Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Jak korzystać z systemów płatności internetowych?

Jak korzystać z systemów płatności internetowych?

Prawie wszystkie dobre sklepy internetowe udostępniają swoim klientom metodę płatności z wykorzystaniem systemów płatności internetowych. Na czym polega wtedy zapłata? Jakie są jej zalety i wady? Sprawdź je razem z nami, gdy nigdy wcześniej nie korzystałeś z tej metody płatności.

Systemy płatności internetowych są dostępne w zasadzie od niedługiego czasu. Nie były one udostępniane wtedy, gdy sklepy internetowe zaczynały swoją działalność. Wówczas za nasze zakupy mogliśmy zapłacić głównie na dwa sposoby, czyli z wykorzystaniem przelewu na podane konto bankowe albo za pobraniem, czyli przy odbiorze paczki.

Teraz większość sklepów pozwala na skorzystanie z zapłaty z użyciem systemów płatności internetowych. Są one dostępne nie tylko w krajowych sklepach, ale także w tych zagranicznych.

Czym są systemy płatności internetowych?

Pod tym pojęciem znajdują się specjalne systemy pozwalające na zapłatę za zakupy przelewem albo kartą. Pośredniczą one pomiędzy kupującym a sprzedającym. Pieniądze nie trafiają wobec tego od razu do sprzedającego po wykonaniu zapłaty. Nie jest to jednak wadą, ponieważ ma też wiele zalet – pozwala nam na ich odzyskanie, gdy trafimy na oszustów.

Operatorzy systemów zapewniają swoim użytkownikom bezpieczniejsze transakcje, które odbywają się najczęściej bez dodatkowych kosztów albo z niskimi opłatami. Płaci jednak odbierający zapłatę, czyli sklep. Jako klienci nie ponosimy na ogół żadnych dodatkowych kosztów związanych ze skorzystaniem z systemu płatności internetowych.

Jak płacimy w systemach płatności internetowych?

Jak już wspomnieliśmy, do wyboru mamy dwie metody zapłaty – przelew albo kartę. Z popularnymi systemami płatności w Polsce współpracuje większość znanych banków. Płacić możemy też popularnymi kartami Visa oraz MasterCard. Ponadto niektóre systemy pozwalają na korzystanie z innych metod, na przykład Blik czy wirtualnych portmonetek.

Informacja o płatności przekazywana jest do odbiorcy praktycznie od razu. Dotyczy to również przelewów międzybankowych, czyli odbywających się pomiędzy dwoma różnymi bankami. Standardowo takie przelewy dochodzą do odbiorcy w ciągu jednego dnia roboczego, więc mogą spowodować opóźnienie wysyłki. Przy skorzystaniu z systemów płatności nie ma takiego ryzyka.

Systemy płatności internetowych krok po kroku:

  1. Przy wyborze metody płatności zaznaczamy systemy płatności internetowych.

  2. Wybieramy metodę płatności w systemem – przelew z naszego banku, kartę czy inne.

  3. W przypadku zapłaty przelewem jesteśmy przenoszeni na stronę banku, musimy zalogować się i potwierdzić transakcję kodem – formularz przelewu jest od razu wypisany. W przypadku zapłaty kartą wpisujemy dane karty płatniczej albo kredytowej.

  4. Zapłata przekazywana jest do odbiorcy, a my odbieramy potwierdzenie wykonania zamówienia. Po zalogowaniu się na swoje konto bankowe możemy zauważyć zapłatę.

Wobec tego systemy płatności internetowych są bardzo atrakcyjną formą płatności przy zakupach on-line – są błyskawicznie, bardzo łatwe, wygodne, a także podwyższają bezpieczeństwo transakcji. Gdy sklep daje nam taką możliwość, warto ją wybrać!

Ten wpis znajduje się w kategorii