Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Jazda bez OC, kary z funduszu gwarancyjnego oraz następstwa wypadku bez OC

Jazda bez OC, kary z funduszu gwarancyjnego oraz następstwa wypadku bez OC

Polisa OC jest od dawna obowiązkowym ubezpieczeniem każdego kierowcy. Jak to możliwe, że część z nas, decyduje się na jazdę samochodem bez aktualnej polisy? Z czego wynika niechęć do opłacenia umowy dotyczącej ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC)? Czy może jest to niewiedza? Być może niedbalstwo?

A może po prostu wynika to przekonania, że jest się niedoścignionym? To poważny błąd. Dowiedz się czy łatwo zostać namierzonym i co grozi za jazdę bez braku polisy OC. Można stracić naprawdę wiele – to warto wiedzieć!

Zapominalstwo nie popłaca

Oczywiście mamy świadomość, że duża część osób, które dotknęła kara za brak polisy, spowodowana była niedbalstwem kierowcy i zwyczajnie nieprzedłużeniem obecnej polisy – to się zdarza! Jednak najczęściej tłumaczenia zapominalskiego kierowcy nie zostaną uwzględnione, a kara zostanie nałożona.

Kary jakie mogą zostać nałożone na kierowców niewykupujących ubezpieczenia OC są zależne od czasu, w jakim zwlekają oni z opłatą, czyli długości trwania przerwy w ubezpieczeniu ich pojazdu. Ich wysokość jest regulowana przez obowiązujące w danym roku kalendarzowym minimalne wynagrodzenie ustalane przez rząd, które w 2019 r. wynosi 2250 PLN>

Najwięcej zapłacimy, jeżeli czas bez wykupionej polisy OC przekroczy 14 dni i będzie to dwukrotność płacy minimalnej w danym roku w przypadku samochodu osobowego, a w przypadku ciężarówek - trzykrotność. Nasze auto może więc zostać ukarane kwotą 4500 za brak polisy. Jeżeli zwlekamy z opłatą w terminie od 4 do 14 dni, będzie to 50% najwyższej kary dla danego samochodu (czyli w przypadku samochodu osobowego równowartość pensji minimalnej – 2250 PLN). Natomiast jeżeli zdarzy nam się zapomnieć wykupić ubezpieczenia do 3 dni po dacie jego wygaśnięcia, zapłacimy 20% najwyższej opłaty – czyli 900 PLN.

W przypadku pozostałych pojazdów takich jak motocykle lub motorowery, najwyższa kara będzie stanowiła nie więcej niż 1/3 minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Pozostałe, niższe kary to odpowiednio 50 i 20% tej kwoty.

Dlatego już dziś zachęcamy do dokładnego zorientowania się, kiedy mija termin polisy, a następnie ustawienia przypomnienia w telefonie oraz kalendarzu z odpowiednim wyprzedzeniem. Weź pod uwagę wszelkie wypadki losowe i nigdy nie zostawiaj ważnych spraw, takich jak ta na ostatnią chwilę. Najrozsądniej będzie zapisać wzmiankę o zbliżającej się dacie końca polisy na co najmniej tydzień przez ostatecznym terminem.

Polisa nie tylko dla użytkowanego auta

Największy odsetek niewykupionej polisy dotyka aut, które nie są już używane, ponieważ są przestarzałe, a często nawet niezdolne do jazdy. Należy wiedzieć, że właściciele takich pojazdów również mają obowiązek opłacenia polisy OC za ten samochód. Takie prawo dotyczy każdego zarejestrowanego pojazdu. W przypadku niewykupienia omawianej polisy, trzeba liczyć się z możliwością otrzymania kary finansowej, wydanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

W czasach cyfryzacji wszelkich dokumentów, nie warto jest oszczędzać w ten sposób na ubezpieczeniach. Odnalezienie właściciela pojazdu z nieopłaconą polisą nie stanowi już większego problemu.

Jeśli więc w Twoim garażu stoi od lat nieużywane i niedziałające auto, warto pomyśleć o jego wyrejestrowaniu oraz utylizacji. Twój garaż odzyska dawną przestrzeń, a Tobie uda się zaoszczędzić trochę pieniędzy, które wydałbyś na obowiązkowe polisy.

Brak ubezpieczenia podczas wypadku – co dalej?

Najbardziej dotkliwe konsekwencje braku ubezpieczenia pojazdu, przychodzą, kiedy auto ulegnie wypadkowi. Jeśli incydent był spowodowany z winy kierującego pojazdem bez OC, należne odszkodowanie dla drugiego kierowcy opłaci Fundusz Gwarancyjny. Kolejnym krokiem będzie wystąpienie Funduszu z wnioskiem o zwrot należności dla kierowcy, który spowodował wypadek. Jest to tak zwane roszczenie regresowe. W celu wyliczenia kwoty za wyrządzoną szkodę, nie będzie brana pod uwagę wartość pojazdu, które spowodowało wypadek. Podstawą do rozliczeń będzie przede wszystkim stan uszkodzonego pojazdu.

Jeśli wypadek odbędzie się z udziałem luksusowego auta, które w wyniku stłuczki zostanie uszkodzone – jego naprawa może kosztować naprawdę dużo pieniędzy. Do całkowitych kosztów należy doliczyć również szereg opłat, które zwykle opłacane są z tytułu ubezpieczenia. Należą do nich między innymi opłaty za wynajem auta zastępczego dla poszkodowanego, czy też jego ewentualne holowanie. W przypadku, kiedy poszkodowany odniesie obrażenia cielesne, może ubiegać się o zadośćuczynienie, które również zostanie pokryte ze środków nieubezpieczonego sprawcy kolizji.

Jak pokazują statystyki, egzekucja kosztów, wydawana jest przez Fundusz Gwarancyjny niemal od razu po opłaceniu szkody. Instytucja z powodzeniem odzyskuje wyłożone środki, choć często sprawy dotyczące dochodzenia zwrotu trwają latami. Warto przypomnieć sobie te fakty, podczas rozmyślania nad sensem zakupienia polisy OC. Podpowiadamy – to ma sens!

Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis wpłynął na osoby, które jak do tej pory poddawały wątpliwości sens płacenia polisy OC. Wizja ogromnej kary pobudza wyobraźnię niejednego z nas. Na szczęście niedoświadczonych śmiałków jest znacznie mniej niż świadomych kierowców, którzy opłacają polisę.

Bądź świadomym kierowcą i uświadamiaj innych. Dbaj o wspólne bezpieczeństwo na drodze – to się nam wszystkim opłaci.

Ten wpis znajduje się w kategorii