Jak obniżyć koszty zakupów spożywczych?
Na jedzenie wydajesz spore sumy i chcesz płacić mniej? W takim przypadku warto zabrać się za to kompleksowo – jak obniżyć koszty związane z kupnem jedzenia i nadal jeść zdrowo i do syta?

Spis treści
Jedzenie w Polsce może być bardzo drogie – w porównaniu z krajami zachodniej Europy oraz na bazie naszych zarobków produkty spożywcze nie są tanie. Jest jednak sporo sposobów na to, aby zaoszczędzić na jedzeniu. Gdy żywność stanowi także dużą część twojego domowego budżetu i chcesz płacić za nią mniej, sprawdź nasze porady!
1. Przygotuj swój budżet i przestrzegaj go
Jednym z głównych powodów wydawania na jedzenie zbyt dużych sum jest brak budżetu – wtedy tak naprawdę nie wiemy, ile przeznaczamy na jedzenie i zdarza nam się wydawać zbyt dużo. Lepsza kontrola sprawi, że będziemy mogli ograniczyć nasze wydatki.
Do przygotowania budżetu możesz wykorzystać telefon albo komputer lub możesz zrobić to na kartce. Ustal swój tygodniowy limit kosztów na jedzenie i przestrzegaj go. Zapisuj to, co kupujesz, aby wiedzieć, gdzie i na co wydajesz pieniądze.
2. Na zakupy wybieraj się z listą
Jeśli chodzisz na zakupy bez listy, w takim przypadku możesz narazić się także na duże wydatki – bez listy kupujemy bez ładu i składu i wtedy wydajemy zbyt dużo. Gdy mamy pod ręką listę, wiemy, czego dokładnie będziemy potrzebowali i o niczym nie zapomnimy.
3. Sprawdzaj i porównuj ceny
Ceny w niektórych sklepach są wyższe lub niższe od tych w innych, dlatego warto wiedzieć, gdzie można kupować bez przepłacania. Śledź promocje i rób wtedy zapasy niepsujących się produktów. Zapisuj ceny podstawowych produktów i sprawdzaj, czy się zmieniają. W znalezieniu promocji mogą pomóc ci gazetki promocyjne, które możemy znaleźć także on-line. Warto jednak pamiętać o tym, że nie opłaca się jechać na drugi koniec miasta, aby oszczędzić parę złotych.
4. Nie rób zapasów produktów łatwo psujących się
Jeśli chcesz zrobić jakieś zapasy, nie kupuj produktów, które szybko się psują. Niektóre z nich można zamrozić i zabezpieczyć na dłużej, ale w przypadku innych nie zawsze jest to możliwe.
5. Nie marnuj jedzenia
Często zdarza ci się wyrzucać dużo produktów? W takim przypadku warto zmienić swoje przyzwyczajenia – wykorzystuj jedzenie na bieżąco i nie kupuj kolejnego wtedy, gdy nie zjesz obecnego.
6. Kupuj produkty lokalne i sezonowe
Kupowanie takich produktów pozwoli nam na zmniejszenie kosztów – za jabłka zapłacimy mniej w okresie jesiennym, zamiast łososia wybierajmy polskie ryby. Wystarczy porównać koszty żywności, aby do razu sprawdzić, co jest teraz najtańsze.
7. Jedz mniej drogich produktów
Wiele produktów żywnościowych ma spore ceny, na przykład mięso. Jeśli jesz go dużo, twoje rachunki w sklepach również będą wysokie. Warto więc ograniczyć ilość tych produktów żywnościowych, które są droższe. Bez nich także możemy odżywiać się zdrowo!
8. Kupuj większe opakowania
Zakupienie kilograma kaszy albo płatków owsianych będzie tańsze niż wybranie produktu w małym opakowaniu. Jeśli chcesz oszczędzać, wybieraj większe opakowania lub kupuj na wagę – wtedy też można obniżyć koszty.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej

Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej

W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej