Kredyt hipoteczny a pożyczka online
Dla wielu Polaków zakupienie mieszkania jest możliwe tylko na kredyt hipoteczny. Oznacza to najczęściej 20-30 kolejnych lat spędzonych na płatności comiesięcznych rat. Czy w tym czasie możemy wziąć jakąś nową pożyczkę?

Kredyty hipoteczne są szczególnego rodzaju kredytami, w przypadku których zabezpieczeniem jest nieruchomość, na przykład mieszkanie. Jako że kredyt zaciągamy na niemałą sumę, zwykle kilkuset tysięcy złotych, oznacza to niemałą ratę. Oczywiście, kredyt musi być też rozłożony na długi okres, aby przeciętnie zarabiająca osoba mogła pozwolić sobie na jego spłacenie.
Dzięki kredytom hipotecznym możemy spełnić swoje marzenie o zamieszkaniu we własnym „M”, ale musimy też pamiętać o tym, że to ryzykowna oferta. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co stanie się w przyszłości. Budżet domowy może być rozciągnięty do granic możliwości ze względu na konieczność spłaty niemałej raty – na ogół wynosi ona od 800 do nawet 2 000 złotych miesięcznie. Czy w takim przypadku możemy zdecydować się jeszcze na jakąś inną pożyczkę lub kredyt?
Wszystko zależy od zdolności kredytowej
Zasadniczo nic nie stoi na przeszkodzie, aby wnioskować o kolejny kredyt lub pożyczkę, gdy mamy już kredyt hipoteczny. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze pieniądze będziemy mogli pożyczyć. Wynika to głównie z faktu, że banki i firmy pożyczkowe każdorazowo badają naszą zdolność kredytową. To na jej podstawie decydują, czy będziemy mogli otrzymać pieniądze.
Zdolnością kredytową określamy możliwość spłaty zadłużenia w określonym czasie. Wysoka zdolność kredytowa ma miejsce wtedy, gdy mamy wysokie dochody i niskie wydatki, a także dobrą historię kredytową. O złej zdolności kredytowej mówimy wtedy, gdy nasze dochody nie są wysokie lub mamy dużo wydatków i co miesiąc zostaje nam niewiele pieniędzy. W tym pierwszym przypadku możemy liczyć na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku o pożyczkę. W tym drugim jest to mało prawdopodobne, ale nie jest to niemożliwe.
Gdzie możemy wnioskować o pożyczkę?
Gdy mamy dobrą zdolność kredytową, pożyczkę otrzymamy praktyczni wszędzie – zarówno w bankach, jak i w firmach pożyczkowych działających pozabankowo. Oczywiście, jej wysokość będzie wtedy zależna od tego, jaką mamy kwotę „wolną” po opłaceniu wszystkich naszych wydatków. Im będzie ona wyższa, tym więcej miejsca w domowym budżecie zostanie na spłatę raty.
Jeśli jednak nie mamy zbyt dobrej sytuacji finansowej, pojawia się kłopot. W banku w takim przypadku najczęściej otrzymamy odmowę. Pozostają pozabankowe firmy pożyczkowe. Najlepsza będzie pożyczka ratalna, ponieważ wtedy dług można rozłożyć na małe raty. Pamiętajmy jednak o tym, że firmy pożyczkowe także sprawdzają bazy BIK, w których znajdują się informacje o naszych zobowiązaniach. Możemy spotkać się z odmową, gdy firma pożyczkowa nie uzna nas za całkowicie godnego zaufania klienta, który będzie mógł bez trudu spłacić pożyczkę.
Podsumowując, jeśli nasza zdolność kredytowa jest dobra, bez problemu otrzymamy dodatkowe pożyczki, gdy posiadamy już kredyt hipoteczny.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej

Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej

W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej