Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Fundusze inwestycyjne – bezpieczny sposób na oszczędzanie?

Fundusze inwestycyjne – bezpieczny sposób na oszczędzanie?

Fundusze inwestycyjne cieszą się dzisiaj coraz większym zainteresowaniem. Stały się bowiem sprytnym sposobem na oszczędzanie pieniędzy. Ze względu na możliwość inwestowania mniejszych kwot są one odpowiednie dla każdego z nas. Warto więc zapoznać się bliżej z tymi instrumentami finansowymi i zacząć zarabiać na funduszach.

 

Czym są fundusze inwestycyjne? Najprościej mówiąc są to nasze pieniądze, które różnego rodzaju instytucje czy to bankowe czy też firmy inwestują we wszelkiego rodzaju papiery wartościowe, instrumenty pieniężne, a także inne prawa majątkowe.

W zależności od tego, jaki fundusz wybierzemy, inwestować będziemy więc albo w akcje albo w obligacje czy też w inne elementy rynku finansowego.

Inwestować możemy niewielkie kwoty, co jest bardzo dużą zaletą funduszów inwestycyjnych. Takie posunięcie jest najlepszym rozwiązaniem dla początkującego inwestora, aby zapoznać się z panującymi zasadami na rynku papierów wartościowych.

 

Jak wybrać fundusz inwestycyjny?

Rynek oferuje osobom chcącym zainwestować swoje pieniądze bardzo wiele różnorodnych funduszy inwestycyjnych. Początkującemu ciężko jest wybrać spośród nich te najlepsze. Warto więc dowiedzieć się, czym kierować się podczas poszukiwania pierwszego funduszu inwestycyjnego. Przede wszystkim należy przeanalizować wskaźnik IR danego funduszu czyli jego Information Ratio.

Dzięki temu wskaźnikowi szybko można się dowiedzieć, które fundusze w przeciągu danego okresu czasu radziły sobie najlepiej i są tym samym obarczone małym ryzykiem. Mając już dzięki temu wskaźnikowi na uwadze kilka funduszy inwestycyjnych, należy następnie prześledzić ranking funduszy i zobaczyć, na którym miejscu znajdują się wybrane przez nas fundusze. Jeżeli są wysoko, to mamy jasny obraz sytuacji.

Taka metoda wyboru funduszy inwestycyjnych sprawdza się od lat, dlatego też warto ją zastosować i zacząć stopniowo zarabiać pieniądze. Rankingi bez problemu znajdziemy na dobrych stronach internetowych z tematyki finansów.

 

Ile można zarobić i czy warto tak oszczędzać?

Zarabiać na funduszach inwestycyjnych można tylko wówczas, gdy odpowiednio inwestujemy i stale śledzimy to, co dzieje się na rynkach finansowych. Z powodzeniem wprawiony inwestor może zarobić nawet kilka tysięcy złotych. Okazuje się więc, że inwestowanie w fundusze jest bardzo dobrym pomysłem na zarabianie i oszczędzanie. Zarobione pieniądze częściowo można bowiem odkładać, a resztę znowu inwestować.

W taki sposób z pewnością uda nam się pomnożyć nasz majątek. Trzeba oczywiście uważać na ryzyko inwestycyjne i rzeczywiście wybierać tylko te fundusze, które są obarczone najmniejszym ryzykiem. Czasem jednak warto pokusić się o zakup dobrze rokujących funduszy inwestycyjnych. Tego typu operacje są jednak polecane tylko tym, którzy już jakiś czas inwestują i są obeznani w tego typu operacjach. Inwestując mądrze nie tracimy, a tylko możemy zyskać.

Podsumowując, oszczędzanie z funduszami inwestycyjnymi jest jak najbardziej możliwe, dlatego też każdy choć raz w życiu powinien spróbować tego typu inwestycji. Wymagane są bowiem niewielkie kwoty i minimum wysiłku.

 

Ten wpis znajduje się w kategorii