Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Dofinansowania dla osób prywatnych

Dofinansowania dla osób prywatnych

Dofinansowania cieszą się dużą popularnością w wielu branżach i dziedzinach życia. Nic dziwnego – w końcu to możliwość pozyskania wysokich kwot na wiele potrzebnych celów. Czasami jednak nie mamy świadomości, że… wystarczy po nie sięgnąć!

Chcesz wiedzieć, na co możesz zdobyć dofinansowanie? Dowiedz się jakich dokumentów będziesz potrzebować na początek oraz jak wygląda cała procedura ubiegania się o dofinansowanie.

Otwarcie własnej działalności

Prywatna firma to duża niezależność i możliwość pracy na własny rachunek. To również umiejętność strategicznego myślenia. Założenie działalności wymaga od przyszłego właściciela przemyślanego planu i przede wszystkim środków finansowych na start. Na szczęście, jeśli chodzi o dodatkowe fundusze – pomocne może okazać się państwo.

Jako przyszły przedsiębiorca, masz prawo starać się o dofinansowanie z urzędu pracy na założenie własnej działalności gospodarczej. Otrzymane środki nie podlegają obowiązkowi zwrotu, jest to więc tak zwana pożyczka bezzwrotna. Kwota, jaką możesz uzyskać to nawet 25 tysięcy złotych. Jedynym wymogiem, który musimy spełnić, jest właściwe rozliczenie dotacji oraz utrzymanie własnej działalności gospodarczej minimum przez rok. Jeśli dodamy do tego mniejszy ZUS, który obowiązuje przez pierwsze dwa lata, własna działalność może naprawdę się opłacać!

Jakie są warunki otrzymania pieniędzy z urzędu pracy?

Przede wszystkim, przed otwarciem własnej działalności, zainteresowany musi mieć status osoby bezrobotnej, który przyznawany jest po rejestracji w Urzędzie Pracy. Co więcej, osoba planująca otworzyć działalność, nie może być studentem studiów dziennych. Odrzucony zostanie również wniosek osoby, która otrzymała już wcześniej podobną pomoc z urzędu.

Jeśli żadne z powyżej opisywanych sytuacji Cię nie dotyczy, masz duże prawdopodobieństwo otrzymania wsparcia od państwa na rozpoczęcie własnej działalności.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim biznesplan – to podstawowy dokument, z którym możesz ubiegać się o wsparcie finansowe. Wraz z odpowiednim wnioskiem, dokumenty zostaną poddane weryfikacji przez urząd. Po około miesiącu wniosek powinien być rozpatrzony. Jeśli zdecydowano o przyznaniu środków, zainteresowany otrzyma je w ciągu najbliższych 30 dni. To takie proste, prawda?

Jeśli jednak nie planujesz w najbliższym czasie otworzyć własnej działalności, sprawdź jakie inne dofinansowania mogą Cię zainteresować. Gwarantujemy, że i Ty znajdziesz coś dla siebie.

Dofinansowanie wymiany pieca

W ramach wsparcia działań ekologicznych, wiele miast zdecydowało się na udzielanie dofinansowań wymiany pieca. Jeśli więc masz zamiar wymienić ogrzewanie w swoim domu, zorientuj się, czy w Twoim miejscu zamieszkania jest możliwość ubiegania się o dotacje. Dodatkowe środki można pozyskać w przypadku wymiany pieca węglowego na ekologiczny.

Jak pokazują statystyki, w ubiegłym roku z pomocą dofinansowań wymieniono łącznie 200 000 pieców węglowych. To naprawdę imponująca liczba!

Na jaką kwotę możesz liczyć?

To zależy od tego, jakimi środkami dysponuje dana gmina. Jeśli w Twoim miejscu zamieszkania udzielane są dofinansowania na wymianę pieca, z pewnością możesz liczyć na zwrot co najmniej połowy kosztów, a w najlepszym wypadku zwracana jest cała kwota wymiany ogrzewania.

Pamiętaj o tym, że wniosek o dofinansowanie, należy złożyć przed wymianą instalacji. Istotne jest również, by nowy piec spełniał określone wymogi. W innym wypadku zwrot nie zostanie przydzielony.

Ekologia – to się opłaca!

Z roku na rok wdrażanych jest w życie coraz więcej rozwiązań ekologicznych. Choć często koszty zdrowych zamienników przewyższają te nieekologiczne, tradycyjne rozwiązania – dobro środowiska staje się dla nas priorytetem. Prawidłowo!

Również wiele miast wspiera ekologię, udzielając dofinansowań na kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne. To urządzenia, dzięki którym energia słoneczna zamieniana jest w prąd lub ciepło.

W zależności od warunków dotacji w poszczególnych województwach, mieszkańcy mogą liczyć na zwrot nawet do 50% kosztów zakupu solarów. W niektórych miastach oferowane są pożyczki na niski procent, których część może zostać umorzona na wniosek zainteresowanego.

Tego typu inwestycje mogą otrzymać też dofinansowanie z programów finansowanych ze środków krajowych np. przez Bank Ochrony Środowiska, Bank Gospodarstwa Krajowego i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki. Co ważne, o dotacje w ww. instytucjach może starać się sam zainteresowany.

Dofinansowania z Unii – dlaczego warto się nimi zainteresować?

Należy wiedzieć również, że dotacje to nie tylko dofinansowania uzyskane przez samodzielnie sporządzone wnioski. Każda zainteresowana osoba, ma możliwość korzystania z dostępnych Funduszy Europejskich, poprzez udział w licznych projektach. Jeśli zainteresujesz się przedsięwzięciami, jakie powstają w Twojej okolicy, z pewnością znajdziesz kurs, który otrzymał wsparcie z Unii Europejskiej.

Jako uczestnik będziesz mieć możliwość rozwoju oraz poznania wartościowych ludzi. Zajęcia, które odbywają się w ramach opisywanych projektów, często prowadzone są przez cenionych specjalistów. Wykorzystywane są również najnowsze technologie, które ułatwiają pozyskanie wiedzy i w ciekawy sposób zachęcają do udziału w zajęciach.

To wspaniała okazja na poszerzenie swoich horyzontów. Zdobyta wiedza może być pomocna w osiągnięciu awansu lub znalezienia ciekawego miejsca zatrudnienia. Pełne informacje na ten temat znajdziesz na polskiej stronie Funduszy Europejskich.

Jak widzisz, istnieje wiele możliwości dofinansowań i jeszcze więcej projektów, w których możesz wziąć udział. Dodatkowe środki to świetna pomoc, z której warto skorzystać. Tak samo jak oferowane projekty, dzięki którym zdobędziesz wiedzę odpowiadającą Twoim zainteresowaniom. To wszystko za darmo – aż żal byłoby nie skorzystać!

Ten wpis znajduje się w kategorii