Czy istnieją prawdziwe raty 0 procent?

Czy istnieją prawdziwe raty 0 procent?

Często możemy spotkać się z reklamami sklepów kuszącymi ratami 0%, bez żadnych dodatkowych kosztów. Czy jednak w rzeczywistości nie będziemy musieli wtedy zapłacić nic ponad cenę zakupu?

Najczęściej pożyczki i kredyty kojarzą nam się z wydatkami – koniecznością opłaty prowizji oraz odsetek. W związku z tym wtedy, gdy spotykamy się z propozycją rat 0%, od razu wzbudzają one podejrzliwość. Warto więc przyjrzeć się takim ofertom bliżej.

Raty 0% rzeczywiście istnieją, niemniej jednak nie każda oferta rzeczywiście jest prawdziwymi ratami 0%. Mogą pojawić się dodatkowe koszty czy warunki, które będziemy musieli spełnić, aby skorzystać z takiej oferty.

Na czym polegają prawdziwe raty 0%?

Prawdziwe raty 0% to takie, w których spłacamy w ratach dokładnie taką samą sumę, którą pożyczyliśmy. Przykładowo, kupujemy dla siebie laptopa za 2 000 złotych i oddajemy w ratach 10 x 200 złotych, bez żadnych dodatkowych kosztów.

Takie raty najczęściej oferowane są w systemie 10 x albo 20 x, czyli kwota zakupu dzielona jest na 10 lub na 20 równych rat. Musimy jednak pamiętać o tym, że do wzięcia takiej pożyczki ratalnej potrzebujemy właściwej zdolności kredytowej.

pozyczka-online-na-lato

Gdy to niewielka suma, wtedy nasza zdolność nie musi być duża – dla podanych 2 000 złotych to rata 200 złotych. Sprawa komplikuje się jednak wtedy, gdy chcemy kupić na raty 0% coś o przykładowej wartości 10 000 złotych. Wtedy w systemie 10 x to aż 1 000 złotych raty miesięcznie. Gdy nie mamy wystarczającej zdolności kredytowej, bank odmówi nam pożyczki i zaproponuje taką rozłożoną na niższe raty, ale już nie 0%, ale z oprocentowaniem.

Uwaga na dodatkowe koszty!

Może jednak zdarzyć się, że pod terminem rat 0% w rzeczywistości znajdziemy produkt, który będzie kosztował nas tyle samo, co zwykła pożyczka gotówkowa, a nawet będzie od niej jeszcze droższy.

Zwróćmy uwagę, czy bank pobiera od pożyczki prowizję – w prawdziwych ratach 0% nie jest ona naliczana. Także dodatkowym kosztem może być obowiązkowe ubezpieczenie, bez którego bank nie będzie chciał nam udzielić pożyczki ratalnej. To dodatkowy koszt, dlatego tak naprawdę także pożyczka nie będzie darmowa.

Musimy wobec tego zapoznać się dokładnie z zapisami umowy, ponieważ tak naprawdę kuszące raty 0% mogą być dość kosztowne.

Gdzie szukać prawdziwych rat 0%?

Gdy chcemy zdecydować się na zakupy w ratach 0%, nie znajdziemy ich zatem wszędzie. Możemy znaleźć je zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w tych internetowych. Możemy zakupić różnego rodzaju przedmioty, między innymi AGD, sprzęt RTV, komputery, ale również ubrania, meble, materiały budowlane i wykończeniowe, aby wspomnieć tylko o paru propozycjach.

Najczęściej raty tego rodzaju oferowane są jako promocja, dlatego zwykle nie są one dostępne non-stop. Wobec tego warto śledzić aktualności, gdy chcemy zakupić coś w takich ratach.

pozyczka-online-na-lato

Podsumowując, zakupy w prawdziwych ratach 0% naprawdę istnieją, ale musimy pamiętać o tym, żeby zapoznać się ze szczegółami oferty, aby nie okazało się, że nasze raty 0% w rzeczywistości będą kosztowały nas znacznie więcej.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 71,12 %. Rata miesięczna od 271,18 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa stała) 7,2%. Całkowity koszt pożyczki: 5 019,41 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 530,66 zł, prowizja 4 488,75 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 9 519,41 zł. Stan na dzień 30.06.2021 r.

Aasa Standard z Pakietem Korzyści - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4300 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 64,86%. Rata miesięczna od 148,68 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa stała) 7,2%. Całkowity koszt pożyczki: 4 856,33 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 567,08 zł, prowizja 4 289,25 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 9 156,33 zł. Stan na dzień 30.06.2021 r. Pożyczka z dobrowolnym ubezpieczeniem na życie. Składka dobrowolnego ubezpieczenia na życie: 1 238,40 zł. Składka jest kredytowana i opłacana jednorazowo.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.