Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Nieregularne dochody a oszczędzanie

Nieregularne dochody a oszczędzanie

Regularne oszczędzanie pozwala gromadzić pieniądze na emeryturę czy na naukę dla dzieci. Im dłuższy jest czas regularnego oszczędzania tym można odłożyć znacznie większe sumy pieniędzy nawet przy odkładaniu niewielkich sum pieniędzy w skali miesiąca.

Znacznie trudniej jest regularnie oszczędzać, gdy uzyskuje się dochody nieregularne.

Coraz większa liczba osób uzyskuje nieregularne dochody. Dotyczy to między innymi różnej wielkości dochodów uzyskiwanych w skali miesiąca czy dochodów uzyskiwanych nie co miesiąc. W takiej sytuacji znajduje się między innymi wielu przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobowe przedsiębiorstwa czy wykonujących kontrakty długoterminowe.

Osoby pracujące jako freelancerzy również bardzo często uzyskują nieregularne dochody. Przy dochodach uzyskiwanych w taki sposób niezbędne jest przy regularnym oszczędzaniu szukanie elastycznych produktów finansowych pozwalających na oszczędzanie w dłuższym okresie czasu.

Produkty finansowe nie wymagające stałych, miesięcznych wpłat

Jednym z produktów finansowych, które pozwalają na korzystanie z dużej elastyczności przy oszczędzaniu jest indywidualne konto emerytalne. Konta emerytalne w ramach trzeciego filaru nie pozwalają na wpłacenie większej, rocznej kwoty niż ustalony limit.

Jednocześnie taka kwota może być wpłacona zarówno w ramach jednorazowej wpłaty jak też w formie rat. Nie ma również konieczności wpłacenia całego kwoty, która jest równa maksymalnemu limitowi w IKE.

Rodzaje IKE

Decydując się na oszczędzanie w ramach IKE trzeba brać pod uwagę, że indywidualne konta emerytalne oparte są na różnych instrumentach finansowych. Poszczególne instrumenty wiążą się z różnym rodzajem ryzyka inwestycyjnego. Ważne jest by takie ryzyko odpowiednio ocenić w stosunku do możliwych do uzyskania zysków.

IKE mogą być oparte o fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia inwestycyjne, rachunki maklerskie. Jednym z atutów IKE jest to, że nie obejmuje ich podatek od zysków kapitałowych, gdy środki wypłacane są zgodnie z ustalonymi warunkami, czyli po uzyskaniu sześćdziesiątego roku życia lub po przekroczeniu pięćdziesiątego roku życia i uzyskaniu emerytalnych uprawnień.

Programy systematycznego oszczędzania

Innym rozwiązaniem jest postawienie na programy systematycznego oszczędzania. Wiele takich programów nie wymaga stałych wpłat pieniędzy realizowanych co miesiąc. Można zdecydować się na programy, w których można wpłacać składki raz na kwartał czy raz na rok. Takie rozwiązanie będzie korzystne dla osób nie uzyskujących regularnych, gdyż pozwala na dokonywanie wpłat w sposób nieregularny.

W wielu programach systematycznego oszczędzania można również regularnie wpłacać różnej wielkości kwoty, które mają być równe ustalonemu limitowi rocznemu. Programy systematycznego oszczędzania opierają się również na bardzo różnych rodzajach inwestycji.

Wymaga to wybrania takich, które są odpowiednio dopasowane pod kątem ryzyka a także ustalonego czasu oszczędzania pieniędzy. Im dłuższy jest czas oszczędzania tym znacznie lepszym rozwiązaniem jest decydowanie się w początkowym okresie na bardziej agresywne formy inwestycji.

Ten wpis znajduje się w kategorii