Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Masz dodatkową gotówkę i nie wiesz, co z nią zrobić? Nie chcesz jednocześnie ryzykować jej utraty poprzez mało pewne inwestycje? W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie lokaty lub konta oszczędnościowego, aby przechować swoje środki bezpiecznie i bez ryzyka utraty ich wartości.

Stopy procentowe w Polsce nie są zbyt atrakcyjne dla oszczędzających, ale są przystępne dla pożyczkobiorców i kredytobiorców. To właśnie one odpowiadają za niskie oprocentowanie na lokatach oraz kontach oszczędnościowych. W związku z tym wielu z nas zastanawia się nad tym, gdzie ulokować środki, aby można było je pomnożyć.

Zarówno konta oszczędnościowe w bankach, jak i lokaty terminowe mają swoje plusy i minusy, które będziemy musieli wziąć pod uwagę. Wobec tego warto je poznać, aby podjąć odpowiedzialną decyzję i znaleźć dla swoich oszczędności dobre miejsce.

Kiedy warto wybrać lokatę?

Lokaty bankowe to atrakcyjna propozycja dla tych osób mających dodatkowe pieniądze, których nie chcą w najbliższym czasie wydawać. Lokaty terminowe oferowane przez banki możemy podzielić na krótkoterminowe i długoterminowe i najczęściej czas ich trwania to od 3 miesięcy do 1 roku, ale znajdziemy też lokaty zawierane nawet na 5 lat. Środki na lokacie procentują zgodnie z umową – zwykle to od 2% do 3%, ale nowi klienci mogą nierzadko liczyć na większe oprocentowanie.

Musimy pamiętać o tym, że gdy zawieramy lokatę, nasze środki pozostają na niej „zamrożone”. To oznacza, że nie powinniśmy ich wyjmować z lokaty, ponieważ w przeciwnym przypadku możemy stracić wypracowane już odsetki. Wtedy dostaniemy z powrotem taką sumę, którą wpłaciliśmy do banku.

Wobec tego lokata bankowa to najlepszy wybór wtedy, gdy wiemy, że konkretne środki nie będą nam potrzebne i po prostu chcemy, aby zyskiwały na wartości. W przypadku lokat oprocentowanie jest wyższe od kont oszczędnościowych, dlatego to dobra decyzja dla osób szukających bezpiecznej formy na pomnożenie środków.

Kiedy warto wybrać konto oszczędnościowe?

Konta oszczędnościowe są już innym produktem. Od zwykłego rachunku w banku różnią się tym, że są oprocentowane, ale mają też określone warunki. Konta te pomagają w regularnym oszczędzaniu pieniędzy, ale też pozostawiają nam dowolność ich dysponowaniem, dlatego wtedy, gdy będziemy potrzebowali dodatkowego zastrzyku gotówki, możemy wypłacić ją z naszego konta oszczędnościowego – bez ryzyka utraty wypracowanych zysków.

Musimy jednak pamiętać o tym, że konta oszczędnościowe są mniej oprocentowane niż lokaty bankowe – często to około 1-2%, ale nowi klienci nierzadko mogą upolować konta z promocyjnym oprocentowaniem nawet 3% przez określony czas. Także musimy pamiętać o tym, że przelewy z konta oszczędnościowego są wysokopłatne. Za pierwszy w miesiącu najczęściej nie płacimy nic, natomiast potem, gdy będziemy ponownie wypłacić środki z takiego konta, bank może pobrać za to od 5 do nawet 15 złotych! Wobec tego także z konta oszczędnościowego powinniśmy korzystać rozsądnie, aby nie okazało się, że nasze zyski zostaną „zjedzone” przez opłatę za przelew.

Ten wpis znajduje się w kategorii