Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Czym jest dochód pasywny?

Czym jest dochód pasywny?

Chcesz zarabiać, ale nie wysilać się przy tym zbyt mocno? W takim przypadku postaw na dochód pasywny. Czym dokładnie są dochody pasywne? W jaki sposób możemy uzyskać taki dochód? Zapraszamy do sprawdzenia!

Większość z nas musi każdego dnia chodzić do pracy, aby zarabiać na swoje utrzymanie. Jednak istnieją również metody zarobkowania, które wcale nie wymagają takiego zaangażowania. Mowa tutaj dokładnie o dochodach pasywnych, które nie są jedynie domeną bogaczy.

Czym jest dochód pasywny?

Dochodami pasywnymi określamy te dochody, które możemy osiągać bez stałego zaangażowania własnej pracy. Nie musimy więc pracować po to, aby zarabiać. Osoby, które osiągają dochód pasywny, określane są mianem rentierów.

Aby osiągać dochody pasywne, musimy ponieść początkowe koszty czy wykonać określone działania, które po czasie będą mogły przynieść nam oczekiwane zyski. Warto jednak wskazać, że często trudno jest wygenerować całkowity dochód pasywny – zwykle w trakcie jego osiągania konieczne jest prowadzenie niewielkich czynności, na przykład zajmujących kilka godzin pracy w miesiącu.

Pomysły na dochód pasywny

Istnieje wiele sposobów na osiągnięcie dochodu pasywnego. Różnią się one pomiędzy sobą branżą, wstępnymi kosztami, które musimy ponieść, ryzykiem, możliwościami czasowymi wykorzystania danego dochodu pasywnego.

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze pomysły na osiągnięcie dochodu pasywnego.

Nieruchomości – kupujemy mieszkanie i wynajmujemy je, co miesiąc otrzymujemy wtedy zapłatę od lokatorów, ale musimy ponosić też określone koszty, na przykład podatek, czynsz, remonty.

Grunty – podobną metodą jest dzierżawienie ziemi, a ponadto możemy zarabiać na wzroście jej wartości.

Urządzenia samoobsługowe – maszyny z napojami, słodyczami, automaty do gry, a także inne urządzenia samoobsługowe także automatycznie generują zysk po poniesieniu wstępnych kosztów ich zakupu.

Odsetki od depozytów bankowych – duża suma na lokacie powoduje, że możemy zarabiać na generowanych przez nią odsetkach.

Zautomatyzowane i płatne serwisy internetowe – w tym przypadku możemy zarabiać na reklamach.

Dochody z praw autorskich, patentów i licencji – również pozwalają na regularne osiąganie zysku.

Dochody osiągane z programów partnerskich – można korzystać z nich również w internecie.

Dochody z marketingu sieciowego – wielopoziomowego (MLM) – po zbudowaniu własnej struktury współpracowników możemy otrzymywać prowizje od ich obrotu.

Reklama zewnętrzna – udostępnienie miejsca na reklamę, na przykład billboard w swoim ogródku.

Dywidendy – pozwalają na otrzymanie części rocznego zysku spółki, który przekazywany jest na rachunek inwestora.

Subskrypcje – kolejna propozycja na zarobek on-line. Po stworzeniu materiałów można udostępnić go on-line za opłatą. Pieniądze mogą być pobierane automatycznie.

Wobec tego istnieje wiele sposób na osiągnięcie dochodu pasywnego – niektóre z nich wymagają poniesienia wysokich wydatków na wstępie, inne wcale nie są związane z taką potrzebą.

**

Gdy chcesz dodatkowo otrzymywać od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, warto pomyśleć o dochodach pasywnych!**

Ten wpis znajduje się w kategorii