Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Jak płacić za granicą? Karta czy gotówka?

Jak płacić za granicą? Karta czy gotówka?

Gdy wyjeżdża się za granicę niezbędne jest sprawdzenie w jaki sposób będzie można płacić za usługi czy zakupy produktów.

Ma to duże znaczenie z punktu widzenia oceny czy lepszym rozwiązaniem jest korzystanie wyłącznie z kart płatniczych, czy też niezbędne będzie posiadanie gotówki. Ocena tego czy lepszym rozwiązaniem jest gotówka czy karta zależy między innymi od tego do jakiego kraju jedzie się na wakacje czy w sprawach służbowych.

W wielu egzotycznych krajach trzeba liczyć się z tym, że płacenie kartą jest utrudnione. Wynika to między innymi z braku obsługiwania w takich krajach kart płatniczych choćby pochodzących od europejskich wystawców kart płatniczych. Jednocześnie trzeba brać pod uwagę, że poza granicami kraju szczególnie w małych sklepach często trudno liczyć na możliwość korzystania z terminali płatniczych. Zatem warto jest decydować się na wypłacenie i wymianę na walutę kraju, do którego się udajemy przynajmniej drobnych sum pieniędzy. Wówczas nie posiada się przy sobie nadmiernej ilości gotówki a jednocześnie można bez problemu zapłacić drobne kwoty choćby w małych sklepikach.

Bezpieczeństwo posiadania gotówki

Generalnie przy wyjazdach zagranicznych nawet do bezpiecznych krajów nie warto zabierać ze sobą nadmiernej ilości gotówki. Zawsze można zdecydować się na uruchomienie opcji wypłaty gotówki z bankomatów zagranicą, co pozwala na uzupełnienie posiadanej gotówki.

Posiadanie małej gotówki przy sobie jest najczęściej niezbędne. Jednak są wyjątki do jakich zaliczają się kraje gdzie gotówka niemal całkowicie nie jest używana.

Do takich krajów można zaliczyć Szwecję, gdzie niemal wszędzie zapłaci się kartą a jednocześnie bardzo trudno jest znaleźć miejsca gdzie można płacić gotówką. Należy jest uznać, że jest to bardzo wyjątkowa sytuacja. Posiadanie przy sobie nadmiernej ilości gotówki jest ryzykowne, gdyż brak znajomości innego kraju może łatwo prowadzić do sytuacji gdzie gotówka zostanie ukradziona.

Jakie karty?

Ważne jest by dokładnie sprawdzić czy w kraju do którego się jedzie posiadana karta płatnicza jest obsługiwana. Jeśli posiadana karta nie jest obsługiwana zawsze można sprawdzić czy bank, w którym posiadamy konto wydaje karty płatnicze innych firm, których karty są obsługiwane w kraju zagranicznym.

Można również założyć rachunek bankowy, gdzie można liczyć na uzyskanie karty płatniczej, która będzie obsługiwana w wybranym kraju.

Znacznie lepszym rozwiązaniem w stosunku do używania kart płatniczych jest korzystanie z kart kredytowych. Są one znacznie bardziej powszechnie akceptowane poza granicami kraju.

Karta kredytowa

Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie karty kredytowej. Jeśli nie posiada się karty kredytowej przed wyjazdem zagranicznym warto decydować się na jej wyrobienie. Będzie ona przydatna również przy kupowaniu biletów lotniczych, biletów kolejowych zarówno w kraju jak też poza granicami kraju.

Karty płatnicze i kredytowe pozwalają również na bezpieczne korzystanie z posiadanego kapitału na rachunkach, co ma duże znaczenie przy wyjazdach poza granice kraju.

Ten wpis znajduje się w kategorii