Czym jest RRSO? Na co ma wpływ?
3 min czytaniaChcesz zaciągnąć pożyczkę? Zawsze powinieneś sprawdzić, ile będzie cię to kosztować. Jednym z pomocnych wskaźników jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania pożyczki.
Spis treści
Każda firma pożyczkowa ma inne koszty pożyczek ustalone dla swoich klientów. Różnice nierzadko są niewielkie, ale wpływają na ogólną wysokość rat. Naturalnie, chcemy brać pożyczki tam, gdzie są one dla nas jak najtańsze. Przy porównywaniu różnych ofert warto zwrócić uwagę na wskaźnik RRSO – Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania.
O czym informuje RRSO?
Wskaźnik RRSO określa całkowity koszt pożyczki czy kredytu, który ponoszony jest przez konsumenta. Jest on wyrażony procentowo w stosunku rocznym dla całkowitej kwoty pożyczki albo kredytu.
Przede wszystkim RRSO pomaga w łatwiejszym porównywaniu różnych ofert pożyczek oraz kredytów, ponieważ uwzględnia nie tylko samo oprocentowanie, ale również inne koszty, między innymi prowizje czy opłaty przygotowawcze oraz inne koszty usług koniecznych do skorzystania z oferty. Jest to wobec tego pewnego rodzaju ustandaryzowany wskaźnik kosztów kredytów i pożyczek. Co ważne, RRSO zgodnie z prawem musi być pokazywany przy każdej ofercie.
Od czego zależy RRSO?
Na wysokość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania kredytów i pożyczek wpływa wiele czynników. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jest to oprocentowanie pożyczki, a także dodatkowe koszty, które dotyczą pożyczki, w tym opłaty i prowizje. Ponadto wysokość RRSO waha się w zależności od okresu oraz wysokości pożyczki.
Generalnie zasada jest taka, że im pożyczka będzie krótsza, tym RRSO będzie wyższe, ponieważ opłaty będą wtedy wysokie w porównaniu z liczbą rat. Gdy jednak weźmiemy pożyczkę rozłożoną na dłuższy okres, RRSO będzie już niższe. Oczywiście, nie oznacza to, że kosztów będzie mniej niż w przypadku krótkiego kredytu, ale będą one proporcjonalnie niższe w stosunku do pożyczonej sumy.
Jak odczytywać RRSO?
Jeżeli będziemy chcieli porównać koszty dwóch pożyczek pod kątem RRSO, najlepiej zrobić to przez internet. Aktualnie firmy pożyczkowe mają na swoich stronach specjalne kalkulatory, które pozwalają na wyznaczenie wysokości rat do spłaty przy określeniu kwoty i okresu pożyczki. W kalkulatorach podawane są również informacje o RRSO – znajdują się one też na naszej stronie Aasa Polska.
Aby porównać koszty, ustawiamy sumy i okresy pożyczek na takich samych wartościach, na przykład 3000 złotych oraz 22 miesiącach spłaty, a potem porównujemy ze sobą wyniki RRSO. Tam, gdzie wynik będzie niższy, pożyczka będzie dla nas ogólnie tańsza.
Wybierz najlepszą pożyczkę w Aasa Polska już teraz!
Jeżeli szukasz dobrych pożyczek, w Aasa Polska przygotowaliśmy dla ciebie dobrą ofertę – nasza pożyczka ratalna to korzystna oferta dla osób, które potrzebują szybkiego wsparcia finansowego na różne wydatki. Wniosek można wypełnić już teraz przez internet, bez potrzeby wychodzenia z domu, a pieniądze będą przekazane na wskazane konto bankowe. Zapraszamy już teraz do zapoznania się z naszą ofertą i wykonania symulacji kosztów swojej pożyczki on-line!
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej