Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Mały dług może stać się dużym kłopotem

Mały dług może stać się dużym kłopotem

Długi nie są niczym złym wtedy, gdy spłacamy je terminowo. Powinniśmy pamiętać o tym, by regulować zobowiązania punktualnie. W przeciwnym przypadku mały dług może stać się dla nas bardzo dużym problemem!

Raty pożyczek i kredytów, rachunki, alimenty, mandaty – długi mogą mieć różne źródła. Oczywiście, jeśli spłacamy je zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami, wtedy nie narażamy się na żadne negatywne konsekwencje. Problemy mogą jednak pojawić się wtedy, gdy nie będziemy regulowali ich terminowo.

Kiedy mały dług może stać się dużym kłopotem?

Przede wszystkim powinniśmy uważać na sytuacje, gdy nasze długi zaczynają stanowić większość naszych kosztów. W takim przypadku ryzyko, że pojawią się jeszcze większe kłopoty jest bardzo duże. Co więcej, wystarczy jedna nieodpowiednia decyzja i możemy wpaść w spiralę zadłużenia.

Zwykle mały dług może przeistoczyć się w duży kłopot wtedy, gdy zaczynamy mieć niestabilną sytuację finansową. Utrata pracy, większe wydatki związane z chorobą, wypadkiem i innymi niespodziewanymi sytuacjami, problemy osobiste – to wszystko może odbić się na naszej gorszej kondycji finansowej. Wówczas powinniśmy zachować szczególną ostrożność i nie wydawać zbyt wiele, aby pieniędzy wystarczyło nam na spłatę długów.

Również powinniśmy uważać z zaciąganiem kolejnych pożyczek i kredytów wtedy, gdy już teraz je mamy. Jedna pożyczka może zawalić nasz budżet jak domek z kart. Właśnie wtedy pojawia się ryzyko spirali zadłużenia – zaciąganie kolejnych pożyczek tylko po to, aby spłacić kolejne.

Jak zapobiegać kłopotom związanym z długami?

Oczywiście, najlepiej mieć jak najmniej długów. Wiadomo jednak, że nie zawsze jest to całkowicie możliwe. Kredyt hipoteczny, pożyczka na zakup wyposażenia domu, różne rachunki – każdy z nas ma swoje stałe opłaty, które pokrywa każdego miesiąca.

Aby nie stały się one zbyt dużym obciążeniem dla naszego domowego budżetu, powinniśmy zaplanować swój budżet domowy. W tym celu możemy wykorzystać różne aplikacje na smartfony, programy komputerowe lub szablony do wydrukowania z internetu. Z budżetem możemy łatwiej planować kolejne wydatki – zawsze wyznaczmy wtedy część naszych wpływów na spłatę zadłużenia i płaćmy je w pierwszej kolejności.

Nie pożyczajmy również ponad miarę – bardziej opłacalne jest oszczędzanie, ponieważ pożyczka zawsze będzie związana z kosztami i będziemy musieli oddać więcej. Aby zmniejszyć potrzebę kupowania, możemy też planować nasze zakupy – jedna lista tego, co jest nam potrzebne w ciągu najbliższych miesięcy, pomoże w ograniczeniu wydatków.

Co wtedy, gdy mały dług jest już dużym kłopotem?

Jeśli nasz mały dług zaczyn rosnąć i staje się dużym kłopotem, nie powinniśmy chować głowy w piasek. Jeśli widzimy, że możemy nie spłacić najbliższej raty pożyczki czy kredytu, skontaktujmy się z wierzycielem i wyjaśnijmy sytuację. Być może uda się zmniejszyć raty przed wydłużenie okresu spłaty.

Gdy nasza sprawa jest już na etapie windykacji, w takim przypadku powinniśmy podjąć współpracę z firmą windykacyjną.

Jeśli tego nie zrobimy, nasza sprawa może trafić do sądu, a potem do komornika. Możemy razem z windykatorem uzgodnić szczegóły spłaty naszego zadłużenia i ustalić raty, które będą łatwe w spłacie.

Ten wpis znajduje się w kategorii