Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Czy istnieje dobry czas na kupno mieszkania?

Czy istnieje dobry czas na kupno mieszkania?

Zakupienie własnego mieszkania jest bardzo ważną decyzją, która powinna być ze wszelkich stron przemyślana. W końcu na swoje „M” musimy przeznaczyć kilkaset tysięcy złotych. Nie każdy jednak wie, że w zależności od pory roku na mieszkaniu można oszczędzić. Kiedy najlepiej zdecydować się na zakup?

Niezależnie od tego, czy chcemy nabyć kawalerkę czy poszukujemy mieszkania dla całej rodziny, powinniśmy pamiętać o tym, żeby decyzję przeanalizować. Liczy się odpowiednia lokalizacja mieszkania, jego rozkład, orientacja względem stron świata, otoczenie i bezpieczeństwo. Oczywiście, musimy również sprawdzić dewelopera, aby transakcja była udana.

Ceny mieszkań zmieniają się zasadniczo przez cały czas – są okresy, gdy koszt kupna spada, są też i takie, gdy rośnie. Eksperci analizują je dokładnie i na podstawie tych danych udało im się określić, w których miesiącach najlepiej zdecydować się na kupno. Oczywiście, przy podejmowaniu decyzji musimy także samodzielnie przemyśleć, czy nabycie lokalu w danym czasie jest przyszłościową decyzją.

Taniej zimą i w wakacje

Pory roku wpływają na nasze decyzje zakupowe – w przypadku rynku nieruchomości widzimy obniżki przede wszystkim zimą oraz w okresie wakacyjnym. Zimowy zastój i święta oraz wakacyjne miesiące, gdy myślimy o wypoczynku, a nie o kupowaniu nieruchomości, mogą przynieść obniżki nawet rzędu 10%, dlatego możemy zaoszczędzić wtedy po kilkadziesiąt tysięcy złotych!

Ceny rosną z kolei na wiosnę – to właśnie wtedy wiele osób zaczyna poszukiwanie własnego lokalu i na rynku nieruchomości widać większy ruch. Również obserwuje się wzrost cen jesienią, szczególnie w dużych miastach – wiele osób chce zakupić mieszkanie przed zimą, w tym także są to rodzice studentów.

Oczywiście, nie zawsze ceny nieruchomości dyktowane przez deweloperów zgadzają się z powyższymi zasadami – gdy uda nam się upatrzyć dobre mieszkanie, którego cena jest w zasięgu naszego portfela albo kredytu, warto podjąć decyzję. Gdy odłożymy ją na później, może się okazać, że po prostu lokal nie będzie już dostępny.

Na którym etapie życia warto kupić mieszkanie?

Oprócz tego pojawia się jeszcze kwestia indywidualna – czy jesteśmy na dobrym etapie życia, na którym warto decydować się na zakupienie własnego mieszkania?

Przede wszystkim musimy być w dobrej sytuacji finansowej. Gdy bierzemy kredyt, należy też mieć oszczędności na wkład własny. Obecnie prawo wymaga, aby wkład własny wynosił 20% wartości mieszkania, niemniej jednak w wielu bankach możemy wziąć kredyt mieszkaniowy nawet przy 10% wkładu własnego. Wtedy resztę ubezpieczamy, więc jest to związane także z dodatkowymi kosztami składki. Musimy też zarabiać wystarczającą sumę, aby pokryć koszty spłaty rat.

Oprócz wkładu własnego musimy mieć też pieniądze na inne opłaty, między innymi na koszty notarialne, ponadto koszty na wyposażenie mieszkania.

Pierwszego mieszkania nie musimy wcale kupować wtedy, gdy zakładamy rodzinę – możemy zrobić to wcześniej, ale pamiętajmy o tym, aby myśleć przynajmniej na 5 lat wprzód. Gdy sprzedamy lokal wcześniej, będziemy musieli zapłacić dodatkowo podatek!

Ten wpis znajduje się w kategorii