Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Zerwanie lokaty terminowej przed czasem. Co ci grozi?

Zerwanie lokaty terminowej przed czasem. Co ci grozi?

Lokata terminowa jest atrakcyjnym sposobem na pomnożenie posiadanych oszczędności. Jej najważniejsze zalety to bezpieczeństwo oraz wygoda. Gdy ulokujemy na niej swoje pieniądze, możemy mieć pewność, że będą wtedy chronione przed stratą. Lokaty terminowe zawieramy na określony czas, na przykład 3, 6 czy 12 miesięcy. Co jednak wtedy, gdy chcemy zerwać lokatę przed czasem?

Gdy mamy pieniądze, których nie planujemy wydać w najbliższym czasie, możemy odłożyć je na lokacie bankowej. Z takich produktów skorzystamy w większości banków – obecnie również przez internet.

Lokaty bankowe to atrakcyjna propozycja dla osób chcących bezpiecznie pomnażać swoje pieniądze. Wprawdzie nie są one zbyt dobrze oprocentowane, co wynika z niskich stóp procentowych, ale pieniądze nie są wtedy narażone na utratę, jak ma to miejsce przy funduszach inwestycyjnych czy grze na giełdzie.

Lokata terminowa – na jaki okres warto ją zawrzeć?

Jak wspomnieliśmy na wstępie, lokaty terminowe możemy zawrzeć na różne okresy – spotykamy się z lokatami na okres 1 miesiąca, 3 miesięcy, pół roku, rok, a nawet trwających przez kilka lat. Możemy wobec tego zdecydować, czy chcemy skorzystać z lokaty krótkoterminowej czy wolimy długoterminową.

Generalnie wtedy, gdy istnieje ryzyko, że pieniądze będą nam potrzebne dość szybko, powinniśmy wybrać lokatę krótkoterminową. Z kolei wtedy, gdy wiemy, że gotówka nie będzie nam potrzebna, wybierzmy produkty długoterminowe. Możemy również część pieniędzy zainwestować w lokaty krótkoterminowe, a część w te długoterminowe. Gdy okaże się, że gotówka będzie nam potrzebna, możemy zerwać wtedy jedną lokatę z kilku.

Warto także wskazać, że banki oferują lokaty odnawialne – w tym przypadku lokata odnawia się automatycznie po zakończeniu terminu. Gdy chcemy z nie zrezygnować, musimy skontaktować się z bankiem przed tym terminem.

Zerwanie lokaty może oznaczać utratę odsetek

Przejdźmy do kwestii zerwania lokaty – jest to możliwe na wniosek klienta, ale może być związane z utratą naszych odsetek naliczonych na okres poprzedzający zerwanie lokaty. Bank może wówczas zatrzymać wszystkie wypracowane, ale niewypłacone jeszcze odsetki lub też ich część, na przykład 50% uzyskanych dotychczas odsetek.

Oczywiście, najlepiej, aby bank nie pozbawiał nas wypracowanych przez pieniądze odsetek. Zdarza się, że niektóre banki rzeczywiście idą tutaj na rękę klientom i nie rekwirują odsetek.

Powinniśmy zatem dokładnie zapoznać się z zapisami umowy naszej lokaty terminowej, aby dowiedzieć się, czy i ile będzie kosztowało nas jej zerwanie przed czasem. Dostęp do tego rodzaju informacji mamy również przed podpisaniem umowy – najczęściej możemy znaleźć je także na stronach internetowych banków.

Wobec tego wtedy, gdy chcemy przechowywać pieniądze na lokacie, pamiętajmy o tym, że zerwanie jej przed czasem może spowodować utratę odsetek. Lepiej więc posiadaną sumę rozłożyć na kilka mniejszych lokat, aby w razie potrzeby nie zrywać jednej dużej, ale taką, która pozwoli nam na uzyskanie do dyspozycji potrzebnej nam sumy.

Ten wpis znajduje się w kategorii