Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Jak nauczyć dziecko oszczędzać?

Jak nauczyć dziecko oszczędzać?

Rozsądne gospodarowanie pieniędzmi już od najmłodszych lat wyrabia w dzieciach nawyk. Takie maluchy mają mniej problemów z oszczędzaniem w przyszłości i rzadziej wpadają w finansowe tarapaty.

Pieniądze wprawdzie nie są potrzebne dziecku do dyspozycji od najmłodszych lat, ale wielu rodziców zaczyna dość wcześnie naukę gospodarowania tymi środkami. W jaki sposób powinniśmy nauczyć dziecko wydawania pieniędzy oraz oszczędzania? To nie takie trudne, jak może się wydawać.

Świeć przykładem

Przede wszystkim o wiele łatwiej będzie nauczyć dziecko gospodarowania pieniędzmi wtedy, gdy będzie miało ono pozytywny przykład płynący z góry. Jeśli rodzice nie mają problemów z pieniędzmi i potrafią wydawać je mądrze i oszczędzać, takiej trudności nie będą miały też dzieci.

Zatem jako rodzic powinniśmy pamiętać o tym, aby dziecko mogło czerpać z nas przykład. Nie kupujmy impulsywnie, odmawiajmy sobie czegoś, aby potem wydać pieniądze na większy cel. Regularnie oszczędzajmy. W ten sposób będzie nam łatwiej przekazać te rady dziecku.

Kieszonkowe dla malucha

Nie ma lepszej nauki wydawania i oszczędzania pieniędzy niż kieszonkowe. Dzięki niemu maluch będzie mógł nauczyć się gospodarowania swoimi środkami w praktyce. Kieszonkowe możemy dawać już kilkulatkowi – oczywiście, w niezbyt dużej wysokości, na przykład 10 złotych miesięcznie.

Aby kieszonkowe było zagospodarowane mądrze, powinniśmy omówić z dzieckiem kwestie jego wydawania i oszczędzania. Pytajmy, na co dziecko chce wydawać pieniądze i doradzajmy, że jeśli maluch oszczędzi teraz pieniądze, będzie mógł wydać je potem na coś droższego. Jeśli dziecko jednak szybko wyda pieniądze, nie dawajmy mu dodatkowej sumy – to nauczy je, że rozrzutność ma też swoje konsekwencje.

Jak zachęcić dziecko do oszczędzania?

Dzięki odkładaniu niewielkiej kwoty co miesiąc dziecko będzie mogło nauczyć się oszczędzania. Warto go do tego motywować, co możemy zrobić na kilka sposobów.

Pierwszym z nich jest ustalenie premii za oszczędzanie. Przykładowo, jeśli dziecko co tydzień odłoży 3 złote, wtedy będziemy mogli dać mu pod koniec miesiąca dodatkowe 3 złote. Także możemy kupić dla dziecka skarbonkę, która będzie pomocna w przechowywaniu zaoszczędzonych pieniędzy. Warto też pomagać w realizacji marzeń. Przykładowo, gdy dziecko zbiera na coś większego, możemy obiecać mu, że dołożymy mu do zakupu określoną kwotę, gdy sam zbierze odpowiednie oszczędności.

Jak jeszcze pomóc dziecku?

W oszczędzaniu bardzo pomocne będzie także analizowanie domowego budżetu wspólnie z dzieckiem, co pozwoli mu na zapoznanie się z tym, jak powinno się gospodarować pieniędzmi. To najlepszy wybór dla nieco starszych dzieci, które potrafią już liczyć – wtedy razem możecie dokonywać różnych obliczeń.

Także gospodarowania pieniędzmi uczą różnego rodzaju gry komputerowe oraz gry planszowe o tematyce ekonomicznej. Dzięki nim dziecko może jednocześnie uczyć się i bawić, dlatego do kapitalna propozycja dla całej rodziny.

Podsumowując, nauka wydawania i oszczędzania pieniędzy nie jest bardzo trudna – warto rozpocząć ją jak najszybciej, aby przyniosła też jak najlepsze rezultaty!

Ten wpis znajduje się w kategorii