Jak korzystać z systemów płatności internetowych?
3 min czytaniaPrawie wszystkie dobre sklepy internetowe udostępniają swoim klientom metodę płatności z wykorzystaniem systemów płatności internetowych. Na czym polega wtedy zapłata? Jakie są jej zalety i wady? Sprawdź je razem z nami, gdy nigdy wcześniej nie korzystałeś z tej metody płatności.
Spis treści
Systemy płatności internetowych są dostępne w zasadzie od niedługiego czasu. Nie były one udostępniane wtedy, gdy sklepy internetowe zaczynały swoją działalność. Wówczas za nasze zakupy mogliśmy zapłacić głównie na dwa sposoby, czyli z wykorzystaniem przelewu na podane konto bankowe albo za pobraniem, czyli przy odbiorze paczki.
Teraz większość sklepów pozwala na skorzystanie z zapłaty z użyciem systemów płatności internetowych. Są one dostępne nie tylko w krajowych sklepach, ale także w tych zagranicznych.
Czym są systemy płatności internetowych?
Pod tym pojęciem znajdują się specjalne systemy pozwalające na zapłatę za zakupy przelewem albo kartą. Pośredniczą one pomiędzy kupującym a sprzedającym. Pieniądze nie trafiają wobec tego od razu do sprzedającego po wykonaniu zapłaty. Nie jest to jednak wadą, ponieważ ma też wiele zalet – pozwala nam na ich odzyskanie, gdy trafimy na oszustów.
Operatorzy systemów zapewniają swoim użytkownikom bezpieczniejsze transakcje, które odbywają się najczęściej bez dodatkowych kosztów albo z niskimi opłatami. Płaci jednak odbierający zapłatę, czyli sklep. Jako klienci nie ponosimy na ogół żadnych dodatkowych kosztów związanych ze skorzystaniem z systemu płatności internetowych.
Jak płacimy w systemach płatności internetowych?
Jak już wspomnieliśmy, do wyboru mamy dwie metody zapłaty – przelew albo kartę. Z popularnymi systemami płatności w Polsce współpracuje większość znanych banków. Płacić możemy też popularnymi kartami Visa oraz MasterCard. Ponadto niektóre systemy pozwalają na korzystanie z innych metod, na przykład Blik czy wirtualnych portmonetek.
Informacja o płatności przekazywana jest do odbiorcy praktycznie od razu. Dotyczy to również przelewów międzybankowych, czyli odbywających się pomiędzy dwoma różnymi bankami. Standardowo takie przelewy dochodzą do odbiorcy w ciągu jednego dnia roboczego, więc mogą spowodować opóźnienie wysyłki. Przy skorzystaniu z systemów płatności nie ma takiego ryzyka.
Systemy płatności internetowych krok po kroku:
-
Przy wyborze metody płatności zaznaczamy systemy płatności internetowych.
-
Wybieramy metodę płatności w systemem – przelew z naszego banku, kartę czy inne.
-
W przypadku zapłaty przelewem jesteśmy przenoszeni na stronę banku, musimy zalogować się i potwierdzić transakcję kodem – formularz przelewu jest od razu wypisany. W przypadku zapłaty kartą wpisujemy dane karty płatniczej albo kredytowej.
-
Zapłata przekazywana jest do odbiorcy, a my odbieramy potwierdzenie wykonania zamówienia. Po zalogowaniu się na swoje konto bankowe możemy zauważyć zapłatę.
Wobec tego systemy płatności internetowych są bardzo atrakcyjną formą płatności przy zakupach on-line – są błyskawicznie, bardzo łatwe, wygodne, a także podwyższają bezpieczeństwo transakcji. Gdy sklep daje nam taką możliwość, warto ją wybrać!
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej