Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Oszczędzanie na przyszłość dziecka. Kiedy zacząć? Ile odkładać?

Oszczędzanie na przyszłość dziecka. Kiedy zacząć? Ile odkładać?

Jeśli chce się oszczędzać na przyszłość dziecka najlepszym rozwiązaniem jest decydowanie się na rozpoczęcie takich oszczędności zaraz po urodzeniu się dziecka. Wówczas ma się długi czas, w którym można gromadzić kapitał na studia dziecka czy na start w życiu, co znaczenie ułatwia regularne oszczędzanie. Istotne jest również wybranie odpowiednich form oszczędzania.

 

Regularne oszczędzanie jest bezpieczną formą oszczędzania. Długi czas oszczędzania w ten sposób pozwala na wybieranie znacznie bardziej bezpiecznych form oszczędzania, które w długim czasie pozwalają na uzyskanie odpowiednio dużych odsetek od kapitału. Jeśli będzie się oszczędzało od urodzenia dziecka do uzyskania przez nie pełnoletniości czy rozpoczęcia studiów można decydować się na odkładanie nawet drobnych sum.

Odkładanie nawet stu, dwustu złotych w skali miesiąca pozwala na zgromadzenie przez kilkanaście lat bardzo dużego kapitału. Dodatkowo zyskuje się z czasem na efekcie skali, gdy zgromadzone oszczędności stają się odpowiednio duże.

 

Gdzie oszczędzać?

Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na sprawdzone programy oszczędnościowe i inwestycyjne. Wybranie odpowiednich funduszy pozwala na zapewnienie przyzwoitej stopy zwrotu z gromadzonego kapitału.

Jednocześnie można decydować się na początku oszczędzania na bardziej agresywne formy inwestowania, gdzie większa część kapitału trafia do funduszy akcyjnych a z czasem gdy kapitał jest odpowiednio duży można stopniowo przenosić środki finansowe do funduszy obligacji, ochrony kapitału, które oferują mniejsze stopy zwrotu, ale dużo większe zyski.

Oszczędzanie w dłuższym okresie czasu pozwala na odkładanie regularnie w funduszach kapitałowych drobne sumy pieniędzy. Pozwala to na ograniczenie obciążenia domowego budżetu w skali miesiąca dużymi kwotami, które trzeba wpłacać do funduszu. Jednocześnie w dłuższym okresie czasu można zgromadzić spory kapitał zwłaszcza przy odpowiednio wysokich odsetkach od kapitału. Przy długim oszczędzaniu i inwestowaniu kapitału można uzyskać zadowalające zyski.

 

Jak wybrać właściwy fundusz?

Gdy wybiera się fundusze, w których będzie się odkładało środki finansowe na przyszłość dziecka warto skorzystać z doradztwa ze strony specjalistów. Decydować można się w tym względzie na niezależne firmy doradztwa finansowego, które są dobrze oceniane na rynku przez klientów.

Pozwala to na wybranie sprawdzonych firm, które zapewnią profesjonalne i rzetelne doradztwo. Wówczas można mieć pewność, że wybrane fundusze będą odpowiednio inwestowały środki finansowe zarówno w okresie prosperity jak też braku koniunktury na rynkach finansowych. Ma to bardzo duże znaczenie w długim okresie inwestowania środków finansowych, gdzie bardzo ważne jest między innymi ograniczenie strat.

Oczywiście przy inwestowaniu środków finansowych trudno liczyć na stałe wzrosty i trzeba liczyć się z pewnymi, czasowymi stratami finansowymi. Jednak generalnie przy długim okresie czasu i właściwym wyborze funduszy inwestycyjnych można liczyć w długim okresie czasu na dodatkowe zyski pochodzące z regularnego oszczędzania.

Ten wpis znajduje się w kategorii