Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Czym jest karta prepaid?

Czym jest karta prepaid?

Na rynku finansowym można korzystać z coraz większej liczby produktów finansowych, które znacznie ułatwiają realizowanie bezpiecznych płatności. Jednym z takich produktów są karty prepaid.

Inaczej nazywane kartami przedpłaconymi pozwalają one na realizowanie płatności bez konieczności posiadania rachunku osobistego czy podpisywania umów z instytucjami finansowymi.

Karty przedpłacone w odróżnieniu do kart płatniczych nie są spersonalizowane. Na kartach nie ma informacji o właścicielu. Karty prepaid mogą mieć, ale nie muszą przypisanego właściciela. Wysokość środków na karcie zależy od wysokości kwoty jaką taka karta zostanie doładowana. Doładowanie kart prepaid jest możliwe zarówno poprzez wykonanie wpłaty gotówkowej na rachunek techniczny karty jak też przy wykorzystaniu przelewów.

Karty prepaid są często używane przez dzieci, których rodzice chcą mieć pewność, że dziecko będzie miało dostęp do środków finansowych a jednocześnie nie zostanie okradzione.

Korzystanie z kart prepaid

Z kart przedpłaconych korzysta się w taki sam sposób jak z kart płatniczych. Do każdej zakupionej karty przedpłaconej dołączony jest PIN, który wykorzystywany jest następnie przy realizowaniu transakcji. Jednocześnie do każdej karty prepaid jest również przypisany rachunek techniczny, poprzez który można realizować doładowania.

Zalety kart prepaid

Do podstawowych korzyści kart przedpłaconych można zaliczyć przede wszystkim bezpieczeństwo ich użytkowania. Możliwość dowolnego doładowania karty prepaid pozwala na ograniczenie ilości środków finansowych, z których można korzystać przy używaniu karty przedpłaconej. Jednocześnie karta nie jest połączona z rachunkiem bankowym.

Gdy taka karta zostanie zagubiona czy ukradziona nie ma możliwości ukradzenia środków finansowych z rachunku bankowego. Przy wykorzystaniu kraty przedpłaconej przez dzieci można również dokładnie ustalić sumę doładowania, z którego na karcie w formie środków finansowych będzie korzystało dziecko. Pozwala to na ograniczenie sum pieniędzy, które będą mogły wykorzystać każdego dnia dzieci przy wykorzystaniu kart prepaid. Takie karty mogą być również rozwiązaniem dla osób starszych, które chcą zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania kart płatniczych.

Wady kart prepaid

Karty przedpłacone mają również swoje wady. Są to karty płatnicze, które sprawdzają się niemal wyłącznie przy realizowaniu transakcji bezgotówkowych. Takie transakcje przy użyciu kart prepaid można realizować całkowicie bezpłatnie. Jednak wszystkie inne czynności realizowane przy użyciu kart są płatne.

Dotyczy to między innymi wypłacania środków finansowych z bankomatu przy użyciu karty przedpłaconej gdzie wykorzystywany jest rachunek techniczny przypisany do takiej karty. Uzyskanie wszelkich informacji jak saldo rachunku czy saldo karty jest również płatne a także opłaty są wysokie w porównaniu do kart płatniczych wykorzystywanych do kont bankowych. Płatne przy używaniu kart prepaid jest również wykupienie pozostałych na karcie środków finansowych, co bywa niezbędne przy rezygnacji z użytkowania karty lub gdy karta straci swoją ważność.

Ten wpis znajduje się w kategorii