Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Jak działa wpłatomat?

Jak działa wpłatomat?

Nie wiesz, jak działa wpłatomat? Zastanawiasz się nad tym, ile kosztuje skorzystanie z wpłatomatu? Nie jesteś pewny, czy można wpłacić pieniądze we wpłatomacie „obcego” banku? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na swoje pytania!

Jak korzystać z wpłatomatu? Instrukcja obsługi krok po kroku

Wpłatomat to bardzo przydatne urządzenie, dzięki któremu możemy wpłacić gotówkę w szybki i prosty sposób na swoje konto. Co ważne, nie musimy w tym celu znać swojego numeru rachunku bankowego. Wystarczy, że włożymy do urządzenia kartę i podamy numer PIN, a system automatycznie nas rozpozna. Co to oznacza w praktyce? To, że urządzenie „będzie wiedzieć” na jakie konto mają trafić wpłacone przez nas środki. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy cenny czas, który normalnie musielibyśmy przeznaczyć na podanie swojego numeru konta, lecz również unikniemy związanych z tym pomyłek. A zatem…jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu? Poniżej krótka instrukcja:

Przygotuj gotówkę

Uważnie przelicz pieniądze, zadbaj o to, by banknoty nie były podarte ani pogniecione (wówczas wpłatomat może ich „nie przyjąć”). Pamiętaj także, że banknoty nie mogą być spięte, ani w żaden inny sposób ze sobą połączone. Weź pod uwagę to, że podobnie jak z bankomatu nie wypłacisz monet, tak i wpłatomat ich nie przyjmie. Tutaj ważne są również kwestie techniczne. Większość maszyn ma ograniczenie odnoszące się do tego, ile banknotów może przyjąć. Najczęściej jest to od 50 do 100 banknotów, niezależnie od ich wartości nominalnej. Pamiętaj jednak, że wspomniane ograniczenie dotyczy tylko pojedynczej transakcji. To zaś oznacza, że jeśli chcesz wpłacić większą kwotę, wystarczy, że ponowisz całą operację i skorzystasz z wpłatomatu ponownie.

Przygotuj kartę płatniczą

Przygotuj swoją kartę (jest to ta sama karta, którą „normalnie” wkładasz do bankomatu), wpisz PIN i poczekaj na autoryzację. Jeśli chcesz skorzystać z urządzenia, które pełni jednocześnie funkcję wpłatomatu i bankomatu, wybierz na ekranie opcję związaną z wpłatą gotówki. Jeśli zamiast karty, korzystasz z płatności telefonem, wybierz na monitorze „Wpłatę BLIK”, a w kolejnym kroku wpisz kod, który otrzymałeś w aplikacji mobilnej.

Dokonaj wpłaty

Włóż gotówkę do urządzenia, poczekaj aż maszyna „ją przyjmie” i upewnij się, czy zgadza się zarówno wpłacona kwota, jak i liczba banknotów. Pamiętaj, by banknoty umieścić w specjalnie przeznaczonym do tego „podajniku”. Gdy system je „zobaczy”, „podajnik” się zamknie, a maszyna „zajmie się” liczeniem banknotów.

Jeśli wszystko jest w porządku, zatwierdź wykonaną właśnie operację i wydrukuj jej potwierdzenie. Możesz również włożyć do wpłatomatu kolejną „porcję” banknotów, jeśli nie dokonałeś jeszcze całej wpłaty. Pamiętaj, że jeśli cokolwiek się nie zgadza, możesz anulować transakcję. Wówczas urządzenie odda Ci całą wpłaconą kwotę lub taką sumę, której wpłaty jeszcze nie zatwierdziłeś.

Dobrą praktyką jest podzielenie wpłaconej kwoty na kilka części. Dzięki temu w przypadku np. awarii urządzenia łatwiej będzie Ci odzyskać wpłacone środki.

Zakończ transakcję

Jeśli wpłaciłeś już całą gotówkę, możesz zakończyć korzystanie z wpłatomatu. Pamiętaj o zatwierdzeniu transakcji i wydrukowaniu wspomnianego już jej potwierdzenia. Nie zapomnij o zabraniu karty płatniczej!

Wskazówka!

Wbrew pozorom, potwierdzenie transakcji, to dość istotny dokument i warto je zachować. To właśnie ono będzie podstawą reklamacji, jeśli okaże się, że na nasze konto trafiło mniej niż powinno.

Poczekaj na pieniądze

To kiedy bank zaksięguje twoją wpłatę, zależy przede wszystkim od tego, gdzie wpłaciłeś pieniądze. Jeśli był to wpłatomat „twojego” banku, środki już po chwili powinny pojawić się na twoim rachunku. W sytuacji, w której korzystałeś z „obcego” wpłatomatu może to potrwać nieco dłużej (do końca dnia roboczego). Pamiętaj również, że tak jak wpłacenie gotówki w maszynie twojego banku, będzie darmowe, tak wpłata w innym urządzeniu, może już wiązać się z dodatkowymi kosztami. Zazwyczaj jest to od 0,2 do 0,5 % liczone od kwoty całej transakcji.

Czy można korzystać z „obcego” wpłatomatu?

Omawiając takie zagadnienie jak to, jak działa wpłatomat, musisz wiedzieć, że nie wpłacisz pieniędzy w każdym urządzeniu. Zazwyczaj jest to możliwe tylko wtedy, gdy jesteś klientem danego banku. Jeśli masz konto w banku PKO BP, to wpłatomatu właśnie tego banku, powinieneś szukać. Tak, jak bez problemu skorzystasz ze „swojego” wpłatomatu, tak wpłacenie pieniędzy „gdzie indziej” może przysporzyć Ci już sporych trudności. Niekiedy taka operacja w ogóle nie będzie możliwa. Czasem, by ją wykonać konieczne może być podjęcie dodatkowych kroków (np. wcześniejsza rejestracja).

Czy da się wpłacić pieniądze na inny rachunek niż własny?

To, czy przekazanie na inne konto wpłaconych środków będzie możliwe, zależy m.in. od…wpłatomatu. Niestety, nie każdy wpłatomat daje nam taką opcję. Obecnie jest to możliwe we wpłatomatach sieci Euronet, pod warunkiem, że zarejestrujemy się w ich systemie. Jeśli natomiast będziemy chcieli dokonać takiego przelewu „od ręki” tj. bez wcześniejszej rejestracji, nie będzie to wykonalne.

Kto ma najwięcej wpłatomatów?

Jak wynika z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski do wpłatomatów wpłacamy zazwyczaj duże kwoty (jest to około 1800 złotych). Na koniec IV 2019 roku klienci banków mieli do dyspozycji ponad 8 tys. tego typu urządzeń, co w porównaniu z rokiem ubiegłym oznacza wzrost o ponad 480 sztuk.

Największą siecią wpłatomatów dysponuje Euronet (około 3000 sztuk), tuż za nim znajduje się Planet Cash (ponad 1000 wpłatomatów) i PKO BP. Mimo ogólnego wzrostu liczby wpłatomatów urządzeń tych wciąż jest mniej niż bankomatów. Tych drugich w IV kwartale 2019 roku było 22,7 tysiąca.

Więcej na temat tego, jak korzystać z wpłatomatu przeczytasz tutaj.

Ten wpis znajduje się w kategorii