Bank podnosi opłaty. Co zrobić?
Chociaż wydawałoby się, że banki powinny obniżać opłaty, to jednak w rzeczywistości w ostatnim czasie jest wprost przeciwnie – coraz więcej instytucji bankowych w naszym kraju podwyższa opłaty dla swoich klientów. Co powinniśmy zrobić wtedy, gdy również dotyka nasz ten problem?
Coraz trudniej znaleźć darmowe konto bankowe, czyli takie, które nie będzie kosztowało nas ani grosza. Banki coraz częściej podnoszą podstawowe opłaty dla klientów. Nie musimy jednak godzić się na spore koszty. Istnieje szereg sposobów na to, aby je obniżyć i jednocześnie wygodnie korzystać z różnych produktów bankowych.
Drogie konto bankowe – jak zmienić je na tańsze?
W ciągu ostatnich lat banki podniosły przede wszystkim opłaty za korzystanie z konta, czyli jednego z podstawowych produktów w swojej ofercie. Konto ma obecnie niemalże każdy. Nawet wtedy, gdy co miesiąc jego prowadzenie kosztuje nas 4 złote, to już prawie 50 złotych na rok!
Wobec tego wtedy, gdy nie chcemy przepłacać za konto bankowe, warto poszukać tego darmowego. Chociaż konta tego rodzaju nie są już powszechne, to jednak nadal się zdarzają. Wiele banków pozwala też na darmowe prowadzenie konta przy spełnieniu określonych warunków, na przykład comiesięcznych wpływów o określonej wysokości.
Oczywiście, musimy pamiętać o tym, żeby wraz z warunkami i kosztami prowadzenia konta bankowego sprawdzić inne produkty banku, na przykład opłaty za korzystanie z karty płatniczej czy wypłaty w bankomatach.
Karta płatnicza może kosztować 0 złotych
Karty płatnicze to drugi popularny produkt bankowy – dołączane są obecnie standardowo do podstawowego konta bankowego, aby móc łatwo i wygodnie wypłacać pieniądze oraz płacić w sklepach.
Tutaj na klientów czają się kolejne opłaty. Aktualnie znalezienie konta z bezwarunkowo darmową kartą jest już praktycznie niemożliwe. Jednak także wtedy, gdy spełnimy określone wymagania, będziemy mogli korzystać z karty za darmo. Opłaty możemy uniknąć wtedy, gdy wykonamy określną liczbę transakcji kartą w ciągu miesiąca lub zapłacimy nią uzgodnioną liczbę razy. W przeciwnym przypadku co miesiąc za kartę zapłacimy od 4 do 10 złotych.
Wypłaty z bankomatów
Z korzystaniem z karty związane są też wypłaty z bankomatów. W większości przypadków wypłaty w bankomacie należącym do banku nie będą kosztowały nas ani grosza. Jednak warto wskazać, że niektóre banki zaczynają wprowadzać prowizje za wypłatę małych sum, poniżej 100 złotych.
Ponadto rosną opłaty za wypłatę z bankomatów, które nie należą do banku. Za wypłacenie pieniędzy w bankomacie w kraju zapłacimy nawet około 7-8 złotych.
Jak przenieść się do innego banku?
Gdy nie odpowiada nam w pełni oferta naszego obecnego banku, możemy zdecydować się na przejście do innego. Nie jest to szybka procedura, ale pozwoli nam na zaoszczędzenie całkiem sporych sum w perspektywie czasu.
Pamiętajmy o tym, że nie możemy przenieść samego numeru konta bankowego – numery kont przypisane są do konkretnych banków, więc razem ze zmianą banku zmieniamy też numer konta. Na początku zapoznajmy się z różnymi ofertami i wybierzmy najlepszą. Potem załóżmy nowe konto, a dopiero w kolejnym kroku zamknijmy stare, gdy przelejemy lub wybierzemy z niego pieniądze i o zmianie konta powiadomimy innych.