Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Card Security Code – co to jest?

Card Security Code – co to jest?

Karty płatnicze będące dzisiaj najpopularniejszą metodą dokonywania transakcji wymagają odpowiednich zabezpieczeń. Dzięki nim karty chronione są przed różnego rodzaju oszustwami, mającymi na celu nie tylko wyłudzenie danych z karty, ale także wyzerowania stanu naszego konta bankowego.

Jednym z zabezpieczeń jest Card Security Code. Warto przyjrzeć się mu bliżej.

Card Security Code jest umieszczany w zasadzie na każdej karcie płatniczej. Jest to trzycyfrowy numer umieszczony w pobliżu miejsca na podpis na karcie. Z pewnością każdy z nas go zauważył, ale być może nie znał jego poprawnej nazwy. Ten numer nie jest przypisany do paska magnetycznego na karcie - funkcjonuje osobno, dlatego też nikt nie ma do niego dostępu podczas wykonywania przez nas transakcji na terminalach płatniczych czy też w bankomatach.

Kod ten służy do weryfikacji, czy osoba posługująca się daną kartą jest rzeczywiście jej właścicielem. Istnieje także druga odmiana tego kodu, która służy z kolei do weryfikacji zdalnych transakcji. To jaki mamy rodzaj kodu, zależy od tego, kto jest producentem naszej karty.

Jakie były początki CSC?

Numer zabezpieczający nasze karty płatnicze przed wszelkiego rodzaju oszustwami został wynaleziony w Wielkiej Brytanii. Pierwotnie składał się on z jedenastu znaków. Sprawdzano jego funkcjonalność w wielu sieciach sklepowych i bankach.

Okazało się, że to zabezpieczenie sprawdza się idealnie, dlatego też zaczęło pojawiać się nie tylko na Wyspach, ale także w innych krajach. Stopniowo kod ten był modyfikowany do momentu aż zaczął składać się tylko z tych trzech znanych nam dzisiaj liczb.

Najpierw wprowadził go MasterCard, a po kilku latach także Visa. Dzięki temu dzisiaj wszyscy użytkownicy kart płatniczych mogą czuć się bezpieczniej podczas płatności dokonywanych przy ich użyciu.

Poziom bezpieczeństwa CSC

Wiele internetowych transakcji wymaga od właścicieli kart podawania właśnie Card Security Code. Nie należy się jednak martwić, że dane te są gdzieś przechowywane. Trzeba bowiem zaznaczyć, że terminale obsługujące płatności zdalne, nie mogą nigdzie zapisywać tego numeru.

Pracownicy obsługujący takie terminale nadal więc nie widzą naszego osobistego kodu. Dzięki temu mamy pewność, że nikt nie skradnie nam żadnych informacji z karty, a co gorsza pieniędzy. Z pewnością więc Card Security Code sprawdza się dzisiaj bardzo dobrze i rzeczywiście podnosi poziom bezpieczeństwa użytkowników kart, którzy uwielbiają robić zakupy przez Internet nie tylko w serwisach krajowych, ale także w dużej mierze w zagranicznych sklepach. Chcąc jednak jeszcze bardziej poprawić poziom swojego bezpieczeństwa podczas wykonywania zdalnych transakcji, należy zawsze korzystać z zaufanych sklepów i stron internetowych.

Tylko to pozwoli nam ochronić się przed oszustami, którzy również trudnią się wyłudzaniem tego typu kodów. Robiąc zakupy internetowe należy więc być zawsze czujnym, zwłaszcza podczas podawania swoich danych osobowych oraz wszelkich danych z karty płatniczej. Taka czujność z pewnością uchroni nas przed przykrymi konsekwencjami.

Ten wpis znajduje się w kategorii