Prezent na komunię – co kupić? Ile dać na komunię?

Prezent na komunię – co kupić? Ile dać na komunię?

Komunia to naprawdę ważne wydarzenie w życiu dziecka, dlatego warto ją odpowiednio celebrować. Jest to również okazja do spotkań w gronie rodziny, jednak zaproszeni goście często zastanawiają się, co kupić na komunię albo ile na komunię wypada dać, jeśli zamiast rzeczowego prezentu chcesz postawić na uniwersalną gotówkę. Rozwiewamy te wątpliwości!

Mimo tego, że komunia to przede wszystkim przyjęcie sakramentu i powinna mieć wymiar duchowy, to prezenty w celu uczczenia tej ważnej chwili są jak najbardziej pożądane. Nie warto kupować na ostatnią chwilę, tylko już kilka tygodni wcześniej zastanowić się, co dziecku może sprawić radość.

Prezenty na komunię – 5 propozycji

Prezenty na komunię powinny dotyczyć dwóch wymiarów. Możesz oczywiście postawić na przedmiot, który upamiętni to ważne wydarzenie, ale nie możesz zapomnieć o tym, że jest to przede wszystkim święto dziecka i warto kupić coś, co rzeczywiście mu się spodoba.

Jeżeli masz więcej czasu do uroczystości, to możesz zamówić personalizowane, pamiątkowe pudełko (za ok. 80 zł). Na wewnętrznej części wieczka można umieścić dedykowane życzenia, natomiast w środku znajdziesz np. niewielki różaniec, słonika na szczęście oraz ozdobny woreczek na banknoty.

Jeśli chcesz postawić na tradycyjny prezent na komunię, to warto udać się do sklepu z dewocjonaliami i kupić: różaniec, pamiątkowy obrazek do powieszenia na ścianę, personalizowany album na zdjęcia z uroczystości czy łańcuszek z medalikiem. Wszystkie propozycje kosztują ok. 100 – 150 zł.

Co na komunię dla dziewczynki? 4 inspiracje

Powyżej opisaliśmy uniwersalne upominki, które sprawdzą się zarówno jako prezent na komunię dla dziewczynki, jak i dla chłopca.

Dziewczynce możesz podarować również biżuterię, która będzie piękną pamiątką, ale jednocześnie nie będzie wprost nawiązywać do motywów religijnych. Warto wybrać złote kolczyki na wkręty, aby nie można było o nie zahaczyć albo lekką bransoletkę, która nie będzie przeszkadzać dziecku w codziennych aktywnościach. Sznurkowa bransoletka z zawieszką i grawerem kosztuje ok. 100 zł, srebrne kolczyki z cyrkoniami 35 – 100 zł, złote z cyrkoniami ok. 200 zł, natomiast złote z diamentami to koszt rzędu 400 – 600 zł.

Ile kosztuje Komunia w 2022 roku? Sprawdź!

Fance sportu na pewno spodobają się rolki, dzięki którym będzie mogła spożytkować nadmiar energii. Ich koszt o mniej więcej 150 – 300 zł.

Z kolei, gdy zastanawiasz się, co na komunię dla dziewczynki będzie odpowiednie, jeśli lubi robić zdjęcia i często wykonuje je np. swoim telefonem? W takim przypadku warto sprezentować jej aparat instax, do którego wkłada się klisze, a zdjęcia są drukowane zaraz po ich wykonaniu. Można je komuś podarować wraz z osobistą dedykacją albo powiesić w pokoju, aby móc wracać do radosnych chwil. Tego typu aparat kosztuje 300 – 350 zł.

Prezent na komunię dla chłopca – 5 pomysłów

Prezent na komunię dla chłopca często bywa związany ze sportem. Dlatego w tej kategorii mamy dla Ciebie aż trzy propozycje. Można kupić elektryczną deskorolkę (ok. 500 zł), hulajnogę (standardowa kosztuje ok. 200 zł, natomiast hulajnoga elektryczna ok. 1 000 zł) albo rower za mniej więcej 500 – 1 000 zł.

Gdy szukasz tańszych opcji, to możesz kupić książkę związaną z zainteresowaniami obdarowanego (30 – 100 zł) albo grę planszową (np. Dixit, Wsiąść do pociągu, 5 sekund, Śledztwo), które zapewnią nie tylko rozrywkę, ale też nauczą refleksu i logicznego myślenia. Gry kosztują od 50 do 150 zł.

