Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Bezpieczne płatności w internecie

Bezpieczne płatności w internecie

Chyba już każdy z nas korzystał z płatności internetowych – przez internet możemy płacić rachunki, przelewać pieniądze bliskim, robić zakupy, płacąc przelewem lub kartą. Jednak nie każdy wie, jak płacić w sieci bez ryzyka. Gdy nie mamy pojęcia, na co uważać, możemy narazić się na spore niebezpieczeństwo!

W sieci najczęściej płacimy obecnie z użyciem specjalnych systemów płatności on-line. Także możemy zdecydować się na płatności tradycyjne z użyciem przelewu albo możemy płacić kartą płatniczą lub kredytową. Niezależnie od tego, na jaką metodę płatności się zdecydujemy, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

1. Wybieraj sprawdzone i bezpieczne sklepy i serwisy

Gdy chcesz płacić w sieci za zakupy, pamiętaj o tym, aby wybierać tylko sprawdzone i bezpieczne sklepy i serwisy. W ten sposób podnosisz bezpieczeństwo całej transakcji – masz pewność, że twoje dane nie trafią w niepowołane ręce, a przedmiot będzie dostarczony terminowo.

Opinie na temat sklepów internetowych oraz innych serwisów można bardzo łatwo sprawdzić on-line. Znajdziemy je po wpisaniu do wyszukiwarki nazwy sklepu.

2. Korzystaj z systemów płatności internetowych

Chociaż w przypadku wielu sklepów nadal możemy wykonać tradycyjny przelew, aby zapłacić za zakupy, to jednak zdecydowanie lepszą propozycją będą systemy płatności internetowych. Możemy wtedy także wykonać przelew albo zapłacić kartą, ale za pośrednictwem specjalnego systemu, który przyspiesza transakcję i poprawia jej bezpieczeństwo.

Plusem jest brak możliwości przejęcia danych, na przykład z karty, ponieważ dane te zna tylko operator systemu płatności, a nie sklep. Dodatkowo często możemy liczyć na ochronę w razie nieudanej transakcji. Nie musimy też obawiać się o wydłużenie czasu transakcji ze względu na terminy księgowania – informacja o wpłacie przekazywana jest od razu, nawet wtedy, gdy wykonujemy przelew międzybankowy.

3. Nigdy nie podawaj poufnych danych publicznie

Aby zabezpieczyć się przed kradzieżą pieniędzy, nie podawajmy swoich poufnych danych dotyczących konta bankowego czy karty publicznie. Nie wklejajmy zdjęć kart na portalach społecznościowych, nie pozwalajmy innym osobom, których nie znamy dobrze, logować się na nasze konto bankowe, nie przechowujmy danych do logowania w łatwym do zobaczenia miejscu.

Także pamiętajmy o tym, aby nie płacić w internecie i nie logować się na swoje konto bankowe wtedy, gdy jesteśmy w otwartej sieci Wi-Fi, do której może podłączyć się każdy bez podawania hasła.

4. Uważaj na złośliwe oprogramowanie

Przy korzystaniu z internetu możemy być narażeni na wykradzenie nam pieniędzy poprzez specjalne wirusy chcące pozyskać nasze dane. Często narażamy się na takie niebezpieczeństwo przez phishing, czyli oszustwo internetowe polegające na podszywaniu się pod bank czy inne instytucje w celu wyłudzenia od nas danych karty czy danych logowania.

Złośliwe oprogramowanie może także podmieniać numery konta – musimy wtedy dokładnie sprawdzić, czy numer konta w serwisie transakcyjnym pokrywa się z tym w wiadomości SMS do potwierdzenia przelewu.

Ten wpis znajduje się w kategorii