Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Dlaczego przelewy ekspresowe są takie drogie?

Dlaczego przelewy ekspresowe są takie drogie?

Musisz przesłać komuś przelew i pieniądze powinny być na koncie odbiorcy jak najszybciej? W takim przypadku za ekspresowy przelew będziemy musieli dopłacić. Czym dokładnie są ekspresowe przelewy? Jak się je wykonuje? Ile będziemy musieli zapłacić za takie przekazanie pieniędzy?

Standardowe przelewy księgowane są według godzin sesji Elixir, czyli specjalnego międzybankowego systemu rozliczeniowego, który stosowany jest w Polsce już od lat. Elixir ma po trzy sesje przychodzące i wychodzące każdego dnia roboczego – od poniedziałku do piątku. Oznacza to, że najczęściej przelew z jednego banku do drugiego „idzie” przez jeden dzień roboczy. Gdy wykonamy przelew wcześnie rano, jest jednak szansa, że będzie zaksięgowany wieczorem u odbiorcy.

Wobec tego taki przelew nie rozwiązuje sytuacji, gdy będziemy chcieli przekazać pieniądze do odbiorcy natychmiastowo. Oczywiście, gdy my oraz odbiorca mamy konto w tym samym banku, wtedy księgowanie następuje od razu, ale taka sytuacja nie zawsze jest możliwa. Wówczas warto pomyśleć o skorzystaniu z przelewów ekspresowych.

Czym są przelewy ekspresowe?

Przelewami ekspresowymi określamy takie przelewy międzybankowe, które wykonywane są błyskawicznie – zwykle pieniądze u odbiorcy mogą być w ciągu kilku minut, także w ciągu weekendów.

Aktualnie w Polsce dostępne są dwa systemy płatności ekspresowych przeznaczonych dla klientów banków, a mianowicie Express Elixir stworzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową i System Płatności Blue Cash prowadzony przez firmę Blue Media.

Jak wykonuje się przelewy ekspresowe?

Przelewy ekspresowe działają generalnie podobnie. Usługa polega na tym, że operator płatności zakłada konta we wszystkich obsługiwanych w ramach swojej usługi bankach. Na każdym koncie ma zgromadzone pieniądze.

Gdy klient chce wysłać przelew międzybankowy, pieniądze księgowane są na koncie w jego banku, informacja o przelewie przechodzi następnie do drugiego banku, w którym konto ma odbiorca, a tam środki przekazywane są z konta w tym drugim banku. Teoretycznie więc mają miejsce dwa przelewy wewnątrzbankowe.

Przelew ekspresowy wykonujemy zasadniczo tak samo jak zwykł przelew – wypełniamy formularz przelewu, ale zaznaczamy, że chcemy skorzystać z opcji ekspresowej. Pamiętajmy jednak o tym, że mogą pojawić się ograniczenia. Przykładowo, kwota przelewu może być ograniczona do kwoty 3 000 złotych. Może obowiązywać też dzienny limit kwoty przelewu, na przykład 6 000 złotych.

Ile zapłacimy za przelew ekspresowy?

Większość banków nie pobiera żadnych opłat za wykonanie standardowego przelewu międzybankowego. Jednak w przypadku przelewów ekspresowych mogą pojawić się już opłaty.

Zwykle za jeden przelew ekspresowy będziemy musieli zapłacić od 1 do 10 złotych. Nie jest to wobec tego niska cena, ale wynika ona z charakteru tego rodzaju usługi, która jest inna niż standardowe przelewy.

Warto też wskazać, że niektóre banki oferują swoim klientom konta pozwalające na wykonywanie darmowych przelewów ekspresowych w danym limicie na miesiąc. Są to głównie konta firmowe dla przedsiębiorców.

Ten wpis znajduje się w kategorii