Mądre prezenty na komunię – 3 pomysły

Gdy szukasz nieoczywistej propozycji, która nie tylko sprawi dziecku radość, ale będzie niosła ze sobą walory edukacyjne, to sprawdź, co ciekawego znaleźliśmy w kategorii mądrych prezentów na komunię.

Po pierwsze, można sprezentować książkę, która w zabawowy sposób zaznajomi dziecko z ważnymi wartościami i opowie o szczerości, tolerancji czy sile przyjaźni. Szczególnie polecamy pozycję „Wielka księga wartości” autorstwa T. Blanch i A. Gasol. Książka kosztuje ok. 27 zł.

Bardzo popularne jest obecnie dawanie smartwatchy. Oczywiście zwiększają one kontakt dziecka z elektroniką, co raczej nie jest pożądane, ale można wybrać taki model, który będzie wspierał kreatywność i sportową aktywność użytkownika oraz będzie ułatwiał kontakt z rodzicami. Takim modelem jest np. Garett Kids Play, który ma wbudowany aparat, wodoodporną obudowę, budzik, przycisk SOS i daje możliwość wykonywania połączeń i notatek głosowych. Zegarek kosztuje 200 – 300 zł w zależności od sklepu.

Po trzecie ciekawą propozycją, która może rozwinąć w dziecku nowe pasje jest kurs nowej umiejętności. Można wybrać np. kurs nurkowania dla najmłodszych, lekcję tenisa czy gotowania pod okiem profesjonalistów. W zależności od wybranej aktywności jednodniowy kurs kosztuje 300 – 500 zł.

Ile dać na komunię?

Najmniej skomplikowanym, ale jednocześnie pomysłem, który zawsze cieszy, będzie gotówka. Jednak w takim przypadku od razu pojawia się pytanie, ile dać na komunię. Przyjęło się, że im bliżej jesteśmy związani z dzieckiem, tym więcej wypada włożyć do koperty, czyli najbliższa rodzina daje najwięcej, dalsza relatywnie mniej, a np. zaproszeni przyjaciele rodziców przekazują tylko symboliczny podarunek.

Ile dać na wesele? Zobacz, ile wypada włożyć do koperty!

Sporo jednak zależy od Twoich możliwości finansowych i tego, jaka jest Twoja relacja z dzieckiem oraz ile chcesz mu sprezentować. Jeśli naprawdę nie masz pojęcia, jaka kwota będzie odpowiednia, to warto zapytać rodziców, czy zbiera ono na większy cel (np. obóz, gadżet sportowy czy elektroniczny). W takim przypadku możemy po prostu przekazać określoną część kwoty, którą dziecko chce zaoszczędzić.

Ile dają chrzestni na komunię?

Chrzestni są zazwyczaj relatywnie blisko związani z dzieckiem, bo rodzice podczas chrztu wybrali ich na szczególnych opiekunów swojej pociechy. W wyniku tego dobrym zwyczajem jest, aby chrzestni podarowali dziecku wyjątkowy prezent o większej wartości. Jeśli tylko pozwalają im na to możliwości finansowe, to do koperty warto włożyć ok. 1 000 zł.

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto poprosić rodziców dziecka o podpowiedź. W końcu to oni wiedzą najlepiej, czego ono potrzebuje.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Inspektorem ochrony danych jest Agnieszka Rzycka-Osiej, e-mail: iod@aasapolska.pl

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 2500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 121,47 zł. Roczna stopa oprocentowania 18.50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 1789,04 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 791,54 zł, prowizja 997,50 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 4289,04 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r.                                                                           

Aasa z Pakietem Gold - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4800 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 233,21 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 3435,02 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 1519,82 zł, prowizja 1915,20 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 8235,02 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 1400 zł.                                          

Aasa z Pakietem Premium - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 7100 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 344,95 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 5081,09 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2248,19 zł, prowizja 2832,90 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 12181,09 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Językowym. Opłata za dobrowolny Pakiet Językowy: 2000 zł.        

Aasa z Pakietem Biznes - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 10700 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 519,85 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7657,45 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3388,15 zł, prowizja 4269,30 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 18357,45 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 3200 zł.                                     

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 200 000 zł. 
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy również Privee Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001029112, NIP: 7011138042, REGON: 524943799, kapitał zakładowy w wysokości: 5 000,00 zł, wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13282, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Kurs językowy dla Klientów Aasa Polska S.A. realizowany jest przez Tele-Nauka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Piękna 24/26 A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000762801, NIP: 5842779937, o kapitale zakładowym w wysokości 100 000 zł.