Dług w spadku - co wtedy zrobić?
Dziedziczenie długów jest gorącym tematem w kontekście spadków. Gdy ma miejsce otwarcie spadku po śmierci bliskiej osoby i okazuje się, że ma ona spore długi, pojawia się pytanie – w jaki sposób można uniknąć ich odziedziczenia?
Jeżeli osoba posiadająca pożyczki i długi odejdzie, wtedy jej zadłużenie nie ulega automatycznemu wymazaniu. Przechodzi za to na osobę, z którą brała pożyczkę czy kredyt, na przykład na współmałżonka, albo też zgodnie z zasadami dziedziczenia na spadkobierców. Oczywiście, najlepiej dziedziczyć majątek, a nie długi, ale w sytuacji, gdy jesteśmy spadkobiercą dłużnika, wcale nie musimy przygotowywać się na spłatę zaciągniętych przez niego pożyczek i kredytów.
Spadek – przyjąć czy odrzucić?
Jako osoby uprawnione do spadku możemy go przyjąć lub też odrzucić. Odrzucenie spadku powoduje, że zrzekamy się go całkowicie i jesteśmy traktowani tak, jakbyśmy nie dożyli jego otwarcia. Wobec tego nie dziedziczymy wtedy długów, ale też innych składników majątku dłużnika, na przykład mieszkania czy ruchomości.
Gdy będziemy chcieli przyjąć spadek, w takim przypadku mamy dwie możliwości – możemy przyjąć go wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza. Przyjęcie spadku wprost oznacza, że przyjmujemy zarówno majątek, jak i długi bez wyjątków. Wobec tego będziemy musieli opłacić zadłużenie, ale też będziemy mogli korzystać z majątku przepisanego nam w testamencie lub uzyskanego na zasadach dziedziczenia ustawowego. Druga opcja, czyli przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, ogranicza jednak to ryzyko.
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, inaczej przyjęcie spadku z ograniczeniem odpowiedzialności oznacza, że za długi spadkodawcy płacimy jedynie do wysokości aktywów spadku. W związku z tym, jeżeli długi przewyższają wartość spadku, nie musimy już niczego dopłacać, ale nie otrzymujemy też żadnego majątku. Gdy wartość spadku będzie przewyższać zadłużenie, wtedy możemy otrzymać tę nadwyżkę. Zatem w najgorszym przypadku niczego nie tracimy, a w najlepszym możemy zyskać.
Aktualnie przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest domyślnym przyjęciem spadku, dlatego nie musimy informować o tym w żaden sposób instytucji. Nie musimy przygotowywać już żadnego oświadczenia, ja miało to miejsce wcześniej. Przyjęcie spadku w ten sposób dotyczy również małoletnich.
Spis inwentarza przy przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza
Aby dowiedzieć się, czy majątek zmarłego dłużnika będzie w stanie pokryć jego długi, konieczne jest przeprowadzenie tak zwanego spisu inwentarza. Aktualnie możemy w tym celu sporządzić tak zwany prywatny spis inwentarza majątku spadkowego, który przedkładamy w sądzie albo przed notariuszem. Listę przygotowujemy według specjalnego wzoru opracowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Spis inwentarza może być również przeprowadzony przez komornika. Musimy jednak pamiętać o tym, że jest to dodatkowy koszt kilkuset złotych.
W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z dziedziczeniem długów zawsze warto skontaktować się z prawnikiem.