Jak porównywać umowy kredytowe?

Zaciągnięcie kredytu lub pożyczki zawsze powinno być przemyślanym działaniem. Obecnie znajdziemy bardzo wiele atrakcyjnych ofert pożyczkowych w bankach i firmach pozabankowych. Gdy chcemy pożyczyć pieniądze, powinniśmy dokładnie porównać również umowy. To w nich znajdziemy kluczowe informacje!
Znalezienie dobrej pożyczki albo kredytu bankowego nie jest dzisiaj bardzo skomplikowane. Możemy porównywać oferty przez internet, korzystać ze specjalnych kalkulatorów czy rankingów. Jednak na konkretną z nich nie powinniśmy decydować się bez zajrzenia do umowy. Podpisując ją bez jej przeczytania, zgadzamy się jednocześnie na wszystkie zapisy. Co sprawdzić, porównując umowy kredytowe?
W umowie kredytowej lub pożyczkowej znajdziemy takie informacje jak:
• strony umowy – pożyczkodawcy oraz pożyczkobiorcy
• termin i miejsce zawarcia umowy
• kwota pożyczki lub kredytu wraz z całkowitą kwotą do spłaty
• czas spłaty pożyczki lub kredytu z wyznaczonymi dokładnymi terminami
• zasady spłaty pożyczki
• wysokość oprocentowania oraz pozostałych opłat, na przykład opłaty przygotowawczej, marży
• warunki odstąpienia od umowy
• konsekwencje braku spłaty pożyczki
Oczywiście, są to tylko wybrane informacje, ponieważ w rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Właśnie dlatego umowy mają zwykle po parę stron napisanych drobnym druczkiem. Mogą odstraszać, ale tak naprawdę brak zapoznania się z warunkami umowy będzie działał na naszą niekorzyść. Jeżeli mamy jakiekolwiek trudności z przeczytaniem umowy, warto zwrócić się do innych osób. Także można skontaktować się z pożyczkodawcą, aby uzyskać dodatkowe informacje.
Na co zwrócić szczególną uwagę przy czytaniu umowy?
Przede wszystkim powinniśmy patrzeć na kwestie związane z płatnościami. Sprawdźmy dokładnie kwotę pożyczki oraz kwotę do spłaty. Zwróćmy uwagę, jakie koszty pożyczki zostały zawarte w umowie. Wtedy możemy zobaczyć, która pożyczka będzie dla nas bardziej atrakcyjna.
Powinniśmy też zapoznać się z tabelą opłat dodatkowych. Określa ona, w jakich sytuacjach instytucja finansowa może je pobrać i jakiej są one wysokości. Dotyczy to przykładowo kosztów wydłużenia okresu spłaty pożyczki czy windykacji.
Warto również popatrzeć na terminy spłaty – gdy decydujemy się na chwilówki, wtedy najczęściej płacimy zadłużenie w jednej racie po 15, 30 lub 60 dniach. Z kolei przy pożyczkach ratalnych płacimy raty do wyznaczonego dnia każdego miesiąca. Wtedy możemy rozłożyć większą sumę na bardziej dogodne dla nas wpłaty.
Pożyczka ratalna w Aasa z jasną umową
W firmie pożyczkowej AASA wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klientów – na naszej stronie internetowej można zapoznać się z wzorem pożyczki oraz jej dokładnymi zapisami. Dzięki czemu nasi klienci mogą od razu zapoznać się z nimi, bez potrzeby wypełniania wniosku o pożyczkę.
Jeżeli pojawią się jakiekolwiek dodatkowe pytania związane z ofertą, także pozostajemy do dyspozycji. Nasi konsultanci odpowiedzą dokładnie i przedstawią warunki pożyczki tak, aby były one zrozumiałe. Można do nas zadzwonić, napisać wiadomość e-mail lub skorzystać z chatu on-line.