Czy można obniżyć ratę pożyczki i kredytu?
Umiejętność zarządzania swoimi długami jest bardzo ważna wtedy, gdy zaciągamy pożyczki i kredyty. Czasami zdarza się, że z trudnością oddajemy kolejne raty, a w domowym budżecie zostaje nam coraz mniej pieniędzy. Czy istnieje jakiś sposób na obniżenie raty kredytu czy pożyczki?
Gdy zaciągamy pożyczki i kredyty, powinniśmy zawsze pamiętać o tym, aby dokładnie zapoznać się z ofertami i wybrać taką, która nie będzie dla nas wysokim obciążeniem finansowym. Warto pamiętać o tym, że pożyczka albo kredyt nie muszą być bardzo drogie i nie muszą pochłaniać dużej części naszych dochodów, gdy tylko dobierzemy ją odpowiednio.
Z drugiej strony nie jesteśmy w stanie przewidywać przyszłości – każdemu z nas może zdarzyć się sytuacja, gdy stracimy posiadaną pracę, a wraz z nią źródła dochodów, a potem znajdziemy pracę gorzej płatną. Mogą również pojawić się dodatkowe koszty związane z utrzymaniem. W związku z tym pojawia się pytanie – czy można płacić niższe raty? Tak, jest to możliwe, ale nie zawsze i nie wszędzie.
Renegocjacja warunków pożyczki
W wielu bankach i firmach pożyczkowych mamy możliwość renegocjowania warunków posiadanych już pożyczek i kredytów. Niemniej jednak banki i inne firmy nie zawsze idą pod tym względem na rękę klientom.
W takim przypadku obniżka wysokości raty wiąże się z wydłużeniem okresu spłaty kredytu lub pożyczki, dlatego w konsekwencji oddamy większą sumę. Pamiętajmy o tym, że im dłuższy okres kredytowania, tym koszty są wyższe.
Ponadto bank lub inna instytucja mogą zażyczyć sobie dodatkowego zabezpieczenia, na przykład hipoteki na nieruchomości, poręczenia, co także zwiększa ryzyko kredytu i pożyczki.
Kredyty konsolidacyjne
Z myślą o tych osobach, które chciałyby płacić niższe raty za swoje pożyczki i kredyty powstały także kredyty konsolidacyjne. Ich głównym zadaniem jest zebranie wszystkich kosztów w jedną opłatę – wtedy klient płaci tylko jedną ratę bankowi udzielającego kredytu konsolidacyjnego zamiast wielu do różnych banków i firm.
Kredyt konsolidacyjny możemy wziąć jako gotówkowy albo hipoteczny. Hipoteczny ma niższe koszty, ale za to ryzykujemy wtedy nieruchomością. Gdy nie spłacimy zobowiązania, wówczas bank może upomnieć się o swoje i odebrać nam dom czy mieszkanie.
Tego rodzaju kredyty polegają na spłacie posiadanych obecnie zobowiązań przez bank kredytujący – wówczas obecne długi są już pokryte, a klient płaci ratę temu właśnie bankowi. Jednak i w tym przypadku wydłużenie okresu kredytowania pozwalającego na obniżenie wysokości raty łączy się z większymi kosztami.
Poszukaj oszczędności!
Gdy raty pożyczek i kredytów są dość wysokie, w takim przypadku możemy też poszukać dodatkowych oszczędności w swoim budżecie. Wówczas raty nie będą tak doskwierały podczas spłaty i nie będziemy musieli wydłużać okresu spłaty, a tym samym kredyt i pożyczka nie będzie dla nas droższa.
Rezygnacja z abonamentu na telewizję kablową, obniżenie pakietu na telefon, obcięcie wydatków związanych z jedzeniem na mieście – to tylko niektóre propozycje pozwalające nam na oszczędzenie nawet kilkaset złotych miesięcznie.