Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Dobrowolne ubezpieczenie pożyczki – tak czy nie?

Dobrowolne ubezpieczenie pożyczki – tak czy nie?

Niektóre kredyty i pożyczki wymagają obowiązkowego ubezpieczenia. Inne z kolei mają dobrowolne ubezpieczenia. Czy w przypadku, gdy możemy, ale nie musimy kupować polisy, warto się na nią zdecydować?

Ubezpieczenia pożyczek i kredytów są dość nową ofertą w bankach i firmach pożyczkowych. Zaczęły być początkowo stosowane w przypadku kredytów na duże sumy, na przykład kredytów mieszkaniowych. Teraz możemy spotkać je także jako opcję do innych ofert, na przykład pożyczek gotówkowych, kredytów samochodowych, a nawet pożyczek typu chwilówki. Skupmy się tutaj na tych pożyczkach, które nie muszą mieć ubezpieczenia, ale pożyczkodawca daje nam możliwość jego wykupienia.

Co dokładnie ubezpieczamy?

Dla banku polisa ubezpieczeniowa pożyczki gotówkowej jest specjalnego rodzaju zabezpieczeniem. Zasada jest tutaj podobna jak w przypadku ubezpieczeń samochodowych czy na życie – jeśli coś się stanie, wtedy ubezpieczyciel będzie mógł pokryć powstałe koszty. Co jednak może sprawić, że wypłaci on pieniądze i w jakiej sumie będą one wypłacone?

Ubezpieczenie pożyczki gotówkowej przede wszystkim odnosi się do sytuacji, gdy pożyczkobiorca nie będzie w stanie samodzielnie spłacić swojego zobowiązania. Pieniądze mogą być wypłacone w razie śmierci pożyczkobiorcy, gdy dozna on znacznego urazu i straci zdrowie, gdy zostanie zwolniony z pracy.

Oczywiście, nie każda polisa ubezpieczeniowa daje nam taką ochronę, dlatego najważniejsze jest zapoznanie się z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. To właśnie z nich dowiemy się, co dokładnie będziemy mogli zyskać na polisie ubezpieczeniowej naszej pożyczki.

Uważaj na kruczki w umowie!

Skupmy się tutaj na kilku kruczkach, które możemy znaleźć w umowach ubezpieczeniowych pożyczek gotówkowych oraz innych kredytów.

Przykładowo, zabezpieczenie w przypadku utraty pracy może dotyczyć jedynie sytuacji, gdy pożyczkobiorca zostanie zwolniony, a nie zwolni się samodzielnie, na swoje życzenie, a także wtedy, gdy mieliśmy umowę na czas określony. W takim przypadku może też pojawić się ograniczenie wypłaty świadczenia, na przykład tylko przez pół roku ubezpieczyciel będzie mógł pokrywać za nas raty. Także taka pomoc może zdarzyć się tylko jeden czy kilka razy w ciągu umowy pożyczkowej.

Drugi często stosowany kruczek dotyczy wypłaty odszkodowania w przypadku chorób i utraty zdrowia. Lista chorób, w razie których można otrzymać świadczenie, zwykle nie jest bardzo długa. Znajdują się na niej między innymi takie choroby jak nowotwory, ryzyko zawału serca, udar mózgu.

Gdy chodzi o wypłatę świadczenia na wypadek śmierci, wówczas także ubezpieczyciel może nie chcieć zawsze przekazać środków. Dotyczy to sytuacji, gdy śmierć nastąpi niedługo po zawarciu umowy czy też wskutek samobójstwa.

Podsumowując, gdy mamy możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia pożyczki gotówkowej, zawsze sprawdźmy, jaką ochronę może nam ona zaproponować. Niekiedy zdarza się, że pożyczkobiorca myśli, że będzie mógł otrzymać świadczenie, ale w rzeczywistości nie zostanie ono wypłacone i ze spłatą trzeba będzie poradzić sobie samodzielnie.

Ten wpis znajduje się w kategorii