Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

5 przykładów złych nawyków finansowych

5 przykładów złych nawyków finansowych

Masz problemy z oszczędzaniem i nigdy nie możesz odłożyć żadnych pieniędzy? Nawet jeden niespodziewany wydatek jest w stanie zrujnować twój domowy budżet na kilka tygodni do przodu? W takim przypadku warto zmienić swoje nawyki finansowe. Jak to zrobić?

Nawyki finansowe są tym, co wpływa na nasz styl wydawania pieniędzy. Niektórzy odkładają najwięcej jak mogą, ocierając się o skąpstwo, inni z kolei są bardziej rozrzutni i wydają pieniądze bardzo szybko.

Nawyki są głównie wynikiem tego, jak podchodzimy do pieniędzy – duże znaczenie ma nasz charakter, ale również to, jak zostaliśmy wychowani. Obecnie coraz częściej mówi się o tym, że dzieciom powinno się wpajać dobre nawyki finansowe już od najmłodszych lat. Jakie są złe nawyki finansowe? Zapraszamy do sprawdzenia 5 największych z nich.

1. Brak zaplanowanego domowego budżetu

Prowadzenie domowego budżetu nie jest wcale takie trudne, jak może nam się wydawać. Dzisiaj, gdy do dyspozycji mamy specjalne aplikacje na smartfony oraz programy komputerowe, zaplanowanie budżetu to żaden problem.

Dzięki domowemu budżetowi jesteśmy w stanie łatwiej planować nasze wydatki oraz zmniejszyć ryzyko sytuacji, gdy po prostu nie starczy nam pieniędzy na życie. Dobrze rozplanowany budżet pomoże nam również w oszczędzaniu!

2. Brak oszczędzania pieniędzy

Statystyki wskazują, że tylko mniej niż połowa Polaków ma oszczędności. Nawet jeśli je mamy, są one zwykle dość skromne. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest to, że zarabiamy niewiele i zwykle większa część pensji trafia na nasze utrzymanie.

Jednak nawet z niewielkiej pensji możemy odłożyć pieniądze na czarną godzinę – w tym bardzo pomoże nam budżet, a także ograniczenie niepotrzebnych wydatków.

3. Impulsywne zakupy bez planu

Zdarza ci się kupować pod wpływem impulsu? To także niekorzystny nawyk finansowy, który może doprowadzić nas do budżetu. Zakupy najlepiej planować, ponieważ wtedy jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko kupowania tego, czego nie mieliśmy na swojej liście.

Zanim zdecydujemy się na jakiś zakup, powinniśmy przemyśleć, czy rzeczywiście go potrzebujemy. Najlepiej odłożyć decyzję na kolejny dzień i zastanowić się nad zakupem.

4. Brak wcześniejszego porównania ofert

Skorzystałeś z oferty jednego operatora telefonii komórkowej skuszony ciekawą promocją, ale okazało się, że konkurencja ma jeszcze lepszą? Brak porównywania ofert to także grzeszek wielu z nas, który może dać spore straty.

Jeśli nie chcemy przepłacać, warto wcześniej zobaczyć, co oferują nam różne firmy, banki, operatorzy. Teraz to naprawdę bardzo proste, ponieważ możemy zrobić to całkowicie przez internet.

5. Kupowanie najtańszych rzeczy

Gdy kupujemy coś taniego, oszczędzamy, ponieważ wydaliśmy mniej pieniędzy. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że kupowanie najtańszych rzeczy nie zawsze się opłaca.

Tanie produkty często szybko się psują i przestają wyglądać dobrze. W konsekwencji niedługo musimy zakupić kolejny produkt i tym samym nasze koszty rosną. Gdy chcemy kupić coś, co posłuży nam na dłuższy czas, sprawdzajmy opinie klientów – dzięki nim możemy ustrzec się przed kupnem różnych bubli!

Ten wpis znajduje się w kategorii