Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Jak możemy rozpoznać piramidę finansową?

Jak możemy rozpoznać piramidę finansową?

Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych nie jest zbyt atrakcyjne – to obecnie mniej niż 5%. Także nie każdy z nas zna się na giełdzie i chce ryzykować, korzystając z różnych metod inwestycyjnych. Właśnie dlatego duże zainteresowanie wzbudzają oferty wysokooprocentowanych produktów finansowych, które jednak nie są oferowane przez banki. Warto jednak pamiętać, że w pogoni za zyskami możemy wpaść w sidła twórców tak zwanych piramid finansowych. Jak tego uniknąć?

Chyba każdy z nas słyszał już o aferze Amber Gold. Było to polskie przedsiębiorstwo finansowe, które działało w latach 2009-2012. Amber Gold podawało się jako dom składowy zajmujący się składowaniem metali szlachetnych i inwestujący w złoto, srebro, platynę oraz inne kruszce. Firma kusiła bardzo wysokim oprocentowaniem swoich produktów wynoszącym ponad 15%, co przyciągnęło uwagę wielu klientów.

Chociaż już od 2009 roku Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegała, że Amber Gold nie ma odpowiednich zezwoleń, wielu Polaków chętnie wpłacało firmie pieniądze. Od 2012 roku prowadzone jest śledztwo w tej właśnie sprawie. W tym samym roku ogłoszono także upadłość likwidacyjną.

Jak działa piramida finansowa?

Amber Gold było klasycznym przykładem piramidy finansowej. Jej zasada działania jest prosta. Nowi członkowie, którzy wpłacają do piramidy swoje pieniądze, tak naprawdę finansują zyski tych członków, którzy wcześniej wpłacili swoje środki.

Wobec tego piramida finansowa w początkowej fazie działalności wydaje się legalna – członkowie otrzymują w końcu wypłaty. Może ona działać nawet bardzo długo przy stałym napływie nowych członków wraz z ich pieniędzmi. Jednak na dłuższą metę utrzymanie takiego modelu funkcjonowania nie jest możliwe. Zatem w pewnym momencie cała piramida finansowa wali się jak domek z kart, pozostawiając swoich członków bez pieniędzy.

Oczywiście, sam fakt, że mamy do czynienia z piramidą finansową, jest pilnie strzeżony. Gdyby został ujawniony, wtedy także oznaczałoby to rychły upadek całego „interesu”.

Jak poznać piramidę finansową?

Rozpoznanie piramidy finansowej nie jest wcale tak trudne, jak może się wydawać. Gdy posiadamy podstawowe rozeznanie w sprawach finansowych i nie jesteśmy przy tym zaślepieni żądzą zysku, wtedy od razu możemy wskazać, że konkretna firma działa jak piramida finansowa.

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na poziom zysku oferowany przez daną inwestycję. Gdy znacznie przewyższa on lokaty bankowe czy też obligacje skarbu państwa, a przy tym jest „gwarantowany”, wtedy od razu możemy wskazać, że to piramida finansowa.

Także piramidy finansowe mają opisane w skomplikowany sposób czy nawet niezbyt wiarygodne mechanizmy generowania zysków. Może być to, tak jak w przypadku Amber Gold, inwestowanie w kruszce, ale też inwestowanie na rynkach spożywczych. Im bardziej dziwne strategie inwestycyjne, tym większe ryzyko.

Ponadto piramidy możemy rozpoczynać po specjalnych promocjach przeznaczonych dla nowych członków, którym obiecuje się niebotyczne zyski – mają oni zapewnić wtedy stały dopływ nowej gotówki, aby piramida stała nieruszona jak najdłużej.

Ten wpis znajduje się w kategorii