Utrata karty płatniczej podczas wakacji. Co robić?
Korzystanie z kart płatniczych poza granicami kraju nie jest obecnie niczym dziwnym. To wygodna metoda płatności, chociaż musimy najczęściej liczyć się wtedy z dodatkowymi prowizjami. Co jednak zrobić wtedy, gdy nasza karta zostanie ukradziona lub zgubiona w trakcie wakacji? Trzeba działać szybko.

Spis treści
Zgubienie portfela pełnego ważnych dokumentów, pieniędzy i kart to żadna przyjemność. Gdy jesteśmy na wakacjach z rodziną czy znajomymi, wówczas to oni mogą nas poratować. Co jednak w sytuacji, gdy nie mamy takiej możliwości? Warto wiedzieć, jak postępować w razie takich nieprzewidzianych sytuacji.
Zastrzeżenie karty płatniczej
Gdy widzimy, że nasza karta płatnicza zaginęła lub została ukradziona, powinniśmy jak najszybciej dokonać jej zastrzeżenia. W tym przypadku musimy powinniśmy zadzwonić pod numer (+48) 828 828 828, który działa z każdego miejsca na świecie i dostępny jest przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Następnie wypowiadamy nazwę banku, a system rozpoznawania mowy przekieruje nas do infolinii naszej instytucji bankowej. Tam będziemy mogli dokonać zastrzeżenia karty.
Warto wobec tego zapamiętać numer telefonu (+48) 828 828 828 lub zapisać go w swoim telefonie, aby mieć go zawsze pod ręką.
Co wtedy, gdy nie mamy telefonu?
Może też zdarzyć się, że nie będziemy mieli do dyspozycji telefonu, z którego można dokonać zastrzeżenia karty. Wówczas możemy także często dokonać zastrzeżenia karty przez internet, logując się na swoje konto internetowe.
Możemy też udać się do polskiego konsulatu czy ambasady, gdy mamy taką możliwość. Niekiedy pomoc otrzymamy też w hotelu czy w lokalnych bankach, które mogą pozwolić nam na wykonanie połączenia telefonicznego.
Skąd zdobyć pieniądze?
Gdy zostaliśmy po kradzieży karty z niewielką sumą gotówki lub też nie mamy pieniędzy w ogóle, mamy kilka możliwości. Za granicą możemy skorzystać z opcji awaryjnej wypłaty gotówki – warto jednak pamiętać o tym, że nie każdy bank daje nam taką możliwość. Głównie dotyczy ona posiadaczy kart kredytowych, a ponadto związana jest ze sporymi kosztami.
Druga opcja to przesłanie pieniędzy poprzez firmy takie jak Western Union, które zajmują się ich transferami w większości krajów na świecie. Musimy wtedy poprosić kogoś znajomego czy z rodziny, aby mógł przekazać nam tak pieniądze. Niestety, to też dość wysoki koszt, ale nie będziemy musieli wtedy przerywać wakacji.
Gdy turysta pozostaje odcięty od środków, może również zgłosić się do konsulatu albo do ambasady. Wtedy ktoś z rodziny czy znajomych też może wykonać przelew na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a potem środki te będą mogły być odebrane w placówce. To też zdecydowanie najtańsza opcja na pozyskanie pieniędzy, gdy zostaliśmy okradzeni.
Utrata karty za granicą – podsumowanie
Wobec tego wtedy, gdy za granicą ktoś ukradł nam lub stracił kartę, powinniśmy natychmiast zgłosić taką sytuację w swoim banku. Także warto przemyśleć, jak uzyskać potrzebne środki do kontynuowania wakacji. W najgorszym przypadku będziemy zmuszeni do ich przedwczesnego skończenia.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej

Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej

W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej