Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Chargeback – procedura krok po kroku

Chargeback – procedura krok po kroku

 

Jeśli korzysta się z płatności z wykorzystaniem kart płatniczych można w określonych sytuacjach odzyskać środki finansowe. Niezbędne jest wówczas skorzystanie z procedury nazywanej chargeback.

Trzeba jednak brać pod uwagę, że taka procedura nie jest dostępna w każdej sytuacji i zależy to między innymi od posiadanej karty płatniczej.

Chargeback jest bardzo korzystną procedurą, która pozwala na odzyskanie pieniędzy choćby w przypadku reklamowania towarów.

Gdy można skorzystać z takiej opcji jak chargeback wówczas można w wielu sytuacjach uniknąć oszustw w firmach, które nie dostarczą odpowiedniego produktu zgodnego z zamówieniem czy też nie zrealizują przesyłki w określonym czasie.

Jednocześnie chargeback to również możliwość cofnięcia takich transkacji, których się nie dokonało. W takim przypadku wystarczy jedynie kontakt z bankiem, podpisanie odpowiedniego oświadczenia a środki zostaną zwrócone na konto. Przy chargeback występuje obciążenie konta sprzedawcy, który nie zrealizował określonej transakcji.

Korzyści z chargeback?

Do korzyści z tak zwanego obciążenia zwrotnego można szczególnie zaliczyć sytuacje zakupów w Internecie. W sieci można w wielu przypadkach spotkać się poprzez nieuwagę z oszustami.

Brak zauważenia sytuacji, w której zrealizuje się zakup u oszustów może prowadzić do sytuacji, w której trudno odzyskać pieniądze. Nawet procedury na serwisach sprzedażowych trwać mogą bardzo długi okres czasu.

Jeszcze trudniej jest uzyskać wsparcie ze strony policji przy kradzieżach środków finansowych przy transakcjach internetowych. Natomiast charge back pozwala załatwić całą procedurę zwrotu bezpośrednio z bankiem. Jest to zdecydowanie najszybszy sposób odzyskania środków finansowych.

Karty z chargeback

Trzeba brać pod uwagę, że chargeback nie jest dostępny we wszystkich bankach i przy każdego rodzaju kartach. Wynika to z faktu, że dla banków jest to procedura, która wymaga dodatkowego czasu, w którym realizowane są zwroty dla klientów, sprawdzane są informacje przedstawiane w oświadczeniach klientów dotyczących konkretnych transakcji.

Jednak można znaleźć na polskim rynku banki i karty pozwalające na korzystanie z takiej opcji. Warto jest rozważać korzystanie z takich produktów, gdyż jest to dodatkowe zabezpieczenie przy realizowaniu różnego rodzaju transakcji.

Jest to szczególnie korzystna opcja gdy realizuje się zakupy również w sklepach działających poza granicami kraju, gdzie realizowanie wszelkiego rodzaju reklamacji może być znacznie bardziej utrudnione. 

Nie wszystkie transakcje

Gdy chce się korzystać z opcji obciążenia zwrotnego bardzo ważne jest decydowanie się na dokładne sprawdzenie w jakich sytuacjach z takiego obciążenia można skorzystać.

Występują bowiem wyjątki, które nie pozwalają wykorzystać chargeback, co zależy od branży, w której dokonuje się zakupów czy też konkretnego banku oferującego taką usługę. Warto również sprawdzić standardowe sytuacje, w których można wykorzystać charge back, co pozwala na posiadanie wiedzy w jakich sytuacjach można zdecydować się właśnie na taką opcję odzyskania środków finansowych.

Ten wpis znajduje się w kategorii