzie Ci odzyskać wpłacone środki.

Zakończ transakcję

Jeśli wpłaciłeś już całą gotówkę, możesz zakończyć korzystanie z wpłatomatu. Pamiętaj o zatwierdzeniu transakcji i wydrukowaniu wspomnianego już jej potwierdzenia. Nie zapomnij o zabraniu karty płatniczej!

Wskazówka!

Wbrew pozorom, potwierdzenie transakcji, to dość istotny dokument i warto je zachować. To właśnie ono będzie podstawą reklamacji, jeśli okaże się, że na nasze konto trafiło mniej niż powinno.

Poczekaj na pieniądze

To kiedy bank zaksięguje twoją wpłatę, zależy przede wszystkim od tego, gdzie wpłaciłeś pieniądze. Jeśli był to wpłatomat „twojego” banku, środki już po chwili powinny pojawić się na twoim rachunku. W sytuacji, w której korzystałeś z „obcego” wpłatomatu może to potrwać nieco dłużej (do końca dnia roboczego). Pamiętaj również, że tak jak wpłacenie gotówki w maszynie twojego banku, będzie darmowe, tak wpłata w innym urządzeniu, może już wiązać się z dodatkowymi kosztami. Zazwyczaj jest to od 0,2 do 0,5 % liczone od kwoty całej transakcji.

Czy można korzystać z „obcego” wpłatomatu?

Omawiając takie zagadnienie jak to, jak działa wpłatomat, musisz wiedzieć, że nie wpłacisz pieniędzy w każdym urządzeniu. Zazwyczaj jest to możliwe tylko wtedy, gdy jesteś klientem danego banku. Jeśli masz konto w banku PKO BP, to wpłatomatu właśnie tego banku, powinieneś szukać. Tak, jak bez problemu skorzystasz ze „swojego” wpłatomatu, tak wpłacenie pieniędzy „gdzie indziej” może przysporzyć Ci już sporych trudności. Niekiedy taka operacja w ogóle nie będzie możliwa. Czasem, by ją wykonać konieczne może być podjęcie dodatkowych kroków (np. wcześniejsza rejestracja).

Czy da się wpłacić pieniądze na inny rachunek niż własny?

To, czy przekazanie na inne konto wpłaconych środków będzie możliwe, zależy m.in. od…wpłatomatu. Niestety, nie każdy wpłatomat daje nam taką opcję. Obecnie jest to możliwe we wpłatomatach sieci Euronet, pod warunkiem, że zarejestrujemy się w ich systemie. Jeśli natomiast będziemy chcieli dokonać takiego przelewu „od ręki” tj. bez wcześniejszej rejestracji, nie będzie to wykonalne.

Kto ma najwięcej wpłatomatów?

Jak wynika z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski do wpłatomatów wpłacamy zazwyczaj duże kwoty (jest to około 1800 złotych). Na koniec IV 2019 roku klienci banków mieli do dyspozycji ponad 8 tys. tego typu urządzeń, co w porównaniu z rokiem ubiegłym oznacza wzrost o ponad 480 sztuk.

Największą siecią wpłatomatów dysponuje Euronet (około 3000 sztuk), tuż za nim znajduje się Planet Cash (ponad 1000 wpłatomatów) i PKO BP. Mimo ogólnego wzrostu liczby wpłatomatów urządzeń tych wciąż jest mniej niż bankomatów. Tych drugich w IV kwartale 2019 roku było 22,7 tysiąca.

Więcej na temat tego, jak korzystać z wpłatomatu przeczytasz tutaj.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Inspektorem ochrony danych jest Agnieszka Rzycka-Osiej, e-mail: iod@aasapolska.pl

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 2500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 121,47 zł. Roczna stopa oprocentowania 18.50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 1789,04 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 791,54 zł, prowizja 997,50 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 4289,04 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r.                                                                           

Aasa z Pakietem Gold - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4800 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 233,21 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 3435,02 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 1519,82 zł, prowizja 1915,20 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 8235,02 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 1400 zł.                                          

Aasa z Pakietem Premium - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 7100 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 344,95 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 5081,09 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2248,19 zł, prowizja 2832,90 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 12181,09 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Językowym. Opłata za dobrowolny Pakiet Językowy: 2000 zł.        

Aasa z Pakietem Biznes - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 10700 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 519,85 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7657,45 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3388,15 zł, prowizja 4269,30 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 18357,45 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 3200 zł.                                     

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 200 000 zł. 
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy również Privee Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001029112, NIP: 7011138042, REGON: 524943799, kapitał zakładowy w wysokości: 5 000,00 zł, wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13282, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Kurs językowy dla Klientów Aasa Polska S.A. realizowany jest przez Tele-Nauka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Piękna 24/26 A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000762801, NIP: 5842779937, o kapitale zakładowym w wysokości 100 000 zł.