Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Czym są pożyczki społecznościowe?

Czym są pożyczki społecznościowe?

Nie każdy z nas słyszał o pożyczkach społecznościowych. To zrozumiałe, ponieważ jest to produkt dość niszowy, ale ma wielu zainteresowanych. Czym są pożyczki społecznościowe i gdzie możemy wziąć je w Polsce?

Idea pożyczek społecznościowych w dobie internetu stała się bardzo ciekawą alternatywą dla innych form pożyczania pieniędzy – od banków czy firm pożyczkowych. Pożyczki społecznościowe czy też pożyczki społeczne, to pożyczki polegające na zawarciu transakcji z inną osobą fizyczną za pośrednictwem specjalnych serwisów internetowych. Wtedy w transakcji nie bierze udział żadna instytucja finansowa, na przykład bank czy firma pożyczkowa.

Po raz pierwszy pożyczki tego rodzaju zaczęły być stosowane w Wielkiej Brytanii. Był to serwis Zopa, czyli Zone of Possible Agreement. Jego model polegał na wymianie pieniędzy pomiędzy uczestnikami serwisu – tymi, którzy mieli nadwyżkę finansową, oraz tymi, którzy potrzebowali środków. Niedługo po serwisie Zopa zaczęły powstawać kolejne bazujące na tej samej zasadzie. Biznes przywędrował także do Polski. Jednym z najpopularniejszych serwisów tego rodzaju jest Kokos, dostępne są też takie serwisy jak Zakra czy Finansowo.

Jak można skorzystać z pożyczki społecznościowej?

Jako użytkownik serwisu pożyczek społecznościowych możemy zarówno pożyczać pieniądze innym, jak i pożyczać od nich. Skupmy się tutaj na tej drugiej stronie, czyli wykorzystaniu serwisów jako pożyczka ratalna czy chwilówka.

Na początku musimy zarejestrować się w serwisie. W tym celu tworzymy konto i podajemy swoje dane. Przechodzimy też proces weryfikacji, który pozwoli nam na uzyskanie wysokiego scoringu, czyli liczby punktów potwierdzających naszą wiarygodność kredytową dla innych użytkowników. Jeśli będziemy mieli wysoki scoring, będziemy bardziej godnym zaufania pożyczkobiorcą i będziemy mogli też pożyczyć więcej pieniędzy.

Przechodzimy weryfikację tożsamości, adresy zamieszkania, pracodawcy, weryfikację KRD, InfoMonitor i ERIF. Jako nowy użytkownik warto więc zadbać o to, aby przejść jak najszerszą weryfikację, ponieważ wtedy będziemy mogli łatwiej pozyskać inwestorów.

Przygotowanie aukcji pożyczkowej

Aby pożyczka społecznościowa była dla nas dostępna, musimy przygotować aukcję pożyczkową. W niej wpisujemy informację o tym, ile potrzebujemy pieniędzy, na jak długo chcemy je pożyczyć, wskazujemy też na oprocentowanie – oczywiście, im będzie wyższe, tym więcej inwestorów możemy przyciągnąć.

Aukcje pożyczkowe standardowo trwają 7 dni, ale często możemy je przedłużyć. W tym czasie chętni pożyczkodawcy będą się do nas zgłaszać. Zwykle kilku z nich składa się wtedy na naszą pożyczkę. Gdy osiągniemy wskazaną w aukcji sumę, pożyczka może być uruchomiona. Zatem jednym z minusów pożyczek społecznościowych jest szybkość ich uzyskania – czasami możemy od razu znaleźć inwestorów, innym razem trwa to dłużej.

Gdy wobec tego potrzebujesz natychmiastowego zastrzyku finansowego, wybierz pożyczki ratalne od Aasa Polska. Z nami możesz pożyczyć pieniądze szybko i wygodnie – w sumie do 10 000 złotych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Ten wpis znajduje się w kategorii